Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast kart parkingowych będą parkomaty. To powinno ułatwić życie

Małgorzata Więcek-Cebula
Anna Tekiela zwykle kupuje kilka kart parkingowych na zapas
Anna Tekiela zwykle kupuje kilka kart parkingowych na zapas fot. Robert Gąsiorek
Brzesko. Rewolucja na brzeskich parkingach. W br. władze zamontują sześć parkomatów. W niedługiej przyszłości kolejnych osiem.

Wprowadzenie parkomatów to odpowiedź na liczne apele mieszkańców, ale także sugestie osób, które przyjeżdżały do Brzeska i miały problem z zakupem kart parkingowych.

– Nowy system ułatwi życie kierowcom i zaoszczędzi ich czas – mówi Krzysztof Ojczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku, która tuż przed długim weekendem przyjęła uchwałę wprowadzającą zmiany na parkingach.

Nowe regulacje wejdą w życie już w ciągu najbliższych tygodni. Pierwszych sześć urządzeń pojawi się przy największych parkingach do końca lipca. Kolejnych osiem zostanie zamontowanych w 2016 r. Będzie okres przejściowy, w którym w niektórych miejscach będą jeszcze funkcjonowały karty parkingowe. Znikną w miarę stawiania parkomatów.

– W sumie wszystkie urządzenia będą obsługiwały ponad 600 miejsc parkingowych w całej strefie – tłumaczy Marek Dadej, szef Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który administruje parkingami. Jak podkreśla Dadej, zmiana sposobu pobierania opłat nie obciąży miejskiego budżetu. Z czasem będą oszczędności.

– Z wymianą czekaliśmy aż potanieją parkomaty. Kiedyś kosztowały bardzo dużo, dziś można je kupić za 12,5 tys. zł
– mówi Krzysztof Ojczyk.

Wprowadzenie wszystkich parkomatów to wydatek 175 tysięcy złotych. Zadanie jest podzielone na dwa lata.

Utrzymanie dotychczasowego systemu kosztowało miasto około 150 tys. rocznie. To koszt wydruku kart i prowizja dla właścicieli punktów, które je sprzedawały. Bywało, że niektórzy z nich mieli problemy z rozliczeniem się ze sprzedanych kart.

– Zdarzało się, że musieliśmy po pieniądze występować do sądu – tłumaczy Marek Dadej. Po wprowadzeniu zmian te problemy znikną. Nie będzie też kłopotu z nabyciem biletu za parkowanie, bo lokalizacje urządzeń tak zaplanowano, aby były widoczne z każdego miejsca na parkingu.

Nowy system podoba się mieszkańcom, których zapytaliśmy o zdanie.

– Często korzystam z parkingu, zwykle na zapas kupowałam kilka kart, by nie tracić czasu na bieganie po sklepach – mówi Anna Tekiela.

Zmiany podobają się także Krzysztofowi Dyduchowi.

– Były problemy z nabyciem kart. Przyznam się szczerze, że nie zawsze miałem czas, by biegać i szukać miejsca, gdzie można je kupić – przekonuje.

Radni brzescy oprócz uchwały wprowadzającej parkomaty zdecydowali także, że parking obok brzeskiego urzędu miasta będzie bezpłatny. W ciągu roku na brzeskich parkingach miasto zarabia około 900 tys. zł.

TU JUŻ DZIAŁAJĄ PARKOMATY

- W Tarnowie parkomaty zostały zamontowane w listopadzie 2013 roku. Kilka tygodni temu zdecydowano, że przed godziną 9 rano i po 16 pozostawienie auta w centrum będzie darmowe.

Bezpłatne jest też parkowanie w soboty. Z kolei w tygodniu za pierwszą godzinę postoju nie trzeba będzie płacić przed przychodnią na ul. Curie, a także na ul. Kościuszki obok ZUS (włączona zostanie teraz w strefę). Podobne zasady obowiązywać będą również na ul. Goldham­mera (od Wałowej do Mickiewicza).

- O wprowadzeniu takich urządzeń myślą także bocheńskie władze. Wstępny projekt zakłada zainstalowanie 45 parkomatów przy 900 miejscach parkingowych. W tej chwili te miejsca obsługują parkingowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski