Wielu z nas ma dochody z różnych źródeł, wiele płatności związanych np. z życiowym startem (spłata kredytu), a i zakupy w sieci bywają o wiele tańsze niż w tradycyjnych sklepach. Krótko mówiąc – warto mieć konto w banku, a najlepiej konto z dostępem przez internet. W tradycyjnych bankach znajdziemy wiele propozycji kont uniwersalnych, które pozwalają na załatwianie spraw w bankowej placówce, ale umożliwiają też dokonywanie wszystkich transakcji w sieci. Są też konta typowo internetowe – prowadzone przez banki niemające typowych placówek. Różnica jest istotna – te ostatnie zazwyczaj nic nie kosztują, zaś za konta pozwalające na wizyty w banku zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Do tego pewnie policzą nam złotówkę za każdy zlecony przelew. To mało? Policzmy – przez cały rok uzbiera się ponad 100, 200, niekiedy 300 złotych! Może warto te pieniądze wydać inaczej?
Konta internetowe to zupełna "darmocha” – takie panuje przekonanie, choć jeśli będziemy z wirtualnego rachunku korzystać intensywnie, to za dodatkowe funkcje przyjdzie nam parę złotych jednak zapłacić. Podstawowe czynności, w tym zwykłe przelewy, rzeczywiście będą za darmo. Do tego nikt raczej nie będzie od nas oczekiwał comiesięcznych regularnych wpłat.
Jeżeli ktoś boi się banków istniejących tylko w sieci, przypomnijmy, że nasze pieniądze zdeponowane w bankach "z marmurami” są bezpieczne w takim samym stopniu (system gwarancji bankowych depozytów). Nie bójmy się zatem internetu – te wirtualne banki mają wszystkie dane zdublowane – zapisane na dodatkowych komputerowych serwerach. Chyba tylko galaktyczny kataklizm mógłby je ostatecznie wykasować.
Dlaczego w notatce mającej odpowiedzieć na pytanie "Jak założyć konto w wirtualnej sieci”, tak wiele napisaliśmy o zaletach takich rachunków i tak mało o sposobie ich zakładania? Odpowiedź jest banalna – otóż założenie internetowego konta jest niezwykle proste i nie wymaga niczego poza umiejętnością obsługi komputera (wymagany jest oczywiście dostęp do sieci).
Aby stać się posiadaczem internetowego konta bankowego, wystarczy wypełnić wniosek o otwarcie rachunku zamieszczony na stronie internetowej wybranego przez nas banku. To tylko kilka kliknięć myszką i chwila potrzebna na wpisanie danych. Najpewniej będziemy musieli podać wymagane przez bank takie informacje, jak numer Pesel, numer dowodu osobistego itp. Bank nam niezwłocznie odpowie – w końcu bankierom zależy, aby nasze pieniądze trafiły właśnie do nich. Otrzymamy dokumenty aktywacyjne – zostaną nam przesłane pocztą bądź za pośrednictwem firmy kurierskiej. Pakiet aktywacyjny, oprócz identyfikatora i hasła dostępu do konta, będzie zawierać również umowę otwarcia rachunku. Trzeba ją podpisać i odesłać – umowy muszą być na papierze. Niekiedy będą wymagane także kserokopie dokumentów (np. dowodu). Później wystarczy się zalogować w systemie transakcyjnym danego banku używając do tego tzw. loginu i hasła przyznanego przez bank (otrzymamy szczegółowe instrukcje – trudno będzie się pomylić). Poufne dane dostępu będziemy mogli zmienić – ważne, aby tych wszystkich ostatecznie ustalonych haseł i kodów nikomu nie ujawniać. Dostaniemy też zamówioną kartę debetową. Będziemy mogli nią płacić w sklepach i wypłacać przy jej pomocy pieniądze z bankomatów.
(DER)
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?