MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiany dla zadłużonych

Redakcja
Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa w ramach realizowanych działań prowadzi tzw. Bank Zamian. Jest to rodzaj skrzynki kontaktowej, umożliwiającej przekazywanie informacji pomiędzy osobami, które wyrażą chęć zamiany zajmowanego lokalu na inny.

Korzystanie z Banku Zamian jest bezpłatne i zapewnia dostęp do szczegółowych danych osobowych (wielkość mieszkania, struktura, adres, telefon kontaktowy) ewentualnych kontrahentów zamiany. Ogłoszenia w ramach działań Banku Zamian (ważne jeden rok od daty ich wpływu) są publikowane w internecie (www.bip.krakow.pl - link na dole strony) oraz dostępne w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa. Dane adresowe i telefoniczne wybranej oferty będą udostępnione dopiero po złożeniu swojej oferty i osobistym zgłoszeniu się w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa. Urząd Miasta Krakowa pośredniczy przy przeprowadzeniu dobrowolnej zamiany, w sytuacji gdy co najmniej jeden z kontrahentów jest najemcą lokalu znajdującego się w gminnym zasobie. Drugim kontrahentem może być dowolna osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu (może to być również np. własność lokalu, spółdzielcze prawo do lokalu, najem w TBS-ie).
Do skorzystania z Banku Zamian zapraszamy szczególnie osoby zajmujące zadłużone lokale komunalne lub które utraciły tytuł prawny wskutek zadłużenia za opłaty związane z korzystaniem z lokalu lub posiadają prawomocny wyrok eksmisyjny z przyznaniem prawa do lokalu socjalnego z zasobu GMK w związku z nowymi możliwościami zamiany dobrowolnej, które będzie dawać znowelizowane prawo miejscowe. Umożliwia ono publikowanie danych dotyczących istniejącego zadłużenia (po uzyskaniu na to zgody osób zadłużonych) wraz z możliwością "przywrócenia" tytułów prawnych osobom, którym w gminnym zasobie wypowiedziano umowę najmu lub którzy posiadają prawomocny wyrok eksmisyjny. "Przywrócenie" tytułu prawnego będzie następować jednak dopiero po spłacie całości zadłużenia oraz kosztów sądowych bezpośrednio na mieszkanie kontrahenta, a więc pominięty zostanie etap przywrócenia tytułu prawnego na zadłużone mieszkanie.
Wprowadzony zostanie również rachunek powierniczy, który zagwarantuje osobie spłacającej zadłużenie, iż w przypadku rezygnacji kontrahenta zamiany zostaną jej zwrócone wpłacone pieniądze.
Przeprowadzenie dobrowolnej zamiany pozwoli osobom zadłużonym na:
1. Pozbycie się długów związanych z zaległościami czynszowymi (bowiem dług - nawet w momencie wykonania eksmisji - nie jest umarzany i może być w dalszym ciągu dochodzony na drodze komorniczej);
2. Uzyskanie "normalnego" mieszkania z umową na czas nieoznaczony (a nie lokalu socjalnego), z możliwością (pod pewnymi warunkami) jego wykupu od Gminy;
3. Uzyskanie lokalu choć trochę większego niż lokal socjalny (tj. 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę) i w lepszej lokalizacji; "Nowy" start w życie.
4. Ceną za to byłaby zamiana na lokal mniejszy i w innej lokalizacji. Lokal mniejszy jest jednak zwykle dużo tańszy w dalszym utrzymaniu.
W przypadku chęci korzystania z Banku Zamian należy wypełnić formalny druk oferty dostępny w Punkcie Obsługi Mieszkańców Wydziału Mieszkalnictwa lub na podanej wyżej stronie internetowej.
Dodatkowe informacje dotyczące dobrowolnych zamian można uzyskać w siedzibie Referatu Pomocy Mieszkaniowej Wydziału Mieszkalnictwa (pok. 111 I piętro, tel. 012 616 8224).
URZĄD MIASTA KRAKOWA
ZAPRASZA
osoby zajmujące zadłużone lokale komunalne do złożenia oferty dobrowolnej zamiany na inny lokal za spłatę zadłużenia
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.bip.krakow.pl a także pod numerem telefonu 012 616 8224 (w godzinach pracy urzędu) oraz w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wiellopole 17a (Punkt Obsługi Mieszkańców - parter lub pokój 111, I piętro)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski