Zakopianka w zimowej odsłonie! Jakie prace są teraz prowadzone na S7? ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Lubień - Rabka na odcinku Naprawa – Skomielna Biała wraz z budową tunelu
Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Lubień - Rabka na odcinku Naprawa – Skomielna Biała wraz z budową tunelu GDDKiA
Zakopianka to chyba obecnie najsłynniejsza droga w Małopolsce. GDDKiA poinformowała właśnie, jaki jest status prac na odcinkach wymagających dokończenia. Drogowcy, poza zimowymi pracami na odcinku zakopianki między Naprawą a Skomielną Białą, polegającymi m.in. na zamontowaniu barier energochłonnych, pracowali także nad odratowanym i przeniesionym budynkiem Jalu Kurka. W ostatnich tygodniach stycznia wykonywano tam ocieplenie poddasza, stop drewniany, a także montaż elementów wewnętrznych. Koszty związane z rozebraniem i odtworzeniem budynku ponosi GDDKiA.

Tysiące przekroczeń prędkości w drugim miesiącu funkcjonowania tunelu

Uroczyste otwarcie ponad dwukilometrowego odcinka tunelowego trasy S7 pomiędzy Naprawą a Skomielną – Białą nastąpiło 12 listopada. Limit prędkości w tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich wynosi 100 km/h. Funkcjonuje tam odcinkowy pomiar prędkości, a każdy kierowca, który zbyt szybko pokona odcinek, musi liczyć się z mandatem. W tunelu zamontowano osiem kamer, które wykonują pomiary prędkości na dwóch pasach ruchu w obydwu kierunkach: w stronę Zakopanego i w stronę Krakowa.

Ze statystyk GITD wynika, że w nitce tunelu w kierunku Krakowa prędkość przekraczana jest znacznie częściej, niż w kierunku przeciwnym. W kierunku północnym w okresie od 12 grudnia do 11 stycznia, urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 1 tys. 654 wykroczeń, natomiast w kierunku Zakopanego było ich 794 wykroczenia.

Większość przekroczeń prędkości w tunelu w drugim miesiącu jego funkcjonowania, bo aż 76 proc. z wszystkich zarejestrowanych, to przekroczenia w przedziale od 11 do 20 km/h. Tylko około 1 proc. stanowią przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h.

Z danych GITD wynika, że najwyższa zarejestrowana prędkość, z jaką samochód pokonał tunel to nadal 201 km/h, a ten niechlubny „rekord” ustanowił kierowca w pierwszym miesiącu po otwarciu tunelu. W okresie od 12 grudnia do 11 stycznia z kolei zarejestrowano maksymalną prędkość 180 km/h.

System odcinkowego pomiaru prędkości, został zamontowany w tunelu na prośbę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Uzyskał też pozytywną opinię policji.

Budowa tunelu w ciągu Zakopianki kosztowała niemal jeden miliard zł i prace nad jego powstaniem trwały pięć lat i siedem miesięcy. Dzięki inwestycji podróżujący od Zakopanego w stronę Krakowa mogą obecnie przejechać dwupasmową drogą szybkiego ruchu już od Rdzawki do węzła z autostradą A4 w Krakowie. Budowa kolejnego odcinka dwupasmowej Zakopianki pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem jest w toku, a otwarcie tego odcinka zaplanowano na przyszły rok. (PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Zakopianka w zimowej odsłonie! Jakie prace są teraz prowadzone na S7? ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie