Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopiańska Fatima

Redakcja
Fot. archiwum sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem
Fot. archiwum sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem
Kilka kilometrów od centrum Zakopanego, w kierunku Doliny Kościeliskiej, znajdują się Krzeptówki - małe wzgórze naprzeciw Giewontu, z pięknym widokiem na Tatry. Do tutejszego sanktuarium, zwanego Zakopiańską Fatimą, które powstało jako "wotum wdzięczności" za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu na placu św. Piotra, pielgrzymują ludzie z Polski i zagranicy. Papież konsekrował sanktuarium w czasie pielgrzymki do ojczyzny w 1997 r.

Fot. archiwum sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem

Początki działalności apostolskiej na Krzeptówkach w Zakopanem sięgają 1950 roku. Podejmują ją pallotyni, którzy począwszy od 1946 r. stali się w Polsce krzewicielami i misjonarzami kultu fatimskiego. W 1951 r. zbudowano na Krzeptówkach kaplicę. Odprawiano w niej specjalne nabożeństwa ku czci Matki Bożej, która ukazała się w Fatimie.

W 1961 r. kardynał Stefan Wyszyński ofiarował pallotynom figurę Matki Bożej Fatimskiej. Po poświęceniu przez ówczesnego bp. krakowskiego Karola Wojtyłę, figura wyruszyła, zgodnie z intencjami ofiarodawcy, na pielgrzymkę po kraju, niosąc ludziom orędzie nadziei. W 1987 r. została koronowana na placu św. Piotra w Rzymie przez Jana Pawła II - i do dzisiaj, znajduje się w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi.

Po 13 maja 1981 r. i zamachu na życie papieża, w zakopiańskiej Fatimie trwała nieustająca modlitwa o powrót do zdrowia Ojca Świętego. To wtedy podjęto decyzję o budowie w tym miejscu kościoła - "wotum wdzięczności". 13 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich, kard. Franciszek Macharski poświęcił nowy kościół wybudowany według projektu zakopiańskiego architekta Stanisława Tylki. Prezbiterium zaprojektowane zostało jako rodzaj tiary papieskiej.

W fundamenty świątyni wmurowano aż dwa kamienie węgielne. Jeden przywieziono z grobu św. Piotra, drugi z Fatimy, miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. W fundamencie jest też różaniec ofiarowany przez Jana Pawła II oraz jego zdjęcie. W głównym ołtarzu sanktuarium znajdują się relikwie św. Karola Boromeusza i figura Matki Bożej Fatimskiej. Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Ojca Świętego.

Konsekracji kościoła dokonał 7 czerwca 1997 r. Jan Paweł II.

Na terenie sanktuarium prócz kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej można podziwiać ołtarz, przy którym papież Polak odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Na tyłach świątyni jest park.

Sanktuarium na Krzeptówkach jest dzisiaj znanym ośrodkiem kultu fatimskiego. Z roku na rok wzrasta liczba przybywających tam pielgrzymów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski