MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wjazdu szybkich pociągów w dolinki i parki. Tego domagali się ludzie protestujący w Będkowicach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mieszkańcy kilku podkrakowskich gmin spotkali się w Dolinie Będkowskiej, żeby zaprotestować przeciwko planom poprowadzenia linii kolejowych przez dolinki i parki krajobrazowe
Mieszkańcy kilku podkrakowskich gmin spotkali się w Dolinie Będkowskiej, żeby zaprotestować przeciwko planom poprowadzenia linii kolejowych przez dolinki i parki krajobrazowe Fot. Barbara Ciryt
Wtorek będzie ostatnim dniem konsultacji w sprawie pomysłów budowy szybkiej kolei prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie między Warszawą i Łodzią. Linia została zaplanowana również w Małopolsce. Trzy jej warianty prowadzą przez podkrakowskie dolinki i parki krajobrazowe. Ludzie zaprotestowali. Poszli do Doliny Będkowskiej, żeby tam w ramach sprzeciwu zbierać wnioski mieszkańców i turystów przeciwko kolejowym planom. Z drewnianych liter układali napis "Kolej zniszczy to miejsce".

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Jeden z organizatorów protestu Krzysztof Pączkowski zaznacza, że miejsce na to zgromadzenie - przy Sokolicy, znanej turystom skale w Dolinie Będkowskiej - zostało wybrane po to, żeby mieszkańcom i turystom uświadomić, jak cenne i piękne tereny są zagrożone.

- Wiemy, że kolej to dobrodziejstwo, ale nie można jej budować za wszelka cenę. Oczywiście szkoda każdego, jeśli straciłby swój dobytek, ale domy można odbudować. Ale nie można się zgodzić na prowadzenie linii kolejowej na tak wartościowych przyrodniczo terenach, jakimi są dolinki i parki. Dolinę Będkowską mamy tylko jedną. Nie da się jej zorganizować w żadnym innym miejscu, musimy jej bronić - mówi Jacek Gąska, szef Stowarzyszenia Sokolica i wiceprezes OSP Będkowice.

Protesty w Dolinie Będkowskiej. Ludzie bronią jej, żeby nie ...

Z mieszkańcami tej okolicy w obronie dolinek protestowali także turyści. - Bronimy dolinek, żeby nie rozjechała ich szybka kolej. Jeśli doszłoby do budowy linii kolejowej, te dolinki zostaną zniweczone, zginie miejsce na niedzielne spacery, na weekendowy odpoczynek mieszkańców okolicy i Krakowa. Musimy ratować Dolinę Będkowską - mówi pan Mirosław, uczestnik protestu, który przyjechał na spacer w podkrakowskie dolinki.

Podobne protesty, zebrania, spotkania informacyjne są organizowane w gminach, przez które narysowano warianty nowej linii. Są cztery, które w rożnym stopniu dotyczą czterech podkrakowskich gmin: Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

Wójtowie tych samorządów spotkali się już wcześniej w Jerzmanowicach, żeby kategorycznie sprzeciwić się zaproponowanym wariantom przebiegu nowej linii. Ustalili też, że pojadą do Warszawy na spotkanie z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny i przedstawią swoje propozycje. Opowiadają się za tym, żeby szybka kolej na Śląsk i w kierunku Warszawy przebiegała po istniejących już w Małopolsce liniach, które można zmodernizować.

Strach przed nową linią kolejową przez parki, dolinki, domy....

Tymczasem ludzie boją się linii narysowanych na mapie. Zwracają uwagę na zagrożenie dla przyrody, krajobrazów, niepowtarzalnych uroków ostańców, jaskiń, dolinek rzek i parków krajobrazowych. - Ale ludzie płaczą też ze strachu, że stracą domy. Starsze osoby nie wyobrażają sobie przesiedlenia - mówi Marzena Bień, sołtys Będkowic.

W niedzielne popołudnie w Dolinie Będkowskiej w ramach protestu przybyło około 300 osób. Pisali wnioski do spółki Centralny Port Komunikacyjny i walczyli w ten sposób o zablokowanie budowy linii dla kolei dużych prędkości. Na wyrażenie swojego sprzeciwu mieszkańcy maja czas tylko do 10 marca. Wówczas konsultacje dotyczące koncepcji nowych tras kolejowych zakończą się.

Kilkuset mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia przyszli na konsultacje, by oprotestować trasę linii kolejowej

Protest w Jerzmanowicach. Kolej może zrujnować domy, wioski,...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski