Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast wychodzić do biblioteki, możesz czytać klasykę z domu

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Nie trzeba wychodzić z domu, żeby znaleźć ciekawą literaturę. Udostępniają ją w sieci internetowe księgarnie i biblioteki
Nie trzeba wychodzić z domu, żeby znaleźć ciekawą literaturę. Udostępniają ją w sieci internetowe księgarnie i biblioteki
Księgarnie i biblioteki zachęcają do pozostania w domu i spędzenia wolnego czasu przy literaturze. Czytelnikom udostępniają w sieci darmowe książki, czasopisma i zapraszają na spotkania z pisarzami.

FLESZ - Prawidłowe mycie rąk chroni przed wirusami

Już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60 procent – przekonuje Instytut Książki i zachęca do lektury w czasie domowej kwarantanny oraz włączenia się w akcję #TerazCzasNaCzytanie Fundacji Powszechnego Czytania. To nie jedyna literacka inicjatywa, która namawia do spędzenia wolnego czasu z wybranym tytułem. Książki, czasopisma, a nawet starodruki udostępnia cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (www.polona.pl). To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, w której znaleźć można teksty niedostępne już na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje polskich artystów, ulotki, afisze, książki z kolekcji królewskich, rysunki czy ryciny. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne, takie jak romanse czy kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki i książki kucharskie.

Koronawirus: aktualizowany raport

Natomiast najnowszą literaturę postanowił udostępnić za darmo Empik. Księgarnia oferuje dwumiesięczny dostęp do 11 tysięcy audiobooków i e-booków, a także słuchowisk i podcastów w ramach aplikacji Empik Go. W wersji online odbędą się spotkania autorskie z Katarzyną Puzyńską, Janiną Bąk i Anną Ficner-Ogonowską, które będzie można śledzić od 24 do 26 marca o godz. 18:00 na profilu Empiku na Facebooku. W kontakcie z czytelnikami chcą pozostać także organizatorzy akcji „Ul z książkami”. Polscy pisarze i reporterzy czytają fragmenty własnych publikacji w trakcie facebookowych relacji na żywo codziennie o godz. 18. Przeciwwirusowe spotkania literackie – jak określają je autorzy – można śledzić na fanpage’u „Unia Literacka” (www.facebook.com/unia.literacka).

Do lektury z młodszymi czytelnikami zachęca Fundacja Powszechnego Czytania, przekonując, że brak kontaktu z rówieśnikami i odwołane zajęcia w szkołach podminowują w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Polskie baśnie i bajki, dla młodzieży szkolne lektury, a dorosłych klasykę literatury oferuje portal Wolne Lektury. Darmowa internetowa biblioteka udostępnia 5571 utworów z możliwością czytania online oraz pobrania na komputer lub inny nośnik.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zamiast wychodzić do biblioteki, możesz czytać klasykę z domu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski