Zakopane. Willa Czerwony Dwór odnowiona. Zabytek robi...

Zakopane. Willa Czerwony Dwór odnowiona. Zabytek robi wrażenie [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Zakopane. Willa Czerwony Dwór odnowiona. Zabytek robi wrażenie [ZDJĘCIA]
1/20
przejdź do galerii
Zakończył się remont willi Czerwony Dwór w Zakopanem. Budynek, w którym dawniej mieściło się przedszkole publiczne, będzie teraz Centrum Kultury Rodzimej, gdzie będą mogli wystawiać swoje pracy i spotykać się lokalni artyści i rzemieślnicy.
Zobacz galerię
- Willa Czerwony Dwór, pierwotnie Władysławka, została wzniesiona w 1902 roku. Zbudowano ją dla siostry Zygmunta Gnatowskiego, fundatora pierwszego domu w stylu zakopiańskim w Zakopanem - mówi Natalia Skiepko, miejska konserwator zabytków w Zakopanem.

- Jest to obiekt autentyczny z czasów Witkiewicza. Władysławka miała dorównać willi Koliba, co widać w bogato opracowanych detalach, przepięknych sosrębach, bogatej snycerce, stolarce. Nazwę Czerwony Dwór zawdzięcza czerwonej dachówce, jaką pierwotnie pokryta została willa - dodaje.

Remont trwał kilak długich miesięcy. W ramach prac odnowiono dosłownie cały budynek - od fundamentów aż po sam dach. - Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Każda praca musiała zostać uzgodniona z konserwatorem zabytków. Zrekonstruowane zostały także zabytkowe piece kaflowe - wylicza Wojciech Stankiewicz, naczelnik wydziału strategii i rozwoju urzędu miasta w Zakopanem.

W obiekcie wymieniono każdą instalację. Wyposażony on został w nowoczesny system przeciwpożarowy. W ramach prac zagospodarowane zostało także otoczenie budynku. Przed Czerwonym Dworem powstało zewnętrzne miejsce wystawiennicze, a także mała scena plenerowa.

W sumie remont kosztował 6,8 mln zł, z czego 3,8 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

Zarządzać nim będzie Zakopiańskie Centrum Kultury. - Chcemy, żeby było to miejsce dla twórców ludowych, artystów podhalańskich, ale także rzemieślników. Liczymy, że spełni on oczekiwania także naszych mieszkańców i oczywiście turystów - zapowiada Beata Majcher, szefowa ZCK.

Na razie budynek jest pusty. W niedługiej przyszłości zostanie wyposażony w góralskie meble. Te są w trakcie tworzenia.

Oficjalnie Czerwony Dwór zostanie otwarty 16 sierpnia, w dzień gdy rozpocznie się w Zakopanem 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo