Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek dostał farmę

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Przy zamku panele zajmują obszar o powierzchni 900 m kw.
Przy zamku panele zajmują obszar o powierzchni 900 m kw. fot. umig Niepołomice
Powiat. Przy niepołomickim zabytku zamontowano 500 ogniw fotowoltaicznych. Energia ze słońca trafi wkrótce także do szkół

Zamkowa farma fotowoltaiczna zajmuje 900 mkw., łączna moc jej paneli to ok. 150 kilowatów. Niepołomicki Zamek Królewski jest pierwszym zabytkiem w regionie zaopatrzonym w fotowoltaikę (a także w zamontowane już jakiś czas temu dwie pompy ciepła). To zysk nie tylko dla przyrody, ale także spore oszczędności w utrzymaniu zabytku, m.in. w wydatkach na enerię elektryczną.

Inwestycję zrealizowano w ramach projektu solarnego, w którym biorą udział m.in. gminy Niepołomice (lider) oraz Wieliczka. Przedsięwzięcia pod tym szyldem są dotowane z Programu Szwajcarskiego. Początkowo planowano, że pół tysiąca ogniw fotowoltaicznych będzie instalowane na „Solnym Mieście” w Wieliczce. Zrezygnowano z tego po analizie, która pokazała m.in., że przy wielickim obiekcie rekreacyjnym nie bardzo jest miejsce na tę inwestycję.

W tej sytaucji fundusze „na fotowoltaikę” przejęły od Wieliczki Niepołomice. - Uznaliśmy, że warto zaopatrzyć w takie ogniwa Zamek Królewski, a wojewódzki konserwator zabytków wyraził na to zgodę. Aby dopełnić jego zaleceń, musimy jeszcze wykonać pomiędzy panelami i zamkiem „zielone ogrodzenie”: zasadzić 180 grabów i ponad 1000 krzewów ozdobnego bukszpanu - mówi Stanisław Nowacki, koordynator solarnego projektu w gminie Niepołomice.

Zamek nie jest pierwszym obiektem w Niepołomicach z małą formą fotowoltaiczną. W listopadzie ubiegłego roku kilkaset paneli o łącznej mocy 166 kilowatów rozlokowano na miejskiej krytej pływalni (na 1000 m kw.), także w ramach projektu solarnego.

Na tym nie koniec. Do końca października tego roku „szwajcarską” fotowoltaikę zyska jeszcze 12 obiektów: placówki oświatowe, domy kultury i strażnice OSP w gminie Niepołomice. Tam panele zajmą już mniejsze powierzchnie - od 10 do 20 mkw. - a oprócz tego budynki zostaną ocieplone i pokryte nową elewacją. Dostaną też nowe kotłownie oraz okna i drzwi.

Ekologiczne inwestycje w ramach Programu Szwajcarskiego są prowadzone także w niemal 30 budynkach użyteczności publicznej (głównie w szkołach) w gminie Wieliczka.

Z powodu kłopotów z rozstrzygnięciem przetargu inwestycje ruszyły dopiero niedawno. Nie ma szans na ich zakończenie jesienią tego roku, dlatego czas finału całego projektu solarnego - trwającego już niemal pięć lat - musiano prolongować raz jeszcze: na marzec 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski