Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaległy urlop. Teraz pracodawca może zmusić Cię do wykorzystania zaległego urlopu

redakcja
Ponad 10 proc. Polaków chce wykorzystać urlop w jesieni
Ponad 10 proc. Polaków chce wykorzystać urlop w jesieni Fot. Pixabay
W związku z epidemią koronawirusa wielu Polaków zdecydowało się na odłożenie urlopu na później, kiedy liczba zakażonych spadnie, a obostrzenia złagodnieją. Niestety poprawy sytuacji nie widać, dlatego wielu pracodawców decyduje się na przymusowe posłanie pracowników na zaległy urlop.

Zaległe urlopy pod koniec jesieni wykorzysta aż 10 proc. Polaków

Santander Consumer Bank przeprowadził ostatnio badanie pt. „Polaków portfel własny: czas zmian”. Analizowano, na co najprawdopodobniej Polacy wydadzą pieniądze tej jesieni. Oto wyniki:

  • 21,6 proc. Polaków wyda pieniądze na remont
  • 11,8 proc. Polaków zainwestuje w zakup lub naprawę samochodu
  • 10,5 proc. Polaków wykorzysta oszczędności na urlop i wyjazdy

Tak duży procent osób, które chcą pojechać na urlop wynika z faktu, że odkładały one wakacyjny odpoczynek na później, licząc na poprawę sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

Jak podkreśla biznesinfo.pl:

warto przeanalizować także wyniki badań CBOS. Według nich zdecydowana większość Polaków (86 proc.) spędziło tegoroczny urlop w kraju. Między majem i czerwcem 42 proc. deklarowało, że zamierza wyjechać na przynajmniej dwudniowy wypoczynek, a połowa w ogóle nie planowała żadnych wyjazdów. Wrzesień pokazał, że plany zrealizowało tylko 38 proc Polaków, a 20 proc. całkowicie zrezygnowało z wyjazdów.

Zaległy urlop. Jak go wykorzystać?

Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych.

Warto jednak zaznaczyć, że pracownik nie musi wykorzystywać 14 dni urlopu ciągiem. Na specjalnie złożony wniosek pracodawca może podzielić urlop na krótsze okresy. Wielu z nich decyduje się wręcz na przymusowe wysyłanie pracowników na urlop, aby nie wszyscy wykorzystali w przyszłości wolne w tym samym czasie.

- Pracodawcom także nic nie grozi za to, jeśli nie udzielą swoim pracownikom nieprzerwanego, 14-dniowego urlopu, jeśli zatrudnieni nie nabyli takiego uprawnienia lub wykorzystali urlop w krótszych okresach - czytamy na biznesinfo.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski