Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast iść do urzędu włączysz komputer

Tomasz Kolowca
Urzędnicy mają nadzieję na szybką realizację obsługi internetowej
Urzędnicy mają nadzieję na szybką realizację obsługi internetowej fot. Tomasz Kolowca
Powiat. Starostwo czeka na decyzję o przyznaniu pieniędzy na cyfryzację usług.

- Nasz powiat jest bardzo rozległy - ma 177 gmin i 265 tysięcy mieszkańców - tłumaczy Jerzy Krzyworzeka, starosta krakowski. - Więc mimo centralnego położenia urzędu, chcielibyśmy ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw. Dlatego zależy nam na upowszechnieniu obsługi internetowej.

Starostwo wzięło udział w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski. Powiat krakowski, wraz z powiatem limanowskim, zgłosiły projekt dotyczący wprowadzenia szerokiego wachlarza tzw. e-usług. Projekt opiewa na 3,5 miliona złotych i obecnie jest w ostatniej fazie oceniania. Urząd Marszałkowski dokonał już oceny finansowej i formalnej, obecnie starostwo czeka na wyniki kontroli merytorycznej. Ostateczny werdykt powinien być znany już tej jesieni, a projekt, jeżeli zostanie w pełni zaakceptowany, ruszy może jeszcze pod koniec roku - a na pewno od stycznia.

- Koncepcja istnienie zakłada dziewięć obszarów, które zdefiniowaliśmy wspólnie z władzami powiatu limanowskiego - mówi Jerzy Cywicki, dyrektor Wydziału Informatyki Starostwa Powiatowego w Krakowie. - Większość z nich będzie realizowana w obu urzędach, w kilku aspektach wystarczy nam udoskonalenie.

Projekt zakłada, że w starostwie powstanie elektroniczny system kolejkowy. Będzie można zdalnie wybrać temat sprawy, ustalić godzinę spotkania z urzędnikiem i wtedy osobiście wybrać się na umówioną wizytę. System będzie też w stanie przypomnieć nam o spotkaniu mailem lub smsem.

Inną atrakcyjną zmianą będzie wdrożenie usług zintegrowanych z systemem e-puap - platformą, służącą do komunikacji urzędu z obywatelami, która funkcjonuje w wielu polskich urzędach. W planach jest możliwość obsługi petenta przez system bez osobistego kontaktu z urzędnikiem. Będzie można nie tylko złożyć wniosek, ale także uzyskać odpowiedź. System będzie też dopuszczał dokonywanie niezbędnych w wielu przypadkach opłat.

Łatwiej byłoby również stowarzyszeniom i fundacjom. Dla nich projektanci przewidzieli możliwość elektronicznego składania wniosków o granty i dofinansowania. - Pomogłoby to nam to niewątpliwie w obsłudze wniosków i grantów - mówi Małgorzata Zięć, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy.

Zmiany nastąpią także w części na co dzień niewidocznej dla mieszkańców. Urzędnicy chcą usprawnić bezpieczeństwo portalu starostwa oraz zadbać o zaplecze informatyczne - ilość danych, jakie musi zabezpieczyć i magazynować starostwo jest ogromna i zwiększa się każdego dnia.

Kolejne elementy programu to dostosowanie stron dla osób niepełnosprawnych, np. niedowidzących. To zadanie, podobnie jak dwa inne: elektroniczny obieg dokumentów i planowanie budżetu - dotyczy bardziej powiatu limanowskiego; krakowski zajmie się jedynie udoskonalaniem tych komponentów. Dziewiątą częścią projektu są szkolenia dla wszystkich urzędników.

Na projekt przeznaczone jest 3,5 miliona złotych, z których dofinansowanie to 75 proc. Zostaną one rozdzielone między dwa powiaty w zależności od udziału w poszczególnych komponentach. Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2018 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski