Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Pieskowej Skale przeżywa drugą młodość dzięki konserwacji

Małgorzata Mrowiec
Zabytek z pięknie odrestaurowanymi elewacjami
Zabytek z pięknie odrestaurowanymi elewacjami Fot. anna kaczmarz
Renowacje. Właśnie zakończył się półtoraroczny remont zamku w Pieskowej Skale. Zabytek pięknie prezentuje się z odnowionymi elewacjami, murami i bastionami. Na nowo ruszył zegar na wieży, a w bastei z kawiarnią pojawiła się winda.

- Już z __daleka widać porządnie otynkowany zamek. Wcześniej były zacieki, brud, miejscami odpadał tynk. Dzięki temu trudnemu remontowi zamek wygląda bardzo dobrze - mówi prof. dr hab. Marcin Fabiański, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu - Zamek w Pieskowej Skale to jego oddział. Dyrektor przypomina też, że w poprzednich latach zostały już tutaj wyremontowane dachy.

W ramach ostatnich prac konserwację przeszły wszystkie elewacje zamku. Został przy tym wydobyty ozdobny, czerwony fryz tuż pod dachem.

Zajęto się też krużgankami zamku, gdzie wyremontowano tynki ścian wewnątrz. Od lat 50. XX w. turystów miały na krużgankach chronić przed wypadnięciem podłużne pręty z kutego żelaza. Jednak nie spełniały one żadnych norm. Dlatego teraz zostały założone nowe balustrady - tafle szklane, o odpowiednich parametrach. Nie zdecydowano się na tralki, ponieważ nie wiadomo, czy tu kiedyś były, a jeśli tak - to, w jakim kształcie.

Równolegle trwał remont bastei wraz z pomieszczeniami tamtejszej kawiarni. Będzie znów uruchomiona, co więcej - z nową atrakcją. Została tu bowiem założona winda, która wychodzi na taras na górze, nad kawiarnią - wcześniej niedostępny. Z niego rozpościera się panoramiczny widok dookoła, w każdą stronę. Wewnątrz bastei będzie też od nowego sezonu funkcjonować centrum turystyczne.

Wyremontowana została ponadto wieża zegarowa zamku i na nowo ruszył zegar na niej.

Trwające od lipca zeszłego roku prace kosztowały w sumie ok. 10,5 mln zł. Popłynęły na nie pieniądze zarówno Zamku Królewskiego na Wawelu, z dotacji z Ministerstwa Kultury oraz dofinansowanie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Prace konserwatorskie w Pieskowej Skale są prowadzone systematycznie, co roku od końca lat 90. W przyszłym roku planowane są badania archeologiczne oraz przygotowanie projektu uporządkowania otoczenia zamku. Samo to porządkowanie (m.in. dojazdu, dojścia przez las, a także przewidziane odtworzenie neogotyckiej drewnianej altany) zajmie kilka lat.

Dla turystów zamek będzie znów dostępny od maja 2016 r.

- Do Pieskowej Skały warto się wtedy wybrać, bo tutejszy, pięknie położony historyczny zamek przeżywa w tej chwili swoją drugą młodość - zachęca prof. Fabiański. - Będzie też można znowu oglądać znakomite wystawy w jego wnętrzach: sztuki europejskiej czy też średniowiecznej polskiej. Ten zamek to jedna z większych atrakcji blisko Krakowa: krajobrazowych, historycznych i artystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski