Zakopane 2029. Górale znów chcą walczyć o mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Tym razem wspólnie z Popradem

Aurelia Lupa
Mistrzostwa świata w Zakopanem byłyby gratką dla polskich kibiców
Mistrzostwa świata w Zakopanem byłyby gratką dla polskich kibiców Oskar Nowak
Czy w Zakopanem w 2029 r. odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym? Polski Związek Narciarski ze swoim słowackim odpowiednikiem zamierzają wspólnie starać się o organizację tej prestiżowej sportowej imprezy.

Zakopane ma za sobą serię klęsk w staraniach o organizację tej imprezy. Przegrało aż pięć ostatnich kampanii: w 2011, 2013, 2015, 2017 i 2019 roku. Teraz pojawiły się plany ponownego aplikowania o mistrzostwa świata w 2029 roku, ale tym razem jednak wspólnie ze słowackim Popradem.

- Nasze poprzednie kandydatury nie były zbyt szczęśliwe. Bo oparte były na obietnicach, że wszystko powstanie po otrzymaniu prawa organizacji. Teraz nasza kandydatura ma same mocne strony. Ośrodki sportowe i obiekty hotelarskie są na wysokim międzynarodowym poziomie i spełniają wymogi FIS. Tu nie mam wątpliwości - wskazuje Andrzej Kozak, członek Polskiego Związku Narciarskiego. - Jednak na zorganizowanie mistrzostw w 2029 r., samodzielnie nie mamy szans. Dlatego chcemy to zrobić wspólnie ze słowackim Popradem. To pokrywa się z polityką FIS, by kraje się łączyły w organizacji takich imprez – podsumowuje Kozak.

Mistrzostwa świata w Zakopanem i Popradzie w 2029?

Andrzej Kozak wskazuje, że największym problemem Zakopanem jest brak wystarczającej długości tras biegowych. Profesjonalne trasy na terenie Centralnego Ośrodka Sportu - odpowiednio wyprofilowane, sztuczne śnieżone, oświetlone - liczą 3,75 km. - Tymczasem FIS wymaga obecnie trasy liczącej 12 km - mówi Kozak.

- Nie ma szansy, by w Zakopanem powstała 12 km trasa biegowa, po prostu pod Wielka Krokwią wszystko już zostało zabudowane. A to jeden z wymogów, bez którego nie uda się zdobyć nominacji - kwituje Kozak.

Teraz PZN i jego słowacki odpowiednik mają czas do 1 maja na złożenie wspólnej aplikacji do FIS. To koszt około 150 tys. euro. Ta opłata zostanie podzielona na pół. Tak będzie również z konkurencjami sportowymi. W Zakopanem rozgrywane byłyby skoki narciarskie oraz kombinacja norweska. Natomiast po stronie słowackiej w Tatrach Wysokich odbyłyby się biegi.

- Tu oba ośrodki doskonale się uzupełniaj, my mamy skocznie, a w Popradzie maja trasy biegowe - wskazuje Andrzej Kozak

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to obok igrzysk olimpijskich druga ważna impreza sportowa dla zawodników z całego świata, którzy rywalizują m.in. w biegach narciarskich, skokach i kombinacji narciarskiej. Zmagania odbywają się co dwa lata. Pierwsze mistrzostwa rozgrywały się w 1925 r w Johannis na terytorium ówczesnej Czechosłowacji. W tym roku zmagania odbyły się w słoweńskiej Planicy. Impreza zaczęła się 22 lutego, a zakończyła 5 marca.

Na pierwszych mistrzostwach zawodnicy rywalizowali łącznie w czterech konkurencjach: dwóch biegach, jednym konkursie kombinacji i jednym konkursie skoków. Od 1925 r. do 1950 r. w mistrzostwach startowali wyłącznie mężczyźni. Rywalizację kobiet wprowadzono po raz pierwszy na mistrzostwach w Falun w 1954 r. Obecnie program mistrzostw świata składa się aż 24 konkurencje. Natomiast najmłodszą z nich jest kombinacja norweska kobiet, która zadebiutowała podczas rozgrywki w niemieckim Obersdorfie w 2021 r.

Pod Tatrami narciarskie zmagania były rozgrywane, aż trzykrotnie - w 1929, 1939 i 1962 r.

Adam Matysek na Gali PKO BP Ekstraklasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie