Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Rozpoczął się 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
„Górole, górole, góralsko muzyka. Cały świat uobeńdzies, ni mos takij nika” - w takt i słowa tej przyśpiewki przez najbliższe kilka dni będzie żyło całe Zakopane. Pod Giewontem rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy. Odbędzie się bowiem już po raz 50. Zakończy się 26 sierpnia.

Zespoły z różnych krajów

Głównym punktem każdego festiwalu folkloru ziem górskich jest konkurs festiwalowy, w którym zaproszone do występów zespoły walczą o złote, srebrne i brązowe ciupagi.

W tym roku publiczność będzie mogła oklaskiwać góralskie zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka z programem „Wesele łąckie”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej z programem „Pierzyniec u Jakubca”, Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa z programem „Muzyka na śmigurt” oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu z programem „Zielone Świątki”. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.

Koncerty z okazji jubileuszu

Z uwagi na złote gody zakopiańskiego festiwalu, w programie oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą widzów w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas dwóch z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej nagrody z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii , a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie - Zagórzanie”). - Zespół „Podegrodzie” zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968 r. - mówi Joanna Staszak, dyrektor festiwalu.

Zespoły będą występować w namiocie festiwalowym na górnej Równi Krupowej. Koncert inauguracyjny będzie w niedzielę o godz. 18 (wcześniej o godz. 11.30 przejdzie Krupówkami korowód wszystkich zespołów festiwalowych).

Wydarzenia towarzyszące

Jak co roku, występom festiwalowym towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń w wiosce festiwalowej na Równi Krupowej. Nowością będzie Jarmark Św. Cecylii, czyli targowisko instrumentów. Przybędą twórcy instrumentów z całej Polski, a też ze Słowacji, Ukrainy i Turcji. Zaprezentują dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola i wiele innych.

Nad tegorocznym festiwalem patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Wybieramy góralkę i górala

W trakcie festiwalu, tradycyjnie już odbędzie się także plebiscyt „Gazety Krakowskiej” na najpiękniejszą góralkę, najswarniejszego górala i najlepszy zespół festiwalu-laureata publiczności. Nasza zabawa wystartuje w poniedziałek i zakończy się w sobotę. Wyniki zostaną ogłoszone na koncercie finałowym w sobotę.

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskapress Grupa, wydawca „Gazety Krakowskiej”.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie festiwale.zakopane.pl.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakopane. Rozpoczął się 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski