Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Na nowych przepisach najwięcej zyskały dyskonty. Małe sklepy tracą klientów

PB
Zakaz handlu w niedzielę przyniósł większy zysk marketom
Zakaz handlu w niedzielę przyniósł większy zysk marketom Aneta Zurek / Polska Press
Nieoczkiwany dla ustawodawców skutek wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Po wejściu w życie nowych przepisów zmniejszyły się obroty sklepów małopowierzchniowych (do 300 m kw.) kosztem dyskontów oferujących spore promocje w piątki i soboty. - Całkowite obroty sklepów małoformatowych wzrosły o 2,4 proc. w stosunku do kwietnia 2017 r., jednak już w porównaniu z marcem zmniejszyły się o 4,7 proc. – mówi Joanna Chilicka z Polskiej Izby Handlu.

Na wprowadzonym w marcu zakazie handlu w niedzielę zyskały dyskonty i markety. Polacy robią teraz duże zakupy na zapas w piątki i soboty. Wykorzystują promocje, dłuższe godziny otwarcia i kupują znacznie więcej produktów niż potrzebują. Do tego marnuje się sporo żywności. Tracą jednak osiedlowe sklepiki. Znacznie więcej pracy mają też zatrudnieni w dużych sklepach - w piątki i soboty nie mają szans na odpoczynek.

W kwietniu 2018 r. 4 z 5 niedziel było z zakazem handlu. I to odbiło się na wynikach małych sklepów. W porównaniu z marcem obroty sklepów małopowierzchniowych zmniejszyły się o 4,7 proc.

CZYTAJ: NIEDZIELE HANDLOWE 2018: Kiedy zamknięte i otwarte sklepy w niedziele

Zysk dużych sklepów kosztem mniejszych dostrzegła nawet Solidarność postulująca wprowadzenie zakazu handlu. - Z naszych danych wynika, że ten wzrost jest rzędu od 15 do 23 procent. Polacy kupują na zapas ale naszym zdaniem ta tendencja po dwóch latach będzie się kurczyła – uważa Alfred Bujara z NSZZ Solidarność, którego cytuje portal dlahandlu.pl.

Z kolei Maciej Ptaszyński, dyrektor PIH, przyznaje wprost: To wynik agresywnej kampanii reklamowej dużych sklepów. Tak samo było na Węgrzech, gdzie markety zwiększyły swoje udziały w rynku kosztem osiedlowych sklepików. Węgrzy wycofali się po roku z zakazu handlu w niedzielę. Mniejszych sklepów nie stać na wielkie promocje i kampanie reklamowe.

Za spadek wartości sprzedaży opowiada w dużej mierze Wielkanoc, którą obchodzono w pierwszych dniach kwietnia, co oznacza, że przedświąteczne zakupy i związany z nim wzrost sprzedaży miały miejsce w marcu (głównie w piątek i sobotę tuż przed świętami). Natomiast dwa dni świąteczne, a także dni tuż po świętach (kiedy klienci zwykle nie potrzebują większych zakupów, ponieważ mają jeszcze świąteczne zapasy) wypadły w kwietniu. Z tego powodu w ostatnim miesiącu zaraportowano duże spadki sprzedaży większości produktów spożywczych, takich jak przyprawy (wydatki na nie były o prawie 50 proc. niższe niż w marcu), zupy czy tłuszcze. Z danych CMR wynika, że gorzej niż w marcu sprzedawały się też wina, likiery, a także alkohole mocne, w tym m.in. wódki czyste (spadek wartości sprzedaży o 9 proc. w porównaniu z marcem). W kwietniu 2018 r. klienci sklepów małoformatowych wydali na dodatki do ciast o prawie 70 proc. mniej niż w marcu br. i o około 60 proc. w porównaniu z kwietniem 2017 r., znacznie rzadziej kupowali też słodycze takie jak praliny (spadek wartości sprzedaży o 50 proc.), czekolady czy jajka niespodzianki.

Wraz ze wzrostem temperatur w sklepach małoformatowych przybyło natomiast klientów, którzy szukali orzeźwienia lub ochłody. W kwietniu 2018 r. liczba paragonów, na których pojawiało się piwo, napoje gazowane czy energetyzujące była o około 20 proc. wyższa niż w marcu, a liczba transakcji zakupu wody zwiększyła się aż o 35 proc. Najwyższe wzrosty odnotowały jednak lody - w kwietniu br. liczba paragonów, z tą kategorią była 8 razy wyższa niż w marcu i ponad 2 razy wyższa niż w kwietniu ubiegłego roku. Charakterystyczna dla ciepłych miesięcy duża liczba drobnych impulsowych zakupów widoczna jest nie tylko we wzroście liczby transakcji, ale też w średniej wartości paragonu. W kwietniu 2018 r. klienci sklepów małoformatowych wydawali na zakupy średnio 13,56 zł, czyli o około 9 proc. mniej niż w marcu i o 1 proc. mniej niż w kwietniu 2017 r.

Niedziela bez handlu na Dworcu Świebodzkim. Tłumy na targowisku

Niedziela bez handlu na Dworcu Świebodzkim. Targowisko pęka ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz handlu w niedzielę. Na nowych przepisach najwięcej zyskały dyskonty. Małe sklepy tracą klientów - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski