MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zakopane – pępek świata"

Redakcja


Wystawa w „Okszy” opiera się na kolekcji własnej Muzeum Tatrzańskiego, uzupełnionej kilkoma eksponatami, stanowiącymi wypożyczenia lub depozyt Fot. Bożena Gąsienica

W maju Muzeum Tatrzańskie w odrestaurowanej zakopiańskiej willi „Oksza” otworzyło wystawą „Zakopane – pępek świata.  Sztuka pod Giewontem w latach 1880 – 1939” swoją nową filię – Galerię Sztuki XX wieku. 

Wystawa prezentuje głównie twórczość zakopiańskiej kolonii artystów, ale też sztukę artystów przelotnie związanych z Zakopanem, dla których Tatry i góralszczyzna stanowiły ważną inspirację.

Ekspozycja prezentowana jest we wnętrzach zaprojektowanych przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. W blisko sześćdziesięcioletnim okresie, jaki obejmuje wystawa, mieszczą się dwie epoki: Młoda Polska i Dwudziestolecie Międzywojenne. Wśród prezentowanych prac można podziwiać obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza, Rafała Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Wojciecha Weissa, unikatowy ołtarz Jana Szczepkowskiego oraz futurystyczny projekt hotelu zakopiańskiego Leona Chwistka. Z wystawą prezentowaną w willi „Oksza” wiążą się tematycznie ekspozycje prezentowane w dwóch innych filiach Muzeum Tatrzańskiego, które wspólnie dopiero dają zarys całości głównych nurtów i problemów sztuki zakopiańskiej. Dlatego warto wybrać się do pięknej, zabytkowej chałupy góralskiej przy Drodze do Rojów 6, która jest wzorem ideowym stylu zakopiańskiego – mieszczącej Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje oraz do willi „Koliba” przy ul. Kościeliskiej 18, która była pierwszym domem wybudowanym w stylu zakopiańskim, zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza, a obecnie jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego jego imienia.

(GAB)

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski