Zamachowska ma brąz

Jacek Żukowski
Szermierka. Znakomicie spisały się polskie szpadzistki w mistrzostwach świata, które odbyły się w Płowdiw. Polki wracają z nich z brązowymi medalami, a w ekipie była Aleksandra Zamachowska z Krakowskiego Klubu Szermierzy.

Oprócz niej w drużynie prowadzonej przez trenera Jacka Achenbacha walczyły: Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa), Jagoda Zagała (Piast Gliwice) i Martyna Swatowska (AZS AWF Katowice). Przypomnijmy, że niedawno wyżej wymieniony kwartet wywalczył złote medale mistrzostw Europy.

Polki w 1/16 finału pokonały Serbki 45:23, w 1/8 wygrały z Niemkami 45:31, w ćwierćfinale pokonały finalistki ostatnich MŚ - Włoszki 45:40. W półfinale nie sprostały Rosjankom, które zrewanżowały się naszej drużynie za przegrany półfinał w Tel Awiwie i pokonały je 45:40. W walce o brązowy medal Polki pokonały Węgierki 45:39. Ich pogromczynie zdobyły złote medale, po wygranej z Amerykankami 45:33. Startowało 30 drużyn.

Dodajmy, że Zamachowska w turnieju indywidualnym zajęła 20. miejsce.

- Mówi się, że szermierka jest sportem indywidualnym - mówi klubowy trener zawodniczki Bartłomiej Język. - A turniej drużynowy jest tylko na pocieszenie. Jednak wiadomo, że bardzo się cieszymy z medalu. Szkoda, że nie mogłem być na tej imprezie. Reprezentantki innych państw, np. Włoch jeżdżą ze swoimi trenerami klubowymi. Szkoda, że nasze dziewczyny przegrały akurat z Rosjankami, które niedawno pokonały. Niemniej jednak potwierdziły swą wartość i po medalu z mistrzostw Europy sięgnęły po medal w MŚ.

Aleksandra Zamachowska zaraz po powrocie z Bułgarii wystartowała w Pucharze Polski w Gliwicach, gdzie zajęła 3. lokatę, w ćwierćfinale pokonując koleżankę klubową Renatę Knapik 11:10, która była 5. Zamachowska zakończyła występ na półfinale, w którym przegrała z Małgorzatą Stroką z AZS-u Warszawa 9:15. Także w tej imprezie startowali inni zawodnicy KKS-u: piąty był Michał Drozd, a szósty Marcel Baś.