Ruiny zamku grożą zawaleniem. Fot. Jacek Sypień
- Szacujemy, że koszty najpilniejszych prac, które doprowadzą zabytek do stanu bezpieczeństwa to 643 tys. zł. Złożyliśmy projekty o dofinansowanie renowacji ruin do ministerstwa i urzędu marszałkowskiego. Staraliśmy się o 200 tys. zł. Niestety, nie przyznano nam dotacji z powodu braku środków. Niedawno otrzymaliśmy informację z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, że na przełomie marca i kwietnia zostanie przeprowadzona kontrola tego obiektu, w wyniku której zostaną podjęte dalsze czynności. Mam nadzieję, że w końcu ktoś nam pomoże ratować ten zabytek - mówi Barbara Wąs, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, który sprawuje pieczę na tym zabytkiem.
Kiedy w grudniu runął fragment ściany zamku, na polecenie GOK otoczono teren taśmami i ustawiono tabliczki zabraniające wstępu. - Większość tych zabezpieczeń zniszczyli wandale. Co gorsza ludzie zabierają kamienie, z których zbudowany był mur. Przypominamy, że nadal obowiązuje tam zakaz wstępu. Mury mogą runąć w każdej chwil - ostrzega Barbara Wąs.
Nie ma pieniędzy na ratowanie zamku.fot. Jacek Sypień
Ruiny zamku w Bydlinie położone na wzgórzu Świętego Krzyża dopiero przed trzema laty zostały wpisane do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Przed dwoma laty władze gminy zamówiły dokumentację techniczną i konserwatorską dla odrestaurowania ruin średniowiecznego zamku w Bydlinie.
Pierwsza budowla na wzgórzu Św. Krzyża powstała w XIV wieku. Był to zameczek myśliwski wybudowany przez ród Toporczyków. Podobno zamek należał do nieślubnego syna Kazimierza Wielkiego. Budowla składała się z domu mieszkalnego i wieży. W XVI wieku, Firlejowie, zamienili zamek w zbór ariański, a następnie w dobie kontrreformacji powstał tam kościół św. Krzyża.
W XVII wieku bydliński zamek został spalony przez Szwedów. Częściowo odbudowano go w XVIII wieku, ale opuszczony ostatecznie pod koniec XVIII w. popadał w ruinę. Przed dwudziestu laty przeprowadzono tu badania archeologiczne, które potwierdziły obronny charakter fortyfikacji. Wtedy odkryto między innymi kryptę grobową, ceramikę i monety. Przy zamku nie prowadzono prac ratunkowych jedynie porządkowano otaczający go teren, wykonano schody i odtwarzano okopy z czasów I wojny światowej, jakie są wokół zamku.
(SYP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?