Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast płacić za parkowanie, atakują kontrolerów. Koniec z samowolką. Kontrolerzy OPP przeszli kurs samoobrony

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Kierujący pojazdami w Krakowie zamiast stosować się do obowiązujących zasad płatnego parkowania, atakują kontrolerów. Pracownicy kontrolujący Obszar Płatnego Parkowania nie mają spokojnej pracy. Każdego dnia narażeni są na ataki słowne oraz fizyczne ze strony kierowców. Urząd chcąc im pomóc, aby lepiej umieli się chronić w takich trudnych sytuacjach, zorganizował warsztaty samoobrony. Przeprowadzili je pracownicy straży miejskiej oraz współpracujący z nimi psycholog.

Kurs samoobrony dla kontrolerów strefy płatnego parkowania

Obecnie kontrole Obszaru Płatnego Parkowania w Krakowie prowadzi w sumie 34 pracowników, którzy poruszają się w danym sektorze jednoosobowo. Każdego dnia podczas swojej pracy są narażeni na wiele nieprzyjemności ze strony kierowców. Czasami są to ataki słowne, ale również zdarzają się ataki fizyczne. Urzędnicy powiedzieli "Stop!" i zaprosili kontrolerów na kurs samoobrony.

– W trakcie szkolenia kontrolerzy mieli możliwość posłuchania o technikach radzenia sobie z osobą agresywną. W części praktycznej poznali jak prawidłowo bronić się w przypadku próby ataku. Skorzystaliśmy z doświadczeń straży miejskiej – podkreśla Rafał Herda, kierownik Działu Obsługi Terenowej OPP.

Z kolei Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej mówi: – Cieszymy się, że nasza współpraca się zacieśnia. To dla nas bardzo ważne, że możemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Pamiętajmy, że zajęcia z samoobrony to nie tylko obrona fizyczna, to także wykształcenie w sobie cech opanowania i spokoju, nie panikowania w sytuacjach niebezpiecznych, umiejętność rozpoznania zagrożenia czy ukrytej agresji. Psychika w takim momencie jest bardzo ważna i ma w zasadzie decydujące znaczenie w skutecznej obronie. Oczywiście kursy, szkolenia czy treningi nie dają pewności, że obronimy się przed każdym przeciwnikiem, w każdej sytuacji, ale na pewno rośnie nasze poczucie pewności siebie i komfort psychiczny.

Kiedy parkowanie w OPP jest darmowe?

Obszar Płatnego Parkowania w Krakowie obowiązuje od poniedziałku do soboty, w godz. 10.00–20.00, z wyjątkiem wymienionych dni:

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia,
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Obowiązujące stawki opłat za postój w OPP:

  • podstrefa A: każda godzina postoju: 6 zł
  • podstrefa B: każda godzina postoju: 5 zł
  • podstrefa C: każda godzina postoju: 4 zł

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski