WAŁ-RUDA. Obniżenie stopnia organizacyjnego, czyli...
Przewagą jednego głosu radni zadecydowali o tzw. obniżeniu_stopnia organizacyjnego. Zainteresowani obawiają się, że to pierwszy krok do likwidacji Szkoły Podstawowej w bliskiej przyszłości. I stanowczo protestują przeciwko ostatniej uchwale.
- _Nasza szkoła obchodziła w minionym roku 100-lecie i od lat pełni w naszej społeczności rolę także ośrodka kulturotwórczego dla dzieci i dorosłych. Dlaczego więc mamy niszczyć to, co jest dobre i sprawdzone? - pyta Jadwiga Bieś, dyrektor SP im. Bł. Karoliny Kózki.
- Nie wyobrażamy sobie, aby Szkoła Podstawowa w Wał-Rudzie ze swoją stuletnią tradycją, wysokimi wynikami nauczania i wychowania oraz szczególną rolą, jaką pełni w związku z szerzeniem kultu naszej rodaczki -bł. Karoliny- nie została doceniona przez samorządowców z naszej gminy - brzmi fragment listu protestacyjnego skierowanego do wójta i przewodniczącego Rady Gminy przez Komitet Rodzicielski szkoły.
Delegacja rodziców pojawiła się też na ostatniej sesji Rady Gminy, aby przedstawić swoje racje przed rozpoczęciem głosowania. - Niestety, zostaliśmy zlekceważeni przez przewodniczącego Rady, który nie pozwolił odczytać naszego protestu - relacjonuje oburzona Renata Kurtyka, jedna z obecnych na sesji 30 stycznia br. Jeszcze w tamtym roku prosiliśmy przewodniczącego o spotkanie i rozmowę o planowanych zmianach w szkolnictwie. Do tej pory nie mamy żadnej odpowiedzi.
Co dalej? Czy w Szkole Podstawowej liczącej obecnie 77 uczniów pozostanie od nowego roku szkolnego tylko 40 dzieci najmłodszych klas? Czy dojdzie do obniżenia stopnia organizacyjnego?
Pedagodzy i rodzice dzieci zamierzają przekonywać do swoich racji, aż do skutku. Mocno zaangażowała się po ich stronie doświadczona radna z Wał-Rudy Krystyna Putała.
- Nie wolno nam czekać biernie na rozwój wydarzeń, nie możemy milczeć. Już przygotowujemy pismo do kuratora oświaty, który opiniować ma uchwałę Rady Gminy o planowanej restrukturyzacji szkół w gminie. Przedstawimy w nim wszystkie argumenty za pozostawieniem szkoły w Wał-Rudzie. Jeśli trzeba będzie, zaskarżymy uchwałę Rady do wojewody, ze względów proceduralnych - zapowiada pani Krystyna w imieniu obrońców podstawówki.
- Zakładane w uchwale intencyjnej zmiany nie spowodują zakładanych korzyści ekonomicznych, co możemy w każdej chwili udowodnić. Dla społeczności w Wał-Rudzie natomiast oznaczają przekreślenie wieloletniego dorobku i tradycji, a część szkolnych pomieszczeń pozostanie niewykorzystanych - _dodaje pani Krystyna.
Były trzy koncepcje restrukturyzacji oświaty w gminie Radłów, na sesji zwyciężyła ta zaproponowana przez przewodniczącego RG Stanisława Jachimka. Zakłada ona likwidację gimnazjum w Zabawie (wszystkie dzieci uczęszczałyby wówczas do Radłowa), _obniżenie stopnia organizacyjnego w SP w Zdrochcu do klas 0-3 (uczniowie klas starszych zostaliby przypisani do SP w Przybysławicach) oraz w Wał-Rudzie. W tym przypadku dzieci z klas 4-6 dojeżdżałyby do SP w Zabawie.
Wójt Zbigniew Kowalski zwraca uwagę, że uchwała intencyjna w sprawie szkół nie stanowi jeszcze nieodwołalnej decyzji. - Opory w lokalnych społecznościach są i będą, i trzeba się z tym liczyć - mówi. Na szali trzeba położyć i zważyć wszystkie argumenty, nie tylko te ekonomiczne.
On sam zaproponował inne, kompromisowe i mniej krzywdzące rozwiązanie, które nie znalazło jednak poparcia wśród radnych. Koncepcja wójta zakłada: dalsze istnienie obu gimnazjów w Radłowie i Zabawie, obniżenie stopnia organizacyjnego w szkołach podstawowych w Zdrochcu i Zabawie (starsze dzieci z Zabawy pobierałyby naukę w SP w Wał-Rudzie) oraz likwidację przedszkoli w Przybysławicach i Biskupicach Radłowskich.
Niektórzy twierdzą, że ostatnia uchwała o restrukturyzacji szkolnictwa to kolejny przykład dyskryminowania północnej części radłowskiej gminy. Radni z Radłowa, Biskupic i Przybysławic, stanowiąc większość w RG, bronią solidarnie interesów swoich sołectw, nie dbając o potrzeby innych. Zwłaszcza wsie w granicach dawnej gminy Zabawa traktowane są po macoszemu w inwestycjach, dotacjach itp., co znajduje odzwierciedlenie m.in. w zapisach budżetowych. Czy ta... spiskowa teoria potwierdzi się, tym razem w oświatowych zmianach? (mab)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?