Ponad 800 tys. zł wydadzą gminy na usuwanie azbestu z zabudowań. Na ten cel samorządy uzyskały dofinansowanie w wysokości 672 tys. zł. Reszta to wkład własny. Akcja usuwania azbestu potrwa do przyszłego roku. Tymczasem nieodpowiedzialne działanie prowadzi do tego, że eternit nadal często ląduje w potokach i na brzegach rzek.
Wysokie dofinansowanie przyznano wspólnemu projektowi, który poparło kilka samorządów. Są to gminy: Mszana Dolna, Dobra, Raba Niżna, Niedźwiedź oraz miasto Mszana Dolna. Dzięki projektowi, z terenu powiatu limanowskiego wywiezione zostanie nawet ponad 1000 ton azbestu.
Wniosek "Zbiórka i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z obszaru miasta i gminy Mszana Dolna oraz trzech gmin partnerskich" znalazł się na liście projektów wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do dofinansowania w ramach konkursu gospodarki odpadami.
Wymienione samorządy wywożeniem eternitu zajmują się już od kilku lat. Wystarczy, że dany właściciel nieruchomości zgłosił chęć pozbycia się azbestu w Wydziale Ochrony Środowiska. Koszt przewozu i utylizację pokrywała gmina wraz z powiatem limanowskim. Właściciele domów i zabudowań obiektów gospodarczych musieli tylko zdemontować eternit z dachów.
Mimo to, w ostatnich miesiącach mieszkańcy nadal bardzo często usunięty azbest wykorzystują jako utwardzenie drogi czy podjazdów. Zdarza się, że eternit wyrzucany jest do potoków i na brzegi rzek. Władze samorządowe mają nadzieję, że dzięki dofinansowaniu uda się przeprowadzić sprawną akcję, która uświadomi mieszkańcom, jak bardzo szkodliwy dla zdrowia jest azbest. (JABU)