Zakłady Mechaniczne: to tutaj powstaje i produkowane jest najnowocześniejsze uzbrojenie dla polskiej armii

Akcja specjalna Giganci Polska Press 2022
UKM 2020S FOT. ANETA GAWLE
UKM 2020S FOT. ANETA GAWLE
Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. prowadzą działalność przemysłową nieprzerwanie od 1917 roku. Są jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Małopolsce. Obecnie są spółką wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oferującą szeroką ofertę uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której szczególną rolę odgrywają artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze, karabiny maszynowe i wyborowe, granatniki, moździerze i sprzęt szkolno-treningowy.

ZM „Tarnów” systematycznie budują swoją pozycję jako kluczowego w Polsce przedsiębiorstwa obronnego, dostarczającego sprzęt wojskowy dla polskiej armii i innych służb mundurowych, jak też odbiorców zagranicznych. Wielkim atutem jest niezawodność wyrobów. Firma zyskuje także kontrakty zagraniczne właśnie dzięki jakości oraz wysokiemu poziomowi wykonania dostarczonych do testów egzemplarzy, stając się w ostatnich latach jednym z liderów eksportu wśród spółek PGZ.

Warte podkreślenia jest, to że poza pojedynczymi wyrobami ZMT wytwarzają całe złożone systemy uzbrojenia, realizując się w roli integratora rozwiązań skrojonych pod potrzeby Sił Zbrojnych RP. To właśnie „Mechaniczne” są liderem technicznym projektu, polegającego na zbudowaniu i dostarczeniu dla polskiej armii przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich „Pilica”. Zestawy, składające się z jednostek ogniowych, stacji radiolokacyjnej i zabezpieczenia logistycznego trafiają na wyposażenie Wojska Polskiego.

PILICA
PILICA

System cały czas jest rozwijany i doskonalony, aby jego możliwości były znacznie większe. Zmodyfikowana wersja „Pilica+” uzupełniana jest m.in. o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych, który został niedawno opracowany w tarnowskiej spółce. Tak skonstruowana „Pilica+” będzie mogła zapewniać skuteczną warstwową ochronę powietrzną przed pociskami manewrującymi, samolotami, śmigłowcami i bezzałogowcami.
Duże zainteresowanie wywołują produkowane w Tarnowie kontenerowe strzelnice ćwiczebne. Poza wojskiem tego typu obiektami do realizacji zadań z zakresu treningu strzeleckiego dysponuje już wiele innych służb publicznych.

- Zakłady zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat, ale jedno jest niezmienne. Zawsze pracowaliśmy i pracujemy na rzecz bezpieczeństwa Polski i Polaków. To dla nas priorytet – twierdzi prezes Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. Henryk Łabędź. - Podążanie za postępem techniki wojskowej umożliwia własne centrum badawczo-rozwojowe. Nasi inżynierowe opracowują innowacyjne i konkurencyjne wyroby z kilku obszarów produktowych, aby nasza armia dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Współpracujemy w tym celu również z renomowanymi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz rozwijamy złożone systemy uzbrojenia, obejmujące własne komponenty elektromechaniczne, zespoły komputerowe i oprogramowanie, optoelektronikę.

W bieżącym roku Spółka opracowała nową wersję karabinu maszynowego UKM 2020S, odpowiadając na zgłoszone sugestie użytkowników. Tym samym nowa wersja już w tym roku trafi do użytkowników. Sukcesywnie rozwijane są również moździerze. Moździerz LMC jest unikalną konstrukcją posiadającą wbudowany programowalny celownik cyfrowy umożliwiający strzelanie każdą amunicją kalibru 60mm oraz zgodną ze STANAG 4425. ed.2. Jest też jedynym na rynku moździerzem umożliwiającym strzelanie pociskami o masie do 2,2 kg przy zapewnieniu gwarantowanej trwałości lufy na poziomie 2000strzalów. Lekki moździerz piechoty LMC, podczas jubileuszowej 30. edycji MSPO otrzymał nagrodę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w kategorii sprzętu i wyposażenia lekkiej piechoty.

UKM 2020S FOT. ANETA GAWLE
UKM 2020S FOT. ANETA GAWLE

Aktualnie konstruktorzy w Tarnowie pracują m.in. nad tym, aby na pole walki można było posyłać roboty zamiast ludzi. Temu celowi ma służyć Perun – autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych. Życie ludzi jest najcenniejsze, więc wszędzie tam, gdzie może zginąć człowiek, lepiej poświęcić maszynę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakłady Mechaniczne: to tutaj powstaje i produkowane jest najnowocześniejsze uzbrojenie dla polskiej armii - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie