Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Królewski na Wawelu. Wystawa dzieł Lucasa Cranacha starszego

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Lukas Cranach starszy (1472-1553) uważany jest, obok Albrechta Dürera, za najważniejszego niemieckiego artystę renesansowego, którego twórczość wywarła silny wpływ na sztukę Europy Środkowej.
Lukas Cranach starszy (1472-1553) uważany jest, obok Albrechta Dürera, za najważniejszego niemieckiego artystę renesansowego, którego twórczość wywarła silny wpływ na sztukę Europy Środkowej. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
„Madonna pod jodłami” - najsłynniejsze dzieło Cranacha z polskich zbiorów, a także po raz pierwszy pokazywany obraz „Madonna z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków” znalazły się na kameralnej wystawie „Cranach na Wawelu”. To część programu „Wawel. Odrodzenie”, którym Zamek Królewski wita zwiedzających po ponownym otwarciu muzeów. Wśród atrakcji także zwiedzanie najważniejszych wawelskich wystaw za złotówkę.

FLESZ - Przełomowy test na koronawirusa z Wrocławia

- Po okresie lockdownu postanowiliśmy przygotować coś specjalnego dla tych, którzy będą odwiedzać Wzgórze Wawelskie: pokaz dzieł Lucasa Cranacha oraz jego warsztatu - ta niewielka wystawa jest też możliwością zobaczenia tajników pracy konserwatorów; swoisty reopening wystawy arrasów oraz pokaz naszych nabytków złotniczych - zapowiada atrakcje prezentowane w ramach programu „Wawel. Odrodzenie: Arrasy-Cranach-Skarbiec” prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Szczególne miejsce w tym programie zajmuje wystawa arcydzieł Lucasa Cranacha starszego (1472-1553) uważanego, obok Albrechta Dürera, za najważniejszego niemieckiego artystę renesansowego, którego twórczość wywarła silny wpływ na sztukę Europy Środkowej.

Kameralna wystawa dzieł Cranacha prezentowanych na Wawelu zbudowana została wokół najcenniejszych obrazów malarza przechowywanych w Polsce, wśród których szczególne miejsce zajmuje ”Madonna pod jodłami” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Na wawelskiej wystawie po raz pierwszy eksponowany jest obraz „Madonna z dzieciątkiem wśród tańczących aniołków”, który z początkiem tego roku został przekazany przez klasztor oo. Franciszkanów do wawelskiej Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby. Wystawę tworzą także takie dzieła Cranacha jak: „Chrystus błogosławiący dzieci”, „Portret Jerzego Brodatego” i „Portret młodego mężczyzny”

- Bardzo się cieszymy, że możemy pokazać arcydzieło Cranacha z Wrocławia. Jako kontekst dla niego wybraliśmy dzieła mistrza z naszej własnej kolekcji oraz niedawno ujawniony obraz z krakowskiego klasztoru Franciszkanów, który stał się depozytem na Zamku Królewskim. Dzieło to cieszy się ogromnym zainteresowaniem badaczy z Zachodu, trafiło już nawet do Corpus Cranach, cyfrowego rejestru wszystkich dzieł malarza, jego synów i następców. Dzięki naszej kameralnej wystawie będzie można porównać prace mistrza i jego warsztatu, a także poznać tajniki konserwacji – mówi Andrzej Betlej.

Ekspozycję uzupełnia film opowiadający o Lucasie Cranachu i konserwacji jego obrazów. Prace konserwatorskie, którym poddawany jest najnowszy wawelski depozyt Cranacha, mają m.in. poświadczyć autorstwo „Madonny z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków” przypisywane Lukasowi Cranachowi starszemu. O tym, czy obraz jest jego dziełem, przekonamy się za kilka lat, gdy zakończą się gruntowne badania nad "Madonną z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków". Wstępne studia ujawniły już widoczny pod warstwą farb rysunek autorski.

- Na tym etapie badań nie możemy stwierdzić stanowczo, czy obraz jest autorstwa Cranacha starszego i pochodzi z jego warsztatu. Taka atrybucja została postawiona, natomiast obraz wymaga konsultacji ze specjalistami z zakresu historii sztuki. Takie rozmowy będą prowadzone - wyjaśnia dr hab. Ewa Wiłkojć, Główny Konserwator Muzealny Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawę dzieł Cranach można będzie oglądać na Wawelu do 24 października 2021 roku.

Wernisaż wystawy „Cranach na Wawelu” odbędzie się 20 maja o godz. 19.00 (wstęp tylko z zaproszeniami). Oprócz wystawy dzieł Cranacha zwiedzający zobaczą także nowe nabytki Skarbca Koronnego, młodzieńczą zbroję króla Zygmunta Augusta oraz ekspozycję „Wszystkie arrasy króla”. O godz. 21.00 na dziedzińcu arkadowym zaprezentowany zostanie pokaz multimedialny o dziejach arrasów Zygmunta Augusta. A dodatkowo, w wybrane dni: 20, 21 i 22 maja, w określonych godzinach najważniejsze wystawy wawelskie będzie można zobaczyć za 1 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zamek Królewski na Wawelu. Wystawa dzieł Lucasa Cranacha starszego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski