Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalecana potrójna

MAŁ
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna alarmuje, że nasze województwo znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w kraju pod względem realizacji szczepień ochronnych. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w odniesieniu do zachorowań na odrze, świnkę i różyczkę, którym towarzyszyć mogą groźne powikłania. Realizacja szczepień przeciw odrze, na obszarze dawnego woj. krakowskiego, jest, niestety, najniższa w kraju. Na koniec ubiegłego roku wśród dzieci w drugim roku życia wynosiła 58,2 proc., a w trzecim roku życia - 89,9 proc. Nie lepiej jest z rocznikiem przedszkolnym, który w roku ubiegłym rozpoczął naukę w I klasie szkoły podstawowej. Został on zaszczepiony jedynie w 87 procentach. Niski procent zaszczepienia może być powodem wystąpienia zachorowań epidemicznych. W 1998 roku, w woj. krakowskim, odnotowano 319 zachorowań na odrę (w tym 122 hospitalizacje), 8182 na świnkę (w tym 502 hospitalizacje) oraz 1259 na różyczkę. W tym roku, od stycznia do połowy marca, zarejestrowano już 1269 zachorowań na świnkę (w tym 77 hospitalizacji) oraz 256 na różyczkę.

Bardzo rzadko, w kilka lat po przebyciu choroby, może dojść do degradacji psychicznej i ruchowej; człowiek przypomina roślinę i umiera

Szczepienie potrójną szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce - nie jest objęte obowiązkowym kalendarzem szczepień. Krajowy Program Szczepień Ochronnych już w 1994 roku przewidział to szczepienie - jako obowiązkowe u dzieci pomiędzy 13 a 15 miesiącem życia, w miejsce szczepienia przeciw odrze. Jednak, ze względu na ograniczenia finansowe związane z ceną szczepionki (ok. 63 zł), rozwiązanie takie nie zostało zrealizowane. Szczepienie znalazło się jedynie wśród szczepień zalecanych (zakupiona szczepionka jest podawana bezpłatnie w poradniach) Zgodnie ze standardami WHO, w roku bieżącym Program Szczepień Ochronnych zaleca podanie tej szczepionki również w siódmym roku życia - w miejsce szczepienia przypominającego, przeciw odrze.
Jak przypomina Jacek Mizerski, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, odra, świnka i różyczka - to ostre choroby wirusowe, głównie wieku dziecięcego, które bardzo ciężko mogą przechodzić dorośli. O ile choroby te przebiegają w sposób typowy, nie stanowią zagrożenia dla życia. Niestety, wcale nie tak rzadko towarzyszą im powikłania. I tak odra może prowadzić do zapalenia płuc, drgawek, opóźnienia umysłowego, utraty słuchu, a nawet śmierci. - Jeden przypadek na tysiąc zachorowań na odrę kończy się poodrowym zapaleniem mózgu. Bardzo rzadko, w kilka lat po przebyciu choroby, może dojść do degradacji psychicznej i ruchowej. Człowiek przypomina roślinę i umiera - ostrzega dr Mizerski. Poważny przebieg może mieć również świnka (zapalenie opon, głuchota, zapalenie jąder u starszych chłopców i mężczyzn - prowadzące czasami do bezpłodności, zapalenie jajników u starszych dziewcząt i kobiet) oraz różyczka (powikłania u kobiet ciężarnych, w tym ryzyko poronienia czy narodzin dziecka z poważnymi wadami serca, wzroku, z głuchotą, opóźnieniem umysłowym).
Skuteczność potrójnej szczepionki wynosi: 99 procent w przypadku różyczki, 98 - 99 procent dla świnki i 95 procent dla odry. - Nie ma jakichś poważnych przeciwwskazań przy stosowaniu potrójnej szczepionki. Uważać trzeba m.in. przy alergii na białko jaja kurzego - poinformowała Hanna Czajka, pediatra z Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W szpitalu tym istnieje jedyna w Małopolsce poradnia konsultacyjna, gdzie przyjmowane są dzieci z przeciwwskazaniami do szczepień. Po podaniu szczepionki pozostają na kilkugodzinnej obserwacji.
(MAŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski