ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE: Zmiany w ustawie |NIEDZIELE...

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE: Zmiany w ustawie |NIEDZIELE HANDLOWE LIPIEC 2018 + KALENDARZ| Rząd i związkowcy chcą zmiany prawa

Michał Jarkiewicz

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Będą zmiany w ustawie o handlu w niedzielę.
1/11
przejdź do galerii

Będą zmiany w ustawie o handlu w niedzielę. ©Grzegorz Dembinski/Polskapress

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę zostanie znowelizowana jeszcze w tej kadencji Sejmu - zapowiedział w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Projekt dotyczyć ma problemu placówek pocztowych oraz doby pracowniczej. Zmian w zakresie dób pracowniczych domaga się także związek zawodowy NSZZ Solidarność. Jak zmieni się zakaz handlu w niedzielę?

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE + KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH LIPIEC 2018


Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl zapowiedział, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę na pewno jeszcze w tej kadencji Sejmu zostanie znowelizowana. Zmiany mają dotyczyć kwestii placówek pocztowych i doby pracowniczej.

NIEDZIELA HANDLOWA 1 LIPCA 2018: Żabka, Tesco, Kaufland, Lidl, Biedronka Auchan NIEDZIELE HANDLOWE W LIPCU + KALENDARZ

- Na pewno doprecyzujemy kwestie związane z placówką pocztową. Nie może być tak, że sieć, czy sklep, który w ciągu miesiąca nie dokonuje żadnej czynności pocztowej, ma na szybie „placówkę pocztową” i korzysta z obejścia prawa – powiedział wiceminister portalowi wiadomoscihandlowe.plO zmiany w zakresie dób pracowniczych postuluje z kolei NSZZ Solidarność. Związek zawodowy chce, aby zakaz handlu obowiązywał nie tak jak teraz - od północy do północy, tylko od godziny 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek. Jednak jak powiedział wiceminister Szwed, jego zdaniem pomysł Solidarności „nie jest dobrym rozwiązaniem”. - Trzeba poszukać innego wariantu, chroniącego pracowników, kiedy zmuszani są do pracy – powiedział.

Niedziele handlowe 2018: Kiedy zmiany w ustawie?Stanisław Szwed nie przewiduje, aby projekt powstał wcześniej niż jesienią 2018 roku. Zapewnił jednak, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę zostanie znowelizowana jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Nie podjęto jak na razie decyzji czy będzie to projekt poselski, czy rządowy. Zadaniem Szweda zależy to od skali zmian.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELEUstawa o ograniczeniu handlu w niedzielę weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od tego dnia sklepy działają tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem są „świąteczne” niedziele handlowe, kiedy zakupy można robić bez przeszkód w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną przed Wielkanocą.

Od 2019 roku ustawa przewiduje, że – nie licząc „świątecznych” niedziel handlowych, zakupy będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Całkowity zakaz wejdzie w życie od 2020 roku, wtedy to oprócz przedświątecznego okresu, handlować będzie można tylko w cztery wybrane niedziele.

Zakaz handlu nie dotyczy stacji benzynowych i dworców kolejowych, a także sklepów internetowych.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
co co ma do tego

ryba i ptak ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści

.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sprzedawcy

As (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Prl wrocil, czy zauwazyliscie jak zmienili sie sprzedawcy ostatnio? Poczuli sie wazni jak w prlu, a co za tym idzie wiecej bezczelni

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobre zmiany

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

A ja to bym zmienił cały rząd i chciał bym żeby Polską rządzili mądrzy ludzie .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mądrzy już rządzili

tępy pisuar (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Byli tak mądrzy, że teraz nie idzie rozpracować wszystkich przekrętów na grube miliardy, które zrujnowały Polskę przez 2 dekady.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo