Zamach na szkołę?

mab
Udostępnij:
Rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Wał-Rudzie protestują przeciwko ostatniej uchwale intencyjnej Rady Gminy Radłów, która degraduje ich placówkę. Jak postanowiła większość radnych, do szkoły w Wał-Rudzie uczęszczać powinni od nowego roku szkolnego tylko uczniowie klas 0-3. Dzieci starszych klas musiałyby wówczas kontynuować naukę w sąsiedniej Zabawie i pokonywać nawet kilka kilometrów w drodze do podstawówki.

WAŁ-RUDA. Obniżenie stopnia organizacyjnego, czyli...

   Przewagą jednego głosu radni zadecydowali o tzw. obniżeniu_stopnia organizacyjnego. Zainteresowani obawiają się, że to pierwszy krok do likwidacji Szkoły Podstawowej w bliskiej przyszłości. I stanowczo protestują przeciwko ostatniej uchwale.
   - _Nasza szkoła obchodziła w minionym roku 100-lecie i od lat pełni w naszej społeczności rolę także ośrodka kulturotwórczego dla dzieci i dorosłych. Dlaczego więc mamy niszczyć to, co jest dobre i sprawdzone?
- pyta Jadwiga Bieś, dyrektor SP im. Bł. Karoliny Kózki.
   - Nie wyobrażamy sobie, aby Szkoła Podstawowa w Wał-Rudzie ze swoją stuletnią tradycją, wysokimi wynikami nauczania i wychowania oraz szczególną rolą, jaką pełni w związku z szerzeniem kultu naszej rodaczki -bł. Karoliny- nie została doceniona przez samorządowców z naszej gminy - brzmi fragment listu protestacyjnego skierowanego do wójta i przewodniczącego Rady Gminy przez Komitet Rodzicielski szkoły.
   Delegacja rodziców pojawiła się też na ostatniej sesji Rady Gminy, aby przedstawić swoje racje przed rozpoczęciem głosowania. - Niestety, zostaliśmy zlekceważeni przez przewodniczącego Rady, który nie pozwolił odczytać naszego protestu - relacjonuje oburzona Renata Kurtyka, jedna z obecnych na sesji 30 stycznia br. Jeszcze w tamtym roku prosiliśmy przewodniczącego o spotkanie i rozmowę o planowanych zmianach w szkolnictwie. Do tej pory nie mamy żadnej odpowiedzi.
   Co dalej? Czy w Szkole Podstawowej liczącej obecnie 77 uczniów pozostanie od nowego roku szkolnego tylko 40 dzieci najmłodszych klas? Czy dojdzie do obniżenia stopnia organizacyjnego?
   Pedagodzy i rodzice dzieci zamierzają przekonywać do swoich racji, aż do skutku. Mocno zaangażowała się po ich stronie doświadczona radna z Wał-Rudy Krystyna Putała.
   - Nie wolno nam czekać biernie na rozwój wydarzeń, nie możemy milczeć. Już przygotowujemy pismo do kuratora oświaty, który opiniować ma uchwałę Rady Gminy o planowanej restrukturyzacji szkół w gminie. Przedstawimy w nim wszystkie argumenty za pozostawieniem szkoły w Wał-Rudzie. Jeśli trzeba będzie, zaskarżymy uchwałę Rady do wojewody, ze względów proceduralnych - zapowiada pani Krystyna w imieniu obrońców podstawówki.
   - Zakładane w uchwale intencyjnej zmiany nie spowodują zakładanych korzyści ekonomicznych, co możemy w każdej chwili udowodnić. Dla społeczności w Wał-Rudzie natomiast oznaczają przekreślenie wieloletniego dorobku i tradycji, a część szkolnych pomieszczeń pozostanie niewykorzystanych - _dodaje pani Krystyna.
   Były trzy koncepcje restrukturyzacji oświaty w gminie Radłów, na sesji zwyciężyła ta zaproponowana przez przewodniczącego RG Stanisława Jachimka. Zakłada ona likwidację gimnazjum w Zabawie (wszystkie dzieci uczęszczałyby wówczas do Radłowa), _obniżenie stopnia organizacyjnego
w SP w Zdrochcu do klas 0-3 (uczniowie klas starszych zostaliby przypisani do SP w Przybysławicach) oraz w Wał-Rudzie. W tym przypadku dzieci z klas 4-6 dojeżdżałyby do SP w Zabawie.
   Wójt Zbigniew Kowalski zwraca uwagę, że uchwała intencyjna w sprawie szkół nie stanowi jeszcze nieodwołalnej decyzji. - Opory w lokalnych społecznościach są i będą, i trzeba się z tym liczyć - mówi. Na szali trzeba położyć i zważyć wszystkie argumenty, nie tylko te ekonomiczne.
   On sam zaproponował inne, kompromisowe i mniej krzywdzące rozwiązanie, które nie znalazło jednak poparcia wśród radnych. Koncepcja wójta zakłada: dalsze istnienie obu gimnazjów w Radłowie i Zabawie, obniżenie stopnia organizacyjnego w szkołach podstawowych w Zdrochcu i Zabawie (starsze dzieci z Zabawy pobierałyby naukę w SP w Wał-Rudzie) oraz likwidację przedszkoli w Przybysławicach i Biskupicach Radłowskich.
   Niektórzy twierdzą, że ostatnia uchwała o restrukturyzacji szkolnictwa to kolejny przykład dyskryminowania północnej części radłowskiej gminy. Radni z Radłowa, Biskupic i Przybysławic, stanowiąc większość w RG, bronią solidarnie interesów swoich sołectw, nie dbając o potrzeby innych. Zwłaszcza wsie w granicach dawnej gminy Zabawa traktowane są po macoszemu w inwestycjach, dotacjach itp., co znajduje odzwierciedlenie m.in. w zapisach budżetowych. Czy ta... spiskowa teoria potwierdzi się, tym razem w oświatowych zmianach? (mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie