Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy okazałej warowni znów otwarte dla turystów. Inauguracja sezonu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zamek Tenczyn - otwarcie sezonu turystycznego 2023
Zamek Tenczyn - otwarcie sezonu turystycznego 2023 Barbara Ciryt
Trwałe ruiny zamku są coraz piękniejsze - mówią przewodnicy na zamku Tenczyn w Rudnie. W sobotę, 22 kwietnia w tej średniowiecznej warowni zainaugurowano nowy sezon turystyczny. Widok - czy to na ruiny, niezwykłe detale zamkowe, czy widok z zamkowych obiektów na okolicę, a nawet cały region są niezapomniane.

W sezonie letnim - w soboty, niedziele i święta bramy zamku są otwierane od godz. 10 do 18. O równych godzinach zwiedzanie jest możliwe z przewodnikami, którzy opowiadają niezwykłe historie tej budowli posadowionej na wulkanie, nazywanym Górą Zamkową (siega 411 m n. p.m.) To najwyższe wzgórze Garbu Tenczyńskiego.

Zamek Tenczyn w Rudnie, w gminie Krzeszowice znajduje się 25 kilometrów na zachód od Krakowa, niecały kilometr od autostrady A4 (zjazd Rudno / Alwernia).

Burzliwa historia zamku

A pierwsze wzmianki o zamku są z XIV wieku. Wówczas drewniany zamek wybudował tu kasztelan krakowski Nawój z Morawicy. Ty rycerz i doradca króla Władysława Łokietka, który nadał Nawojowi te ziemie, na których zbudował on zamek. Ale część murowana zamku to już dzieło Jędrzeja, syna Nawoja.

Dzieje zamku są burzliwe. Legendy głoszą, że tu byli przetrzymywani jeńcy po bitwie pod Grunwaldem. Jedna z baszt nazywana jest Bastą Grunwaldzką. A historyczne informacje mówią o tym, jak do zniszczenia zamku przyczynili się Szwedzi, którzy przez rok oblegali zamek. Stoczyli bitwę z obrońcami tej twierdzy. A to przez rozpuszczoną plotkę, że insygnia koronne i skarby Polskie zostały tutaj ukryte. Tymczasem były one w Starej Lubowli. O tych czasach opowiadają rekonstruktorzy, którzy co roku zbierają się na zamku, żeby zainscenizować wielkie widowisko - bitwę zwana obroną Tenczyna przed Szwedem.

Ruiny mają się coraz lepiej

O dziejach zamku i wielu ciekawych historiach można usłyszeć od tutejszych przewodników. Zamek przez lata był zapomniany, zamknięty. Potem zabezpieczany, ruiny odnawiane cyklicznie, fragmentami. Powstała okazała trasa turystyczna. Od 2016 roku warownia jest udostępniana zwiedzającym. Obsługą ruchu turystycznego zajmuje się Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Sztuki New Era Art Jana Potockiego.

Ostatnie wejście jest na godzinę przed zamknięciem bramy zamkowej. A indywidualny wstęp na teren zamku możliwy jest najpóźniej na 30 minut przed godziną zamknięcia.

Cennik biletów

  • Bilet normalny - 15 zł
  • Bilet ulgowy - 10 zł (uprawnieni do zniżki: uczniowie, studenci, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne za okazaniem ważnej legitymacji)
  • Bilet rodzinny - 40 zł
  • Bilet z „Kartą Dużej Rodziny” - 30 zł
  • Dzieci przed ukończeniem piątego roku życia – bezpłatnie.

Agaty na zamku Tenczyn. Atrakcje dla turystów odwiedzających Rudno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski