Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast specjalnych sprzętów poćwicz w domu z kijkiem lub wyjdź na spacer

imo
123RF
Dobrym sposobem na wzmocnienie i dotlenienie organizmu poprzez aktywność fizyczną na własną rękę są także spacery i marsze, na przykład z wykorzystaniem kijków nordic walking.

Specjalna technika chodu z takimi kijami ma na celu aktywizację większej liczby mięśni, wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy i poprawia stabilizację. Technika chodu z takimi kijami nie wymusza utrzymania szybkiego tempa, możemy więc dostosować je do naszych możliwości. Podobnie jest z jazdą na rowerze. Swobodne tempo jazdy, wykorzystanie nierówności terenu jako dodatkowe obciążenie pomoże nam także wzmocnić mięśnie i wpłynąć korzystnie na kondycję organizmu.

Jeżeli mamy problem z utrzymaniem równowagi, trening można wykonać również na rowerze stacjonarnym w domu. W parkach i na skwerach miejskich można znaleźć specjalnie wyznaczone miejsca do ćwiczeń, a na nich sprzęty typu orbitrek, rowerek i kilka maszyn siłowych, na których jest możliwość zrobienia treningu. Sami możemy dostosować do własnych potrzeb jego intensywność.

Ćwiczenia można wykonywać także samemu w domu lub w otwartym terenie. Niepotrzebne są do nich żadne specjalne przyrządy - możemy wykorzystać przedmioty użytku codziennego: butelki wody jako ciężarki albo kijek od mopa jako drążek. Przedstawiamy przykładowy trening z kijkiem (każde ćwiczenie po 10 razy):

  1. Stoimy w lekkim rozkroku, kijek obejmujemy dłońmi na szerokości barków. Wznosimy kij nad głowę.
  2. Utrzymując kij nad głową, robimy kilka skłonów tułowia w bok najpierw w jedną, potem w drugą stronę.
  3. Trzymamy kij z tyłu za plecami. Ściągając łopatki, wznosimy kij jak najwyżej za siebie przy utrzymaniu ciała w pozycji stabilnej, bez pochylania się do przodu.
  4. Kij wznosimy nad głowę, łapiemy go szeroko, następnie ściągamy za głowę i wracamy do pozycji wyjściowej. Patrzymy cały czas przed siebie i nie wysuwamy głowy do przodu.
  5. Trzymamy kijek pionowo przed sobą, na odległość wyciągniętych rąk, ustawiony prostopadle do podłoża, by służył nam jako podpórka do utrzymania równowagi. Najpierw wykonujemy krążenia bioder w lewo, w prawo, następnie odwodzimy naprzemiennie jedną, potem drugą nogę w bok. Wszystkie ćwiczenia powtarzamy 2-3 razy.
Okazje

Podaruj relaksujący prezent

Materiały promocyjne partnera

Rozsądnie rozplanuj wysiłek. Nie ćwicz za długo

Aby nasza aktywność naprawdę przynosiła korzyści dla organizmu, powinniśmy ćwiczyć co najmniej 2 razy w tygodniu, a najlepiej co drugi dzień. Zachowanie jednego dnia przerwy służy regeneracji mięśni. Na każdy trening warto zabrać ze sobą znajomą osobę, by wzajemnie się mobilizować i potraktować czas ćwiczeń jako miłą rozrywkę, a nie przykry obowiązek.

Nie przekraczajmy też czasu ćwiczeń - trening o niskiej intensywności nie powinien trwać dłużej niż 1,5 godziny, ten bardziej intensywny - nie dłużej niż godzinę. W przeciwnym razie zamiast wzmocnienia zafundujemy sobie zmęczenie organizmu i brak pożądanych efektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamiast specjalnych sprzętów poćwicz w domu z kijkiem lub wyjdź na spacer - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski