Zajezdnia dla krakowian

MAŁ
Udostępnij:
"W przyszłość z dziedzictwem techniki" - z takim hasłem Zajezdnia św. Wawrzyńca rozpoczyna cykl imprez promujących zabytkowy zespół zajezdni tramwajowej oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 15. - Przez 100 lat teren ten był zamknięty, gdyż mieściły się tutaj warsztaty MPK. Krakowianie nie znają więc tego miejsca, większość z nich w ogóle nie wie, że można tutaj już wejść - przyznał Paweł Wiecha, prezes Zarządu Zajezdni św. Wawrzyńca. Planowane imprezy będą skierowane do różnej publiczności. 26 maja, o godz. 18, na dziedzińcu zajezdni odbędzie się koncert zespołu "Dżem". 1 czerwca, w godz. 9 - 12, przewidziano natomiast Integracyjny Dzień Dziecka - z udziałem dzieci niepełnosprawnych. Maluchy będą mogły m.in.: z bliska przyjrzeć się starym tramwajom, zobaczyć filmy o motoryzacji, wysłuchać lekcji muzealnej na temat "Dlaczego tramwaj jeździ?". Dochód z przewidzianych imprez zostanie przekazany na rewaloryzację i remont taboru zabytkowego dla Muzeum Inżynierii Miejskiej. - Chodzi o drobne obiekty, na przykład zbiór maszyn liczących, kasowników, stare obrabiarki, radioodbiorniki czy windę z budynku przy ul. Wielopole 1 - poinformował P. Wiecha.

Bez gablot, by można było dotknąć

Znacznie większa suma, bo ok. 10 mln zł, potrzebna będzie na rewaloryzację części muzealnej i komercyjnej zajezdni. Przypomnijmy, że zabytkowy zespół zajezdni tramwajowej, należący do gminy, w 1985 roku wpisany do rejestru zabytków, jest unikatowym w skali europejskiej zespołem obiektów poprzemysłowych. Z myślą o zachowaniu dla przyszłych pokoleń tego obiektu - w 1997 r. powołano spółkę gminną pod nazwą "Zajezdnia św. Wawrzyńca", której głównym celem jest rewaloryzacja zabytkowego zespołu. Spółka, wraz z działającym w jej obiektach, od października ubiegłego roku, Muzeum Inżynierii Miejskiej - przystąpiła do realizacji pionierskiego w skali kraju projektu połączenia działalności kulturalnej non profit oraz komercyjnej: wystawienniczo-konferencyjno-targowej - w zaadaptowanych do tych funkcji halach. - _Rok ubiegły i obecny to prace przygotowawcze przed przystąpieniem do prac remontowych. Zinwentaryzowaliśmy już wszystkie obiekty. Wyłoniono też zwycięzcę konkursu na "uzasadnioną ekonomicznie i konserwatorsko koncepcję architektoniczno-programową zagospodarowania zabytkowych zespołów zajezdni tramwajowej". Teraz problemem będzie źródło finansowania. Spółkę stać jedynie na prace projektowe. Rewaloryzację obiektów non profit, przeznaczonych na muzeum, finansować będzie gmina i SKOZK. Spółka musi znaleźć inwestora strategicznego dla części komercyjnej - _powiedział P. Wiecha. Jeśli taki inwestor znajdzie się jeszcze w tym roku (jest już kilku kandydatów) - to prace remontowe mogłyby rozpocząć się w roku 2000. Niestety, Zajezdnia św. Wawrzyńca została niedawno skreślona z listy zabytków SKOZK, których rewaloryzacja finansowana jest z budżetu centralnego.
Muzeum Inżynierii Miejskiej ma ambitne plany. Część eksponatów (m.in. tramwaj konny, stare tramwaje elektryczne) można już zobaczyć na stałej wystawie w dawnej hali zajezdni tramwaju wąskotorowego (hala "D"). Reszta gromadzona jest w magazynach i czeka na kosztowne zabiegi konserwatorskie i renowacyjne. Muzeum zamierza m.in. poszerzyć zbiory o obiekty związane z historią działających w XIX i XX wieku na Kazimierzu zakładów rzemieślniczych i przemysłowych. W miarę możliwości wystawy pozbawione będą gablot, tak aby eksponaty można było dotknąć oraz pokazać zasady ich działania.
(MAŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie