Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakonnice znęcały się nad chorymi dziećmi w Jordanowie? Prokuratura skierowała przeciwko nim akt oskarżenia do sądu w Suchej Beskidzkiej

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
DPS w Jordanowie jest w samym centrum miasteczka
DPS w Jordanowie jest w samym centrum miasteczka Google Maps
Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej uznała, że w Domu Opieki Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie, prowadzonym przez zakonnice, dochodziło do przemocy i skierowała do suskiego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, które znęcały się oraz stosowały przemoc wobec podopiecznych. Chodzi o kierowniczkę oraz jedną z opiekunek, obydwie będące zakonnicami. To jeszcze nie wszystko. Prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania część z materiałów. Możliwe, że zarzuty usłyszą kolejne osoby.

Przemoc z DPS w Jordanowie. Dwa lata śledztwa zakończone aktem oskarżenia

O tym, co działo się w DPS na "światło dzienne" wyszło prawie dwa lata temu. Wirtualna Polska opublikowała reportaż, w którym ujawniono, że w ośrodku od lat dochodziło do znęcania się nad niepełnosprawnymi intelektualnie podopiecznymi. Dziennikarze portalu dotarli do rodziców dzieci i nastolatków. Rozmawiali także z byłymi pracownicami ośrodka. Z relacji tych osób i ze zgromadzonych materiałów malował się zatrważający obraz.

W DPS miały być stosowane kary cielesne. Niepełnosprawni pensjonariusze mieli być bici w różne części ciała - plecy, nogi, twarz – m.in. mopem. Niektóre podopieczne były przywiązywane do łóżek, albo zamykane na łóżkach z klatką. Nie mogły wyjść nawet do toalety, zakładano im pampersy. Dzieci i nastolatki żyły w brudzie - nie były regularnie myte, nawet wymiana pampersów, dla tych, które ich potrzebowały - była sporadyczna.

Pracownice ośrodka - w większości to zakonnice - miały zwracać się do podopiecznych wulgarnymi słowami. W formie kary dzieci miały być przetrzymywane na zewnątrz ośrodka, gdzie siedziały przez kilka godzin, nawet gdy było zimno. Według relacji byłych opiekunek, miała to być metoda, która doprowadzi to tego, że podopieczny - jeśli zmarznie - zmądrzeje i będzie grzeczniejszy.

DPS w Jordanowie prowadziły siostry prezentki. Od razu po ujawnieniu tego, co działo się za jego murami, przejęło go Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej i zrobiło filią DPS w Łętowni.

Akty prokuratorskiego śledztwa dotyczą okresu od czerwca 2021 r. do kwietnia 2022 r.

Przeczytaj więcej na temat tego, co działo się w DPS w Jordanowie

Komunikat Prokuratury Rejonowej w Suchej Beskidzkiej w sprawie aktu oskarżenia:

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2022 roku wszczęła śledztwo w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się w Jordanowie, w okresie od 21 czerwca 2021 r. do dnia 9 kwietnia 2022 r., nad małoletnią podopieczną Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży, która ze względu na swój wiek i stan psychiczny była osobą nieporadną, tj. o przestępstwo z art. 207 § 1a k.k.

W toku śledztwa badano m.in. wątki:

  • - stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie.
  • - narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie wymaganej opieki nad pensjonariuszkami, w szczególności w wyniku niewystarczającej obsady kadrowej, zwłaszcza w porze nocnej.
  • - złośliwego lub uporczywego naruszania praw pracowniczych, poprzez nakładanie na pracowników obowiązków nieprzewidzianych dla danego stanowiska.

Śledztwo zostało zakończone skierowaniem w dniu 19 lutego 2024 r. do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej II Wydział Karny aktu oskarżenia przeciwko dwóm oskarżonym, którym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 207 § 1a k.k., art. 217 § 1 k.k. na szkodę dwóch podopiecznych oraz o czyn z art. 239 § 1 k.k.

Jednocześnie z akt przedmiotowego śledztwa wyłączono do odrębnego postępowania materiały w sprawie:

  • - narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie wymaganej opieki nad pensjonariuszkami, w szczególności w wyniku niewystarczającej obsady kadrowej, w okresie od 1 sierpnia 2008 r. do 13 czerwca 2022 r. w Jordanowie, tj. o czyn z art. 160 § 2 k.k.
  • - w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad ustalonymi w toku śledztwa pensjonariuszkami Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie w okresie od lipca 2006 r. do 19 czerwca 2022 r. w Jordanowie, tj. o czyn z art. 207 § 1a k.k.
  • - naruszenia nietykalności cielesnej pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie w okresie od 19 maja 2019 r. do 24 marca 2022 r., tj. o czyn z art. 217 § 1 k.k.
  • - kierowania groźby pobicia wobec jednej pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie, tj. o czyn z art. 190 § 1 k.k.
  • znieważania słowami obraźliwymi jednej pensjonariuszki, tj. o czyn z art. 216 § 1 k.k.
  • oraz o inne czyny.

Porodówka w Szpitalu w Chrzanowie w TOP 3 w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakonnice znęcały się nad chorymi dziećmi w Jordanowie? Prokuratura skierowała przeciwko nim akt oskarżenia do sądu w Suchej Beskidzkiej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski