Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast kompaktu - solidny stelaż

(DD)
Stelaż pod WC
Stelaż pod WC fot. TECE
Łazienka. Stelaż podtynkowy ma służyć przez wiele lat. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Remont łazienki przeprowadzamy co kilka, a nawet kilkanaście lat. Z założenia więc każda wprowadzona zmiana powinna być dobrze przemyślana. Od kilku lat wyraźnym trendem jest rezygnacja z kompaktowych sanitariatów na rzecz stelaży podtynkowych, które umożliwiają zawieszenie na ścianie miski ustępowej czy umywalki. Radzimy, na co zwracać uwagę podczas wyboru tego typu rozwiązań.

Design w zasięgu dłoni
Stelaż podtynkowy to nic innego, jak metalowa konstrukcja, wyposażona w profesjonalny system spłukujący. Dzięki niemu możliwe jest zamocowanie urządzeń sanitarnych i podłączenie przewodów wodnych oraz kanalizacji.

Mocowanie WC, umywalki czy bidetu wymaga bardzo wytrzymałych konstrukcji, dlatego tak ważnym elementem jest dobór wysokiej jakości stelaża podtynkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu widoczny jest tylko przycisk spłukujący, natomiast zbiornik z wodą ukryty jest w ścianie.

- Podstawowym kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze stelaża, jest szeroki wachlarz przycisków spłukujących - mówi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE. - Jeżeli przyjrzymy się ofertom wybranych producentów, okaże się, że do danego modelu stelaża pasuje tylko kilka przycisków uruchamiających. A design, wzornictwo, kolorystyka i materiały są istotne z punktu widzenia planowanej aranżacji i jej późniejszych zmian. Dlatego wybierając stelaż już na samym początku zwróćmy uwagę, czy wszystkie przyciski spłukujące pasują do każdego modelu stelaża podtynkowego oferowanego przez danego producenta i jak szeroka jest ta oferta.

Istotną zaletą rozwiązań stosowanych w stelażach podtynkowych jest także możliwość zmiany wysokości zamontowania przycisku spłukującego, a tym samym dostosowania go do poziomu płytek.

Oszczędność wody
Niemniej ważna od możliwości aranżacyjnych jest funkcjonalność oraz niezawodność sytemu. Rozwiązania zastosowane w wysokiej jakości stelażach do WC dają nie jedną i nie dwie, ale kilka możliwości regulacji ustawień ilości spłukiwanej wody. To w perspektywie długofalowej przekłada się na mniejsze jej zużycie i niższe rachunki.

Dla przykładu - spłuczka podtynkowa o pojemności 10 l, ustawiona fabrycznie na 3/6 litra spłukiwanej wody, powinna umożliwiać kilkustopniową redukcję, np. na 3/4,5, 3/7,5 lub 3/9 l. Dostęp do wszystkich elementów znajdujących się w zbiorniku mamy poprzez otwór rewizyjny, który ukryty jest pod przyciskiem uruchamiającym spłukiwanie.

Gwarancja na lata
Wybierając stelaż podtynkowy zwróćmy uwagę na solidną konstrukcję, cichy zawór napełniający, szerokie możliwości montażowe oraz zmiany natężenia strumienia wody. Im bardziej uniwersalny stelaż podtynkowy, tym lepiej. Znajduje bowiem zastosowanie w różnych sytuacjach montażowych.

- Stelaże uniwersalne mogą być montowane prostopadle do ściany, mogą być montowane do ściany bocznej, pod kątem 45 stopni, a także w ścianach lekkich, gipsowo-kartonowych, lub do posadzki jako wolno stojąca wyspa - wyjaśnia ekspert.
Zwróćmy uwagę na to, czy spłuczka podtynkowa zmontowana jest fabrycznie. Nie bez znaczenia jest także nienaruszona plomba, która gwarantuje jej czystość, kompletność i sprawne funkcjonowanie.

Stelaż montowany jest na stałe pod tynkiem, dlatego trzeba pamiętać, że późniejsza, ewentualna jego wymiana będzie wiązała się z kolejnym remontem łazienki. Warto zatem decydować się na rozwiązanie sprawdzone, wysokiej jakości i, co ważne, takie, do którego producent zapewnia części zamienne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski