Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz dla grilli na Starym Mieście to populizm

Rozmawiała Agnieszka Maj
Archiwum
Rozmowa. Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa mówi o tym, co trzeba zrobić, aby przyspieszyć likwidację smogu w Krakowie.

- Radni Dzielnicy I Stare Miasto domagają się wprowadzenia zakazu grillowania na Rynku Głównym i w okolicach. Uważają, że te urządzenia zanieczyszczają powietrze. Pan też jest takiego zdania?

- Uważam, że to populizm. Ile grilli jest na rynku? Nie jest to jakaś duża liczba. Nie przekłada się to bezpośrednio na smog, który w okresie letnim jest wynikiem przede wszystkim ruchu samochodowego. To, że kilku przedsiębiorców korzysta z takiej formy przygotowywania jedzenia, na pewno nie ma bezpośredniego wpływu na powietrze. Poza tym jest to także atrakcja dla ok. 9 mln turystów, którzy odwiedzają Kraków.

- Radni jednak twierdzą, że grille, które są ustawiane w czasie festynów na Rynku Głównym, są przaśne, a poza tym nieprzyjemnie pachną.

- Mamy uchwałę o Parku Kulturowym. Ocena estetyki grilli należy bardziej do urzędników, którzy wydają pozwolenia na ich zainstalowanie.

- Ile osób w tym roku dostanie dofinansowanie do likwidacji pieców opalanych węglem?

- Pod koniec pierwszego kwartału było złożonych ponad 2 tys. wniosków.

- Ale jeśli mamy w Krakowie ok. 30 tys. pieców, jak podają urzędnicy, to przecież nie da się ich w takim tempie wymienić do 2018 roku, kiedy to zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem w piecach.

- Dlatego chcemy to przyspieszyć. Chciałbym, aby w kolejnych latach dotacje do wymiany pieców powoli się zmniejszały. Teraz mamy 100 proc. dofinansowania. Jeśli w następnym roku będzie tylko 80 proc., a w kolejnym - 70 proc., to mieszkańcy będą chcieli jak najszybciej skorzystać z tej możliwości. Taki impuls jest potrzebny. Byłoby to korzystne także z punktu widzenia urzędu, który może zostać zasypany wnioskami o dofinansowanie w ostatnim roku przed wejściem nowego prawa w życie.

- Przygotuje Pan projekt uchwały w tej sprawie?

- Taka uchwała musiałaby powstać na początku przyszłego roku, nie wiem, czy wtedy będę radnym. Najpierw jednak należałoby policzyć liczbę wniosków, zobaczyć, w jakim tempie idzie wymiana pieców i czy uda nam się zlikwidować wszystkie do 2018 roku.

- Kiedy przed smogiem będzie mieszkańców ostrzegał balon, który teraz stoi w pobliżu Wawelu?

- Ma zostać uruchomiony na jesieni tego roku. Być może będzie w innej lokalizacji, np. na Błoniach, albo na Skałkach Twardowskiego. Trwają rozmowy w tej sprawie z konserwatorem zabytków. Prowadzone są także dyskusje na temat tego, kiedy dokładnie, przy jakich wskaźnikach zanieczyszczenia powietrza balon ma świecić na zielono, kiedy na żółto, a kiedy na czerwono. Być może na balonie zostanie także umieszczona nieduża reklama jednej z firm dostarczających ekologiczne ciepło, np. Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej albo Tauronu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski