Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopiański dworzec zmieni swoje oblicze

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Zabytkowy i zaniedbany dworzec PKP w Zakopanem od lat czeka na rewitalizację
Zabytkowy i zaniedbany dworzec PKP w Zakopanem od lat czeka na rewitalizację fot. Łukasz Bobek
Inwestycje. Władze PKP i stolicy Tatr wspólnie stworzą Centrum Komunikacyjne.

Zabytkowy Dworzec PKP w Zakopanem od lat czeka na remont. Jest szansa, że ten cel uda się osiągnąć, bo PKP i Urząd Miasta Zakopane doszły do porozumienia w tej sprawie. Dzięki temu powstanie Zakopiańskie Centrum Komunikacyjne.

Nowy obiekt ma służyć nie tylko kolei. Zatrzymywać się tu będą także autobusy komunikacji międzynarodowej, krajowej i miejskiej. Znajdzie się też miejsce dla indywidualnych samochodów, bo powstanie ogólnodostępny parking. Pojawią się punkty handlowe i usługowe, być może wypożyczalnia książek, czytelnia, kafejka internetowa, małe centrum sportowe z wypożyczalnią nart i rowerów.

Miasto Zakopane przygotowuje projekt rewitalizacji budynków dworca kolejowego, w którym uwzględnione zostaną potrzeby zarówno kolei, jak i lokalnych przewoźników. Spółka PKP ma wskazać obszary niezbędne dla zachowania funkcji komunikacyjnej dworca kolejowego, powinna też szybko uzgodnić wspólny projekt, aby umożliwić samorządowi uzyskanie pozwolenia na budowę.

Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo już na wiosnę miasto złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego, z puli unijnych dotacji przewidzianej na ochronę i opiekę nad zabytkami. Kolejnym etapem współpracy PKP i miasta będzie wypracowanie wspólnej koncepcji zagospodarowania terenu wokół dworca.

- Ważnym dla nas wyzwaniem jest znajdowanie dla dworców kolejowych nowych zastosowań, które z jednej strony będą pełnić pożyteczną, ważną funkcję dla lokalnego środowiska, a z drugiej pozwolą na utrzymanie obiektu - mówi Mirosław Pawłowski, pełniący obowiązki prezesa PKP. I podkreśla, że takie połączenie starych i nowych funkcji ma szczególne znaczenie w przypadku obiektów zabytkowych, o dużej wartości historycznej i architektonicznej, a więc takich jak dworzec w Zakopanem.

- Dla Zakopanego jako miasta turystycznego, dobra komunikacja publiczna ma bardzo duże znaczenie. Dlatego istotne jest dla nas stworzenie wielofunkcyjnego centrum komunikacyjnego - podkreśla burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Zaznacza jednocześnie, że miastu zależy na tym, by dworzec zachował tradycyjny klimat stolicy Tatr.

Zakopiański dworzec kilka lat temu, na podstawie decyzji komunalizacyjnej, przejęła gmina. Już poprzednie władze miasta zapewniały, że chcą wyremontować kolejowy budynek. PKP przez lata nie ruszyły palcem, żeby przynajmniej pomalować budynek. Teraz prezes PKP mówi, że „z samorządem Zakopanego udało się - po długich negocjacjach - wypracować formułę współpracy”. Już wiadomo, że Urząd Miasta wycofał się z pomysłu, żeby tory kolejowe wpuścić pod ziemię, a ponad nimi wybudować dworzec autobusowy.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski