Zalecana potrójna

MAŁ
Udostępnij:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna alarmuje, że nasze województwo znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w kraju pod względem realizacji szczepień ochronnych. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w odniesieniu do zachorowań na odrze, świnkę i różyczkę, którym towarzyszyć mogą groźne powikłania. Realizacja szczepień przeciw odrze, na obszarze dawnego woj. krakowskiego, jest, niestety, najniższa w kraju. Na koniec ubiegłego roku wśród dzieci w drugim roku życia wynosiła 58,2 proc., a w trzecim roku życia - 89,9 proc. Nie lepiej jest z rocznikiem przedszkolnym, który w roku ubiegłym rozpoczął naukę w I klasie szkoły podstawowej. Został on zaszczepiony jedynie w 87 procentach. Niski procent zaszczepienia może być powodem wystąpienia zachorowań epidemicznych. W 1998 roku, w woj. krakowskim, odnotowano 319 zachorowań na odrę (w tym 122 hospitalizacje), 8182 na świnkę (w tym 502 hospitalizacje) oraz 1259 na różyczkę. W tym roku, od stycznia do połowy marca, zarejestrowano już 1269 zachorowań na świnkę (w tym 77 hospitalizacji) oraz 256 na różyczkę.

Bardzo rzadko, w kilka lat po przebyciu choroby, może dojść do degradacji psychicznej i ruchowej; człowiek przypomina roślinę i umiera

Szczepienie potrójną szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce - nie jest objęte obowiązkowym kalendarzem szczepień. Krajowy Program Szczepień Ochronnych już w 1994 roku przewidział to szczepienie - jako obowiązkowe u dzieci pomiędzy 13 a 15 miesiącem życia, w miejsce szczepienia przeciw odrze. Jednak, ze względu na ograniczenia finansowe związane z ceną szczepionki (ok. 63 zł), rozwiązanie takie nie zostało zrealizowane. Szczepienie znalazło się jedynie wśród szczepień zalecanych (zakupiona szczepionka jest podawana bezpłatnie w poradniach) Zgodnie ze standardami WHO, w roku bieżącym Program Szczepień Ochronnych zaleca podanie tej szczepionki również w siódmym roku życia - w miejsce szczepienia przypominającego, przeciw odrze.
Jak przypomina Jacek Mizerski, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, odra, świnka i różyczka - to ostre choroby wirusowe, głównie wieku dziecięcego, które bardzo ciężko mogą przechodzić dorośli. O ile choroby te przebiegają w sposób typowy, nie stanowią zagrożenia dla życia. Niestety, wcale nie tak rzadko towarzyszą im powikłania. I tak odra może prowadzić do zapalenia płuc, drgawek, opóźnienia umysłowego, utraty słuchu, a nawet śmierci. - Jeden przypadek na tysiąc zachorowań na odrę kończy się poodrowym zapaleniem mózgu. Bardzo rzadko, w kilka lat po przebyciu choroby, może dojść do degradacji psychicznej i ruchowej. Człowiek przypomina roślinę i umiera - ostrzega dr Mizerski. Poważny przebieg może mieć również świnka (zapalenie opon, głuchota, zapalenie jąder u starszych chłopców i mężczyzn - prowadzące czasami do bezpłodności, zapalenie jajników u starszych dziewcząt i kobiet) oraz różyczka (powikłania u kobiet ciężarnych, w tym ryzyko poronienia czy narodzin dziecka z poważnymi wadami serca, wzroku, z głuchotą, opóźnieniem umysłowym).
Skuteczność potrójnej szczepionki wynosi: 99 procent w przypadku różyczki, 98 - 99 procent dla świnki i 95 procent dla odry. - Nie ma jakichś poważnych przeciwwskazań przy stosowaniu potrójnej szczepionki. Uważać trzeba m.in. przy alergii na białko jaja kurzego - poinformowała Hanna Czajka, pediatra z Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W szpitalu tym istnieje jedyna w Małopolsce poradnia konsultacyjna, gdzie przyjmowane są dzieci z przeciwwskazaniami do szczepień. Po podaniu szczepionki pozostają na kilkugodzinnej obserwacji.
(MAŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie