Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane rozdaje nagrody

Łukasz Bobek
Nagrodzeni przez burmistrza (od lewej): Tadeusz Jankowski, Maria Mateja-Torbiarz i Piotr Sambor.
Nagrodzeni przez burmistrza (od lewej): Tadeusz Jankowski, Maria Mateja-Torbiarz i Piotr Sambor. fot. Łukasz Bobek
Podhale. Z okazji Dni Zakopanego burmistrz już po raz 13. wyróżnił ludzi zasłużonych dla miasta. Było jedno poważne zaskoczenie...

Maria Mateja-Torbiarz, Tadeusz Jankowski, a także Aleksandra i Piotr Samborowie zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Burmistrza Zakopanego, która od 13 lat jest wręczana osobom, które zasłużyły się dla miasta. Przy okazji uhonorowano także radnych siedmiu kadencji rady miasta, czym uczczono 25 lat samorządu w Polsce.

Maria Mateja-Torbiarz
Nagroda dla pani Marii (70 lat) nie powinna nikogo dziwić. Przez całe życie pracowała na rzecz kultury w Zakopanem i kultywowania tradycji góralskich.

- Aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu wizyty Jana Pawła II w Zakopanem. Pomogła np. zorganizować kilkusetosobową grupę muzyków góralskich - wymieniała jej zasługi Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Pani Maria ponadto pisze wiersze, które niejednokrotnie prezentowała w czasie góralskich posiadów. Była inicjatorką wielu imprez regionalnych, m.in. święta ulicy Kościeliskiej, czy konkursu kolęd i pastorałek w Zakopanem.

- Pani Maria przetłumaczyła na gwarę góralską Pismo Święte, wysłane potem do papieża Jana Pawła II - mówi burmistrz Leszek Dorula.

Pani Maria to wdowa po Stanisławie Matei-Torbiarzu, ratowniku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który w 1994 r. wraz z trzema kolegami zginął w katastrofie śmigłowca ratunkowego w Dolinie Olczyskiej w Tatrach.

Tadeusz Jankowski
Drugi nagrodzony to olimpijczyk, biegacz narciarski, trener, inicjator uprawiania biatlonu przez kobiety. Pan Tadeusz (85 l.) urodził się w Jabłonce. W swojej karierze reprezentował kluby z Karpacza i z Zakopanego.

Był mistrzem Polski juniorów w kombinacji norweskiej (1950). Jako senior po tytuł mistrza Polski sięgał trzykrotnie: w biegach na 15 km (1958), na 30 km (1964) oraz w sztafecie 4 x 10 km (1959). Uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku (1964). Po zakończeniu kariery zajął się trenowaniem następców.

Był także inicjatorem i twórcą pierwszej w kraju grupy kobiet, które zaczynały uprawiać biatlon (Zofia Kiełpińska, Krystyna Liberda, Helena Mikołajczyk, Anna Stera). W ostatnich latach pan Tadeusz zajął się pisaniem książek. Jest autorem kilku pozycji, które traktują o narciarstwie pod Tatrami.

- Mam nadzieję, że pan Tadeusz będzie przykładem dla innych młodych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w sporcie - mówił Dorula.

Sam nagrodzony zwrócił się do radnych oraz władz miasta i poprosił, by powstała w końcu pod skocznią aleja gwiazd, czyli miejsce, w którym zostaną upamiętnieni podhalańscy olimpijczycy. - Bardzo tego brakuje naszemu miastu - mówił laureat.

Małżeństwo Samborów
Ostatni z nagrodzonych mogli być dla wielu mieszkańców zaskoczeniem. To małżeństwo z Zakopanego, które stworzyło lokalną rozgłośnię - Radio Alex. Do tej pory kierujący radiem Piotr Sambor (który sam odebrał nagrodę), przez poprzednie władze miasta był traktowany jako persona non grata. Niejednokrotnie na antenie krytykował rządy Janusza Majchra, sympatyzując z opozycją skupioną wokół Klubu im. hr. Władysława Zamoyskiego. To u niego podczas każdej niemal wizyty na Podhalu pojawiał się Jarosław Kaczyński.

Nie zmienia to jednak faktu, że Radio Alex to jedna z pierwszych prywatnych rozgłośni, jakie powstały po 1989 r. w Polsce. Nadaje od 10 marca 1990 r. Sam twórca zaznaczył, że od początku ich rozgłośnia kierowała się wartościami katolickimi i promowała góralszczyznę.

Odbierając nagrodę Piotr Sambor podziękował swojej żonie, bez której - jak to zaznaczył - Radio Alex by nie powstało. Dodał, że choć miało wielu wrogów, jego radio nadal trwa.

- Nie chciałbym nikogo traktować jak wroga. Musimy wspólnie działać na rzecz naszego miasta - tak nagrodę komentował Leszek Dorula.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski