Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiana mieszkań mniej kosztuje

Monika Kaczyńska
Sporo zaoszczędzimy na podatku od czynności cywilno-prawnych
Sporo zaoszczędzimy na podatku od czynności cywilno-prawnych Fot. 123RF
Sposób na nowe lokum. Jeden dokument u notariusza, jedna prowizja dla biura nieruchomości to nie wszystkie plusy.

Jak wynika z doświadczeń pośredników Home Brokera, zamiany mieszkań są rzadkie, a jeżeli już do nich dochodzi, dotyczą na ogół starszych osób, pamiętających czasy kwaterunku. Wtedy znalezienie osoby zainteresowanej zamianą było często jedyną szansą na dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb.

Poza świadomością młodych

Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że taka możliwość istnieje. Powody, dla których ludzie zmieniają mieszkania, zasadniczo można podzielić na dwie grupy: jedni potrzebują większego metrażu, inni - przeciwnie - chcą przenieść się do mniejszego lokalu, by ograniczyć koszty jego utrzymania.

W pierwszej grupie w przewadze są ludzie młodzi lub w średnim wieku, w drugiej - osoby starsze. Myśląc o zamianie mieszkania warto przede wszystkim rozejrzeć się wśród znajomych i rodziny. Dobrze jest także sprawdzić w sąsiedztwie. Dla wielu starszych osób szukających mniejszego mieszkania fakt, że lokal mieści się w tym samym budynku lub chociaż na tym samym osiedlu, jest bardzo poważnym argumentem skłaniającym do takiego rozwiązania.

Także planując bardziej złożone transakcje - jak zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze czy domu na kilka mniejszych nieruchomości warto rozejrzeć się wśród krewnych i znajomych.

Ewentualna dopłata

Trzeba jednak z góry założyć, ile czasu jest się gotowym przeznaczyć na poszukiwania. Jeśli - powiedzmy - w ciągu pół roku czy roku ofert godnych rozważenia nie będzie, lepiej przyjąć sprzedaż mieszkania i kupno drugiego. Sytuacje, w których do zamiany dochodzi bez dopłat, należą do bardzo wyjątkowych. Taka opcja jest możliwa tylko wtedy, gdy większe mieszkanie nadaje się do remontu, mniejsze zaś jest wykończone w stosunkowo wysokim standardzie.

Zamieniający mieszkania mogą się też umówić, że jeszcze przed ostatecznym terminem zamiany lokali udostępnią przyszłemu właścicielowi na przykład pomieszczenie gospodarcze czy piwnicę, by zawczasu można było przewieźć część rzeczy i ograniczyć chaos w sam dzień przekazania kluczy. Co bardzo ważne, nie można zapominać także o konieczności spisania liczników i zawarcia nowych umów z dostawcami takich mediów jak prąd i gaz.

W przypadku telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego warto zastanowić się, czy dla stron transakcji korzystniejsze będą cesje posiadanych umów na nowych właścicieli czy zmiana miejsca świadczenia usług. Gdy już wszystkie szczegóły zostaną ustalone, można udać się do notariusza i przystąpić do sporządzania aktu. Już sam fakt, że będzie to tylko jeden dokument, a strony jego kosztami podzielą się po połowie, sprawia, że w kieszeni zostanie nieco pieniędzy.

Jednak największym źródłem oszczędności jest podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC). Wynosi on 2 proc. wartości transakcji i płaci go kupujący. W przypadku mieszkania wartego np. 400 tysięcy złotych, trzeba będzie odprowadzić do urzędu skarbowego 8 tysięcy złotych.

Gdy mamy do czynienia z zamianą - wartością transakcji jest kwota ewentualnej dopłaty. Zamiana nieruchomości sztuka za sztukę nie wymaga opłacania tego podatku w ogóle. Jeśli wprowadzamy się do mieszkania wartego 400 tysięcy złotych, oddając jednocześnie własne warte 250 tysięcy i dopłacamy 150 tysięcy złotych - do fiskusa powędrują 3 tysiące złotych. Kolejna oszczędność w przypadku zamiany mieszkań to jedna prowizja dla biura nieruchomości.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski