Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane oddaje cześć gen. bryg. Borucie-Spiechowiczowi. Ten, który nawoływał "uczcie się żyć pospołu z myślą o Polsce"

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kwatera Legionowa na cmentarzu w Zakopanem
Kwatera Legionowa na cmentarzu w Zakopanem Urząd Miasta Zakopane
Zakopiańskie władze, strzelcy podhalańscy, uczniowie miejscowych szkół, turyści związani z PTTK i mieszkańcy oddadzą hołd gen. bryg. Mieczysławowi Borutcie-Spiechowiczowi. We wtorek 20 lutego 2024 roku przypada 130. rocznica urodzin generała, o którym mówi się, że był jednym z najbarwniejszych dowódców Wojska Polskiego. W Zakopanem obchody, spotkania i apel pamięci zaplanowano na trzy dni.

"Wzywam was... w imię miłości, a nie nienawiści"

Mieczysława Boruty-Spiechowicza urodził się 20 lutego 1894 roku w Rzeszowie, a zmarł 13 października 1985 roku w Zakopanem i tu został pochowany w kwaterze legionowej nowego cmentarza pod Gubałówką. Tu oddają mu hołd, nazywają symbolem patriotyzmu i trwałości idei niepodległego państwa polskiego. Po wojnie, w czasach PRL pokazywał się w mundurze na wzór przedwojenny, co niezwykle drażniło władze komunistyczne.

W takim mundurze przybył też w 1981 na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Tam powiedział cytowane potem wielokrotnie słowa:

"Jako najstarszy generał II Rzeczpospolitej żyjący wiernie nad Wisłą, wzywam was, drodzy przyjaciele, w imię miłości, a nie nienawiści: uczcie się żyć pospołu z myślą o Polsce i tylko o Polsce."

To właśnie w Zakopanem obchodził swoje 90. urodziny jako najstarszy stażem i funkcją generał w Polsce.

"Kopa" i "Morawski", to pseudonimy gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, a właściwie Ludwika Mieczysława Spiechowicza-Boruty, bo w 1934 roku minister spraw wojskowych sprostował jego nazwisko i imiona, ale wciąż używa się tej pierwszej wersji.

Na Podhalu generał jest ceniony i patronuje nawet jednemu z mostów. W powiecie tatrzańskim za sprawą uchwały Rady Gminy Biały Dunajec w kwietniu 2020 r. uznano, że most na rzece Biały Dunajec (w ciągu drogi krajowej nr 47) będzie miał imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

Obchody rocznicowe w Zakopanem

Miasto Zakopane organizuje dla niego uroczystości. Samorządowcy podkreślają, że obecnie to szczególny czas, bo Rok Strzelców Podhalańskich, w którym obchody 130. rocznicy urodzin generała będą trzydniowe.

  • 27 lutego 2024 r., godz. 12 zaczynają się w sali obrad Urząd Miasta Zakopane. Tam zaplanowano spotkanie żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z uczniami zakopiańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
  • 28 lutego 2024 r. świętowanie zaplanowano w Schronisku PTTK Murowaniec na Hala Gąsienicowej. Będzie złożenie okolicznościowych wiązanek pod tablicą upamiętniającą Kompanię Wysokogórską w 105. rocznicę jej utworzenia. Przybędą przedstawiciele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz władz samorządowych i miejscowych instytucji.
  • 29 lutego 2024 r., godz. 12 przy Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu, w miejscu, gdzie jest pochowany generał zaplanowano apel pamięci w 130. rocznicę urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza z udziałem wojskowej asysty honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Wojskowe życie

Mieczysław Boruta-Spiechowicza urodził się w Rzeszowie, był 15. dzieckiem swoich rodziców Anieli i Stanisława. Gdy miał 9 lat rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Tam chodził do szkoły, został harcerzem. Na studia wyjechał do Belgii do Akademii Handlowej w Antwerpii, gdzie wstąpił do Związku Strzeleckiego. Rok później wybuchła I wojna światowa przyjechał do Krakowa. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich. Od listopada 1918 służył w odrodzonym Wojsku Polskim. Za udział w bitwie pod Grannem otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. W okresie międzywojennym jako publicysta wojskowy przygotowywał materiały wykorzystywane do szkolenia młodszej kadry oficerskiej.

Podczas wojny obronnej dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko”, potem przemianowaną na Grupę Operacyjną „Boruta”. Trafił do niewoli radzieckiej, po kilku miesiącach zwolniony. Po wojnie mieszkał w Szczecinie i tam prowadził gospodarstwo rolne, był nawet sołtysem. Od 1964 roku mieszkał w Zakopanem, prowadził działalność kombatancką i w tych środowiskach cieszył się wielkim szacunkiem.

Ukraina dostanie miliardy z Unii

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski