Zalipie 2005

kis
Malarki Powiśla ozdobiły nowymi malunkami fasady domów, ściany mieszkań, meble. Ich prace oceniała 7-osobowa komisja. XLII konkurs "Malowana chata - Zalipie 2005" organizowało jak zwykle Muzeum Etnograficzne i Dom Malarek w Zalipiu, przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego a także Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej i Gminy Olesno. Cenna okazała się także pomoc dębickiego Polifarbu, który od kilku lat dostarcza malarkom farby.

Malowane chaty na medal

Komisji konkursowej przewodniczył Adam Bartosz, a w zespole, który przez dwa dni odwiedzał domy Powiśla, znalazły się etnografowie: Anna Bartosz, Teresa Komornicka-Rościszewska i Anna Spiss oraz historyk sztuki - Jolanta Januś-Koczwara i artysta plastyk z ASP -Teodora Woyciechowska.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 67 osób, w tym 14 dzieci i młodzieży z 11 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego: Bolesław, Ćwików, Gorzyce, Kłyż, Kuzie, Niwki, Pilcza Żelichowska, Strojców, Świebodzin, Zalipie, Olesno oraz 6 właścicieli obiektów, które zostały ozdobione na ich zlecenie. Konkursem objęto 4 instytucje.
Komisja przyznała nagrody w czterech kategoriach: za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs kurs, za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne, za malatury wykonywane przez dzieci i młodzież we własnym gospodarstwie, za popieranie sztuki ludowej.
W kategorii malowanych domów, specjalnie przygotowanych na tegoroczny konkurs, przyznano jedną nagrodę główną dla Genowefy Kochanek. Równorzędne pierwsze nagrody wręczono 23 osobom, otrzymały je: Kazimiera Borek, Agnieszka Boduch, Lucyna Curyło, Stanisława Curyło, Maria Cygan, Irena Dymon, Zofia Dymon, Beata Gryz, Zofia Janeczek (Niwki), Janina Kruk, Alina Kiepus, Helena Lelek, Lucyna Magiera, Bogusława Miś, Wanda Racia, Janina Rusiecka, Maria Ruta, Maria Sierak, Maria Słonka, Dorota Szczygieł, Dorota Światłowska, Maria Światłowska, Maria Zaród. 17 osobom przyznano drugie nagrody.
W kategorii malarstwa utrzymanego z poprzednich lat I nagrody zdobyło siedem osób: Maria Chlastawa, Zofia Janeczek, Janina Lizak, Wanda Micek, Anna Lizak-Kaczówka, Zofia Owca, Danuta Szczebak. W kategorii dziecięcej i młodzieżowej I nagrody otrzymali: Klaudia Janeczek, Kamil Kaczówka, Joanna Krok, Magdalena Miś, Barbara Rachmaciej, Marta Rachmaciej i Dominika Skowron.
Dyplomy za podtrzymanie tradycji i utrzymanie własnych obiektów ozdobionych przez malarki zdobyli: Andrzej Dymon, Zbigniew Panek, ks. Marian Cebula, Ochotnicza Straż Pożarna w Zalipiu, Siostry Służebniczki NMP, Przedszkole Publiczne w Kłyżu. Były też nagrody zespołowe: Szkoła Podstawowa im. Marii Kozaczkowej w Zalipiu - jury podkreśliło duży wkład pracy Stanisławy Kądzielawy, Szkoła Podstawowa w Pilczy Żelichowskiej - tu szczególne uznanie jurorów zdobyła Zofia Janeczek, Gimnazjum w Oleśnie, Dom Wiejski w Strojcowie - malowany przez Marię Barańską, wreszcie Dom Malarek im. F. Curyłowej w Zalipiu kierowany przez Wandę Chlastawę za aktywizowanie środowiska do popierania twórczości ludowej oraz wykonanie przez zespół pracownic Domu Malarek malatur na kilku obiektach w Zalipiu a zwłaszcza ozdobienie nowo remontowanej siedziby.
Komisja XLII konkursu "Malowana Chata" w Zalipiu wyraziła duże uznanie dla organizatorów tego znakomitego przedsięwzięcia. Konkurs poprzedzają długie przygotowania. Prowadzone przez doświadczone malarki zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą w Domu Malarek i szkołach, owocują udziałem w konkursie dzieci z 3 szkół.
Podczas spotkania z laureatami wspominano nieżyjące malarki: Janinę Szczygieł, Stefanię Łączyńską i Mieczysławę Majchrowską z Samocic. Ich odejście jest wielką stratą dla Zalipia. Do konkursu przystąpiły osoby z dużym talentem: Agnieszka Boduch, Bernadetta Słota, Krystyna Chlastwa, Leokadia Golonka i grupa uzdolnionej młodzieży.
Członkowie komisji -etnografowie i plastycy, ludzie wrażliwi na piękno, zachęcali w rozmowach do kontynuowania tradycji. Niesposób niedostrzec, że dla wielu twórców Powiśla, w tym także dla młodego pokolenia, malowanie kwiatów jest ważną formą czynnego uczestniczenia w kulturze. Zalipiańska twórczość cieszy się zainteresowaniem turystów zagranicznych. Cenna wydaje się sugestia, by Zalipie, wraz ze swym dorobkiem, znalazło swoje miejsce w programie Małopolskim Dni Dziedzictwa Kulturowego.
(kis)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie