MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast zabytku jest "dzieło mostowe" na Grzegórzkach. Branżowe wyróżnienia dla inwestycji w centrum Krakowa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie
Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie PKP PLK
Mosty na Wiśle i wiadukt nad ul. Grzegórzecką zostały nagrodzone tytułem Dzieła Mostowego Roku 2023 w konkursie organizowanym przez Związek Mostowców RP. To dwa zadania zrealizowane w ostatnich latach w ramach wielkiej inwestycji w centrum Krakowa, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Obydwa nagrodzone zadania zrealizowano w ramach wielkiego zadania za ponad 1,2 mld zł, w ramach którego powstały dodatkowa, druga para torów aglomeracyjnych na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów, dodatkowy tor na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów oraz infrastruktura towarzysząca.

Celem inwestycji była m.in. poprawa komfortu podróży, zwiększenie przepustowości linii i usunięcie wąskich gardeł poprzez dobudowę drugiej pary torów dla pociągów aglomeracyjnych, skrócenie czasu przejazdów na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice, łączenie kolei i transportu miejskiego (nowe węzły przesiadkowe), możliwość wykorzystania większej liczby pociągów m.in. na odcinku: Kraków Główny Osobowy – Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów.

Nad Wisłą wybudowano trzy nowe mosty kolejowe. Są różnej szerokości, ale mają podobną konstrukcję. Składają się z trzech łukowych przęseł. Największe z nich mają 116 metrów długości i 18 metrów wysokości. Pociągi mogą po nich kursować z prędkością do 100 km/h.

Obok jednego z mostów wybudowano kładkę pieszo-rowerową łączącą Kazimierz i Grzegórzki z Zabłociem.

Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką powstał w 1863 roku jako część linii kolejowej łączącej Kraków z Lwowem. Początkowo był mostem nad starorzeczem Wisły. Po dwudziestu latach i budowie ul. Grzegórzeckiej przyjął obecną formę. W 2017 roku PKP PLK przystąpiły do modernizacji krakowskiej linii średnicowej, której wiadukt jest ważnym elementem. Decyzja władz konserwatorskich z 2015 r. dotyczyła zgody na przeprowadzenie w ramach prac poszerzenia wiaduktu, wzmocnienia konstrukcji oraz rozebrania jego okładziny i po poszerzeniu obiektu ułożenia jej na elewacji dobudowanej części. Podczas prac okazało się jednak, iż trudno podjąć decyzję, by wprowadzić takie rozwiązanie i dzięki niemu w przyszłości zagwarantować bezpieczeństwo pasażerom.

Najpierw rozbudowano wiadukt od strony Hali Targowej. Później przez wiele miesięcy PKP PLK nie miało zgody od władz konserwatorskich na przeprowadzenie robót dotyczących rozebrania zabytkowego obiektu od strony ul. Dietla. To opóźniało całą inwestycję. PKP PLK zwróciło się więc do władz konserwatorskich o wykreślenie zabytku z rejestru „z uwagi na ważny interes państwa”. Wpis do rejestru uchyliła we wrześniu 2021 r. decyzja ministerialna. To dało zielone światło dla kontynuowania prac.

W ramach inwestycji PKP PLK powstały też estakady kolejowe (zastąpiły nasypy) o długości 700 metrów między ulicami Miodową i Kopernika. We wrześniu ubiegłego roku oddano też do użytku nowy przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki, zlokalizowany na estakadzie w pobliżu Hali Targowej przy ul. Grzegórzeckiej.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zamiast zabytku jest "dzieło mostowe" na Grzegórzkach. Branżowe wyróżnienia dla inwestycji w centrum Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski