Zagrożone życie

Redakcja
NFZ nie przedłużył kontraktu na opiekę nad 55 przewlekle chorymi pacjentami Domu. Pielęgniarki czują się oszukane, gdyż jeszcze rok temu obiecywano im dobrobyt.

LIMANOWA. Tylko do końca miesiąca Dom Pomocy Społecznej w Limanowej ma pieniądze na wypłaty dla 6 pielęgniarek.

W 2008 roku Ministerstwo Pracy stwierdziło, iż zatrudnianie pielęgniarek przez Domy Pomocy Społecznej jest niezgodne z prawem. - Dyskusja na temat legalności zatrudnienia doprowadziła do tego, że nasze pielęgniarki rozpoczęły kursy kwalifikacyjne opieki długoterminowej, po to, by móc podpisać kontrakt z NFZ - mówi Małgorzata Szafrańska, dyrektor DPS w Limanowej. -W ubiegłym roku dostaliśmy kluczowe pismo w tej sprawie od ówczesnego wojewody Jerzego Millera, który zachęcał do przejścia pielęgniarek na formę kontraktów z NFZ.

Dodatkowo od 2008 roku Ministerstwa informowały, że jest tworzony "produkt" stricte dla pielęgniarek z tego typu placówek, który problem zatrudnienia miałyby rozwiązać. - Sytuacja jednak zamiast być lepsza, jest coraz gorsza - mówi dyrektorka.

Z dniem 31 maja 2009 roku 6 pielęgniarek z DPS w Limanowej rozwiązało umowę o pracę. Założyły Grupową Praktykę Pielęgniarską i podpisały kontrakt z NFZ. Ten skończył się (po przedłużeniu o 2 miesiące) 28 lutego.

- Przy nowej kontraktacji Fundusz zmienił sposób finansowania - mówią pielęgniarki z Grupowej Praktyki Pielęgniarskiej w Limanowej. - Stał się on dla nas niekorzystny, ale przystałyśmy na niego, by móc pracować. Złożyłyśmy ofertę w NFZ, jednak podczas negocjacji Fundusz stwierdził, że stawka, jaką proponujemy, chociaż jest mniejsza w stosunku do ubiegłorocznej, to i tak jest za wysoka.

Umowy z pielęgniarkami pracującymi od kilkunastu lat w DPS w Limanowej dotychczas nie podpisał.

- NFZ wyliczył, że do opieki nad pacjentami w domach rodzinnych naszego ponad 120 tys. powiatu trzeba 13 pielęgniarek, z którymi kontrakt został podpisany - mówi Małgorzata Szafrańska. - Według wskaźników każda z nich ma mieć pod swoją opieką 6 chorych, czyli łącznie 78. Natomiast w samym naszym DPS do takiej opieki kwalifikuje się 55 mieszkańców, ale żadna z tych pielęgniarek nic na ten temat nie wie i ma już swoich pacjentów. Żadna z nich też do nas nie przyjdzie, bo na jeden etat w DPS - według wytycznych NFZ ma mieć pod opieką nie 6 pacjentów, ale 12 i jeszcze wartość kontraktu mniejszą o ponad połowę.

- Złożyłyśmy odwołanie do NFZ, które ma być rozpatrzone w najbliższych dniach - mówią pielęgniarki z Limanowej. - Gdy nie dostaniemy tych kontraktów, to zostajemy po prostu bez pracy, a w ubiegłym roku zachęcano nad do założenia własnych praktyk. Czujemy się oszukane i skrzywdzone.

Pielęgniarki na razie jednak pracują, gdyż dyrekcja DPS w Limanowej podpisała z nimi osobną umowę, która ma obowiązywać do rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego. - Pieniędzy na to wystarczy nam może na miesiąc - mówi Małgorzata Szafrańśka. - Później nasz dom pozostanie bez wystarczającego zabezpieczenia usług medycznych, a przy takich ciężkich stanach chorobowych, jakie mamy, jest to realne zagrożenie życia.

- Zwróciłem się już z pismem do NFZ i Wojewody Małopolskiego, gdyż w ubiegłym roku obiecywano pielęgniarkom dobre zarobki i świetlaną przyszłość, a jak widać prace im się odbiera - mówi Jan Puchała, starosta powiatu limanowskiego. - Tego tak nie można zostawić. Poruszyłem tę sprawę już ze starostami z Małopolski i jest propozycja wspólnego działania wszystkich starostów. Z informacji, jakie posiadam w tej chwili opiekę nad pacjentami ma przejąć jakaś firma ze Śląska.
- Chociaż dotychczas pracującym u nas pielęgniarkom kontrakt skończył się z końcem lutego, to do dziś nie mam żadnej informacji nawet z pytaniem, czy potrzebuje jakiejś pomocy - mówi Małgorzata Szafrańska. Nikt też nic nie wie o żadnej firmie.

-Przeszedłem sześć operacji, do DPS w Limanowej trafiłem 2 lata temu - komentuję sprawę pochodzący z Tymbarku Zdzisław Jania. - Opieka pielęgniarek jest mi, jak i innym mieszkańcom tutejszego DPS potrzebna dzień i noc. Bez niej to te domy lepiej niech rozwalą. Decyzje takie są głupie.

KUBA TOPORKIEWICZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie