Zamek w Tarnowie znów może być naszą dumą. Zagłosuj!

Tomasz Nowak
Przez wieki symbol i duma Tarnowa, jeden z najpiękniejszych zamków Rzeczpospolitej. Dziś jest ruiną. Teraz możemy przywrócić jego świetność dzięki wirtualnej rekonstrukcji.

Zamek na górze św. Marcina przez wieki był symbolem Tarnowa. W XVIII stuleciu został opuszczony i popadł w ruinę. Dziś z jego świetności nie zostało już nic. Jest ruiną. Wspomnieniem dawnej potęgi. Wyrzutem sumienia dla Tarnowa. Możemy to zmienić. Wystarczy, że solidarnie zagłosujemy na zadanie „Wirtualna rekonstrukcja Zamku na górze św. Marcina w Tarnowie”, które zostało zgłoszone w budżecie obywatelskim Małopolski.
Technologia wirtualnej rzeczywistości w połączeniu z fachową wiedzą historyków pozwoli bowiem na wykonanie wiernej rekonstrukcji zamku w postaci cyfrowej, wielowymiarowej animacji. Każdy tarnowianin i każdy Polak będzie mógł dokładnie zobaczyć, jak wyglądał zamek, przespacerować się po jego murach i komnatach. To pionierskie przedsięwzięcie. Ale jak najbardziej możliwe. Umożliwi przywrócenie zamku do życia. Dlatego zachęcamy do głosowania na nie. Tarnów jak żadne inne miasto zasługuje na odzyskanie swojego klejnotu.

Z oddaniem głosu warto się pospieszyć. Głosowanie trwa tylko do piątku, 13 października!

Zamek tarnowski przez wieki był rezydencją właścicieli Tarnowa. Był jednym z największych zamków możnowładczych w Polsce. Gościli w nim m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Bona Sforza i Zygmunt Stary. W XVI wieku hetman Jan Tarnowski przebudował go w duchu renesansu, czyniąc jednym z najwspanialszych zamków monarchii. Na początku XVIII wieku został ostatecznie opuszczony. Książę Janusz Aleksander Sanguszko zezwolił tarnowskim bernardynkom na pozyskiwanie z ruin materiału na budowę kościoła, co spowodowało jego szybką degradację.

W 2007 roku powstało Stowarzyszenie „Zamek Tarnowski”, dążące do rewitalizacji ruin. Prace nie są jednak prowadzone ze względu na spór między spadkobiercami rodziny Sanguszków a miastem Tarnów dotyczący własności terenu, na którym stoją pozostałości zamku.

Możliwe jest jednak cyfrowe zrekonstruowanie zamku i zaprezentowanie tego niezwykłego dobra kultury materialnej wszystkim Polakom. Technologia wirtualnej rzeczywistości w połączeniu z fachową wiedzą historyków umożliwią wykonanie możliwie wiernej rekonstrukcji zamku w postaci cyfrowej animacji. Po prostu: dzięki aplikacji VR (wirtualnej rzeczywistości) znów będzie można zobaczyć, jak wyglądał tarnowski zamek w XVI wieku, w czasach świetności. Z aplikacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Tarnowa, będzie ona też promowała nasze miasto w całym kraju. Żadne inne polskie miasto nie zdobyło się na takie przedsięwzięcie. Możemy być pierwsi.

Co trzeba zrobić, aby stało się to realne? Wystarczy zagłosować w drugiej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski. Numer naszego zadania to TAR27. Głosować może każdy mieszkaniec Tarnowa (nie musi być zameldowany w mieście), który skończył 16 lat. Oddać można tylko jeden głos, na trzy sposoby:

  • drogą internetową: KLIKNIJ i zagłosuj,
  • przez wrzucenie karty do głosowania do urny (znajdują się w agendzie Urzędu Marszałkowskiego w Tarnowie, al. Solidarności 5-9, a także w siedzibie tarnowskiego oddziału "Gazety Krakowskiej" przy ul. Krakowskiej 1a)
  • lub drogą pocztową (kartę wysyłamy na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; dopisek Budżet Obywatelski).

Odbudujmy dumę Tarnowa. Zasługujemy na to.

Kliknij i pobierz kartę do głosowania:

Załączone pliki:

Wideo

Materiał oryginalny: Zamek w Tarnowie znów może być naszą dumą. Zagłosuj! - Gazeta Krakowska

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JK

Może by się wreszcie administrator ocknął i zauważył, że to uporczywie wyskakujące okienko to antyreklama dla tego pomysłu ?

t
ty

A na jakiej podstawie ci wirtualni rekonstruktorzy chcą tworzyć te swoje wizualizacje?
Czy są jakieś dokumenty opisujące budowę i wygląd tego zamku?
Jeśli to ma być popis wirtualnej wyobraźni bez historycznej podstawy to jest to lipa!

G
Gość

czyli Lubiąż, Bożków,Żary i inne zamki i pałace Dolnego Śląska.

m
misiopysio

Mam nadzieję, że zajmą się tym fachowcy. Dobrze byłoby zobaczyć, co tam stało.

m
marek

Ja po prostu chciałbyym zobaczyć, jak wyglądał ten zamek. Wiem, że animacje w VR są zaj...e, niezwykle realistyczne. Naprawdę można poczuć się, jak w świecie przed wiekami. Ktoś chce zrobić w końcu coś fajnego w tym mieście. Warto poprzeć. To nic nie kosztuje.

t
timek

Kocham Polskę. Wolę, chciałbym itp. Ktoś chce ruszyć temat, zrobić coś, dokonać fachowej rekonstrukcji z użyciem technologii, która się do tego idealnie nadaje. A tu jojczenie. Nie ma w BO pomysły realnej rekonstrukcji, bo to kosztowałoby 100 mln zł, a w BO na Tarnów jest około miliona. Więc warto zagłosować, żeby zobaczyć, jak to wyglądało.

m
marian

Miałeś kiedyś na głowie okulary VR? Jeśli nie miałeś, to milcz. Jak ubierzesz, to zobaczysz, że animacja w wirtualnej rzeczywistości jest ciekawsza i ładniejsza niż Twoje smutne życie. Pomysł super, popieram.

r
rt

Trzeba to zrozumieć !
To jest reklama fikcyjnej rekonstrukcji !!!
Ktoś chce zarobić na filmikach itp.

K
KL

Pytam:
W jaki sposób zestaw obrazków czyli tzw. animacja
> umożliwi przywrócenie zamku do życiaA ile te filmiki będą kosztować?

b
bolo

Zobacz, ile kosztuje renowacja starego pałacu, zamku.
Nawet kilkadziesiąt milionów złotych może kosztować renowacja kilkusetletniego zamku lub pałacu i przystosowanie go do świadczenia usług hotelowych.
Jest to ryzykowne przedsięwzięcie, ale nawet połowa kosztów może zostać pokryta z unijnej kasy – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank. Co więcej, zabytkowe mury przyciągają turystów jak magnes, dzięki czemu tego typu obiekty mają wysokie obłożenie.
Chociaż wciąż sporo zabytków w Polsce to opuszczone pałace czy dwory, które czas swojej świetności ma już za sobą, to jednak sukcesywnie, często przy pomocy pieniędzy państwowych czy unijnych i pasji wielu osób, udaje się je odrestaurowywać. Samo przywrócenie odpowiedniego wyglądu nie sprawi jednak, że za kilkadziesiąt lat zamek lub pałac po raz kolejny nie popadnie w ruinę. Z tego powodu rodzi się potrzeba, aby taki zabytek nie tylko zachwycał swoim wyglądem, ale również był funkcjonalny i mógł „sam zarobić na swoje utrzymanie”. Zgodnie z tą myślą w Polsce rewitalizacji poddaje się zrujnowane zamki, pałace i stare dwory, w których powstają hotele, centra konferencyjne, SPA, restauracje, czy muzea. Pozwala to wykorzystać nie tylko walory architektoniczne, dzięki czemu wnętrza obdarzone są niepowtarzalnym klimatem, ale również atuty krajobrazowe i przyrodnicze. Zabytki tego rodzaju były bowiem w przeszłości domami czy siedzibami miejscowych magnatów i arystokracji, którzy posiadali hektary okolicznych ziem. Ich historia przyciąga turystów.

k
kp

Wolę by ten pomysł był w realu...................

T
Tarnowianin

Dajcie CAŁKOWICIE ZA DARMO te ruiny a raczej teren, komuś kto coś chce tam zrobić np. na 10 lat!!!

M
Mati

Szkoda, że nie możemy w pełni zrekonstruować tego zamku, jakim był dawniej. To była by dopiero wspaniała atrakcja. No ale, jak się kłócą, to nic z tego nie będzie.

t
tarnowianka

Super inicjatywa? Zamiast wirtualnego spacerku zachęcam do stworzenia realnego projektu zabezpieczenia i umocnienia wzgórza zamkowego oraz samych ruin zamkowych w Tarnowie. Taka akcja ratunkowa dla miasta, oby następne pokolenie nie było pozbawione widoków z których słynie Góra św. Marcina. W kwestii walorów rekreacyjnych wybetonowanie części wzgórza jest przykładem realnego niszczenia dziedzictwa historycznego przez grupkę zapalonych biegaczy, która lada moment zafunduje nam wirtualny spacer po zamku Spicymira (sic!)

k
kolo

Ja z chęcią zobaczyłbym, jak ten zamek wyglądał. Bo jak ruiny wyglądają, to wszyscy wiedzą. Zagłosowałem.

Dodaj ogłoszenie