Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalecenia na październik

DD
Poradnik o. Grzegorza

Październik jest miesiącem złotej lub... słotnej jesieni - mówi franciszkanin o. Grzegorz z Rychwałdu zajmujący się ziołolecznictwem. - Kończą się zbiory owoców i warzyw, część zebrano już we wrześniu.
   W polu czas na ostatnie zasiewy oziminy. Do 20 października powinno się zebrać z pól warzywa, szczególnie kapustę, wrażliwą na mróz, kalafiory, pomidory i owoce. Śliwki i orzechy lubią schłodzenie nocą, a ogrzanie w dzień. Lepiej dojrzewają i są trwalsze w przechowywaniu.

Jesień zbiera żniwo

   Jesień zbiera żniwo śmierci i chorób. Nasilają się lub odnawiają wrzody żołądka i dwunastnicy, zgaga i nadkwasota, zatrucia przez spożycie zabrudzonych owoców lub cheminizowanych warzyw. Wiele osób zatruwa się jabłkiem czy śliwką, które dojrzewały w miejscu ekologicznego skażenia. Takie owoce należy bezwzględnie umyć lub obrać cienko ze skórki. Na 6 tygodni przed zrywaniem nie wolno ich opryskiwać. - Owoce - doradza o. Grzegorz - zrywać powoli i umiejętnie. Stłuczone, obite, skaleczone oddzielić, bo łatwo się psują i gniją. Przygotować na nie odpowiednie pomieszczenia. Umiejętnie zakisić kapustę i przechowywać ją w litrowych słojach, mniej psuje się, nie gnije, jest łatwa w użyciu, nie marnuje się. Z zielonych warzyw i owoców robimy marynaty na zimę.
   - Szczególną przestrogę - dodaje o. Grzegorz - kieruję do zbieraczy grzybów. Zatrucia grzybami są ciężkie i często śmiertelne. Wartość odżywcza grzybów jest mała, za to zatrucia amanityną są trudne do całkowitego wyleczenia i pozostawiają trwałe uszkodzenia wątroby.

Korzystamy z apteki ziołowej

   W październiku można zbierać następujące rośliny lecznicze: korzeń i kłącze arcydzięgla, korzeń biedrzeńca, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, kłącze perzu, kłącze tataraku, kłącze i korzeń lukrecji, szyszki chmielu, owoc borówki brusznicy, owoc głogu, owoc róży, owoc jeżyny (na sok), owoc kasztanowca, owoc kozieradki, ziele drapacza lekarskiego, ziele dymnicy, ziele macierzanki (drugi zbiór), ziele rdestu ptasiego, kwiat wrzosu, owoc kopru, kłącze kozłka lekarskiego, kłącze kurzego ziela, owoc tarniny. Jak najczęściej korzystamy z apteki ziołowej gromadzonej przez lato. Zioła działają profilaktycznie i pomocniczo dla zdrowia.
   - W jadłospisie proponuję więcej kapusty - radzi o. Grzegorz - która zasługuje na uwagę dzięki swoim leczniczym i odżywczym własnościom. Użyta zewnętrznie dezynfekuje i ułatwia gojenie ran, oparzeń, wrzodów. Łagodzi bóle reumatyczne, ukąszenia owadów i oczyszcza drogi oddechowe. Jest dobrą "szczotką" dla jelit i żołądka. Mamy kilka odmian kapusty i wszystkie są dobre, ale trzeba je podawać zawsze z kminkiem i koperkiem. Zarzuty, że kapusta jest ciężko strawna, nie są prawdziwe. Bigos, owszem, jest ciężko strawny, ale dlatego, że do kapusty dodaje się boczku, smalcu, kiełbasy i inne, zazwyczaj tłuste, mięsa. Kapusta dobrze wchłania tłuszcz i to on czyni ją ciężko strawną. Zarówno wyciśnięty sok ze świeżej kapusty jest korzystny dla organizmu, jak i ona sama, gotowana na słodko. Tylko dla wątrobowców kiszona, gotowana kapusta nie jest wskazana, ale surowa z tartą marchewką jest bardzo dobra. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski