Zamiast specjalnych sprzętów poćwicz w domu z kijkiem lub...

Zamiast specjalnych sprzętów poćwicz w domu z kijkiem lub wyjdź na spacer

imo

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

Zamiast specjalnych sprzętów poćwicz w domu z kijkiem lub wyjdź na spacer

©123RF

Dobrym sposobem na wzmocnienie i dotlenienie organizmu poprzez aktywność fizyczną na własną rękę są także spacery i marsze, na przykład z wykorzystaniem kijków nordic walking.
Zamiast specjalnych sprzętów poćwicz w domu z kijkiem lub wyjdź na spacer

©123RF

Specjalna technika chodu z takimi kijami ma na celu aktywizację większej liczby mięśni, wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy i poprawia stabilizację. Technika chodu z takimi kijami nie wymusza utrzymania szybkiego tempa, możemy więc dostosować je do naszych możliwości. Podobnie jest z jazdą na rowerze. Swobodne tempo jazdy, wykorzystanie nierówności terenu jako dodatkowe obciążenie pomoże nam także wzmocnić mięśnie i wpłynąć korzystnie na kondycję organizmu.
Jeżeli mamy problem z utrzymaniem równowagi, trening można wykonać również na rowerze stacjonarnym w domu. W parkach i na skwerach miejskich można znaleźć specjalnie wyznaczone miejsca do ćwiczeń, a na nich sprzęty typu orbitrek, rowerek i kilka maszyn siłowych, na których jest możliwość zrobienia treningu. Sami możemy dostosować do własnych potrzeb jego intensywność.

Ćwiczenia można wykonywać także samemu w domu lub w otwartym terenie. Niepotrzebne są do nich żadne specjalne przyrządy - możemy wykorzystać przedmioty użytku codziennego: butelki wody jako ciężarki albo kijek od mopa jako drążek. Przedstawiamy przykładowy trening z kijkiem (każde ćwiczenie po 10 razy):

1. Stoimy w lekkim rozkroku, kijek obejmujemy dłońmi na szerokości barków. Wznosimy kij nad głowę.

2. Utrzymując kij nad głową, robimy kilka skłonów tułowia w bok najpierw w jedną, potem w drugą stronę.

3. Trzymamy kij z tyłu za plecami. Ściągając łopatki, wznosimy kij jak najwyżej za siebie przy utrzymaniu ciała w pozycji stabilnej, bez pochylania się do przodu.

4. Kij wznosimy nad głowę, łapiemy go szeroko, następnie ściągamy za głowę i wracamy do pozycji wyjściowej. Patrzymy cały czas przed siebie i nie wysuwamy głowy do przodu.

5. Trzymamy kijek pionowo przed sobą, na odległość wyciągniętych rąk, ustawiony prostopadle do podłoża, by służył nam jako podpórka do utrzymania równowagi. Najpierw wykonujemy krążenia bioder w lewo, w prawo, następnie odwodzimy naprzemiennie jedną, potem drugą nogę w bok. Wszystkie ćwiczenia powtarzamy 2-3 razy.


Rozsądnie rozplanuj wysiłek. Nie ćwicz za długo

Aby nasza aktywność naprawdę przynosiła korzyści dla organizmu, powinniśmy ćwiczyć co najmniej 2 razy w tygodniu, a najlepiej co drugi dzień. Zachowanie jednego dnia przerwy służy regeneracji mięśni. Na każdy trening warto zabrać ze sobą znajomą osobę, by wzajemnie się mobilizować i potraktować czas ćwiczeń jako miłą rozrywkę, a nie przykry obowiązek. Nie przekraczajmy też czasu ćwiczeń - trening o niskiej intensywności nie powinien trwać dłużej niż 1,5 godziny, ten bardziej intensywny - nie dłużej niż godzinę. W przeciwnym razie zamiast wzmocnienia zafundujemy sobie zmęczenie organizmu i brak pożądanych efektów.


ZOBACZ TAKŻE: Jak zacząć ćwiczyć?
POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodęKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »