Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamień ciastko na marchewkę

Dorota Dejmek
Dorota Dejmek
Ulotna chwila przyjemności, a skutki mogą być długofalowe
Ulotna chwila przyjemności, a skutki mogą być długofalowe Fot. 123rf
Nadmiar cukru w diecie to droga do nadwagi, chorób metabolicznych i problemów ze skórą. Odstawienie lub ograniczenie cukru w krótkim czasie poprawia zdrowie i wygląd. WHO zaleca, aby jego dzienne spożycie nie przekraczało 10 procent potrzeb energetycznych

Chociaż średnia ilość spożywanego cukru na osobę w ostatnich latach znacząco maleje, to i tak wciąż jemy go za dużo. To prosta droga do nadwagi, chorób metabolicznych, ale - o czym nie wszyscy wiedzą - także problemów ze skórą. Kiedy spożywamy cukier lub produkty o wysokim indeksie glikemicznym, w naszej krwi bardzo szybko wzrasta stężenie glukozy. W odpowiedzi trzustka natychmiast zaczyna produkować insulinę, jednak często nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej jej ilości i uruchamia się zgubny w skutkach mechanizm. Insulina nie przetwarza całej glukozy, ta z kolei zaczyna łączyć się z białkami. Efekt? Kaskada procesów przyspieszających starzenie.

Cukier i skóra

- Wysoka zawartość glukozy we krwi sprzyja procesowi zwanemu glikacją białek - wyjaśnia Beata Kaleciński z Body Care Clinic. - Polega on na łączeniu się cząsteczek glukozy z grupami aminowymi białek. Kiedy to się dzieje, w organizmie powstają tzw. produkty zaawansowanej glikacji białek, czyli cząsteczki AGE. Już sam skrót wydaje się być znaczący. Czemu są takie złe? Uszkadzają kolagen i elastynę, przez co skóra ulega rozciągnięciu, wiotczeje i traci grubość. Jakby tego było mało AGE przyczyniają się do stresu oksydacyjnego.

Cząsteczki AGE, poprzez nadmierne pobudzanie do pracy receptorów wielu komórek, powodują także powstawanie wolnych rodników i stanów zapalnych. Te czynniki przyspieszają powstawanie zmarszczek, wiotczenie skóry, a nawet zmiany kształtu twarzy. Udowodniono także, że cukier zaostrzając stany zapalne sprzyja trądzikowi i utrudnia jego leczenie. Pobudza również podział komórek, z których zbudowane są przewody wyprowadzające z gruczołów łojowych. Tym sposobem zwężają się, utrudniając uwalnianie łoju.

Cukier i włosy

Spożywanie dużej ilości cukru powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej. Często z tej przyczyny zmienia się skład sebum i wzrasta jego wydzielanie. Wtedy też zauważamy, że nasza cera jest przetłuszczona. Niestety, mieszki włosowe też stają się osłabione. To może sprawić, że włosy stają się przetłuszczone, łamliwe i skłonne do wypadania. Należy też wspomnieć o łysieniu androgenowym. Kiedy organizm w walce ze zbyt dużą ilością glukozy notorycznie produkuje spore ilości insuliny, dochodzi do zaburzeń poziomu androgenów (hormonów płciowych) i przemiany testosteronu w dihydrotestosteron (DHT).

- DHT osłabia mieszki włosowe i skraca się faza ich wzrostu - mówi kosmetolog. - Łysienie androgenowe dotyczy także niestety kobiet. To często idzie w parze z pojawieniem się hirsutyzmu, czyli nadmiernego wzrostu owłosienia typu męskiego u pań oraz ciemnych plam na szyi i w zagłębieniach ciała.

Węglowodany złożone

Ciastko zawierające cukier to ulotna chwila przyjemności, a skutki będą długofalowe. Bez wątpienia cukry proste są niezwykle potrzebne dla naszego organizmu. Dzięki nim mózg otrzymuje natychmiastowy zastrzyk energii, która jest potrzebna do utrzymania koncentracji i sprawności intelektualnej. Jednak - jak powiedziałyby nasze babcie - co za dużo, to nie zdrowo. Jeżeli nie chcemy wyglądać na kilka lat starsze, niż jesteśmy w rzeczywistości, powinniśmy staranie przeanalizować naszą dotychczasową dietę. Wystrzegajmy się tzw. pustych kalorii, czyli batoników, ciasteczek, deserów, lodów, dosładzanych napojów, owoców kandyzowanych i suszonych.

- Podstawa to ograniczenie spożycia białego pieczywa, makaronów, jogurtów owocowych, płatków śniadaniowych, kompotów i owoców w puszkach, syropach i zalewach - radzi Marcin Magiera, dietetyk z Body Care Clinic. - Oczywiście, nie musimy wykluczyć ich z diety całkowicie, bo tego zrobić się nie da. Ale o wiele korzystniejsze są węglowodany złożone, znajdujące się m.in. w ciemnym pieczywie, kaszach, dzikim ryżu, warzywach strączkowych i tych z dużą zawartością skrobi. W odróżnieniu od węglowodanów prostych, ich trawienie przebiega dłużej, a one same nie podnoszą skokowo cukru we krwi, a utrzymują stały jego poziom.

Dobre tłuszcze

Jeżeli zmienimy naszą dietę, wykluczymy słodkie przekąski, na korzyść produktów z pełnego przemiału, nisko przetworzonych produktów zbożowych, warzyw i owoców, uzupełnionych o nabiał i mięso oraz ryby, to nasz organizm lepiej będzie gospodarował dostępną energią, którą wykorzysta na ważne dla zdrowia procesy, zamiast składować nadmiar cukru w postaci tłuszczu.

- Pamiętajmy, że nie wszystkie tłuszcze są złe - dodaje dietetyk. - W diecie powinny znaleźć się kwasy omega 3 i omega 6, które sprawiają, że nasza skóra jest zdrowa i jędrna. Omega 3 znajdziemy m.in. w tłustych rybach morskich, takich jak np. łosoś, dorsz, makrela, sardynki, a także w owocach morza. Zawiera je również olej lniany i orzechy włoskie. Natomiast kwasów omega 6 dostarczą nam oleje: sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, pestki dyni, słonecznika, sezamu, migdały, orzechy ziemne i awokado.

Ważna jest zatem urozmaicona dieta, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Drastyczne diety albo całkowite wykluczenie mięsa nie są korzystne, ponieważ organizm wykorzystuje cholesterol do produkcji hormonów, m.in. płciowych, co dla kobiet planujących ciążę jest szczególnie istotne.

Ile cukru?

Wiele badań potwierdza, że cukier odpowiada za szybkie starzenie się skóry aż w 40 proc.! Należy pamiętać, że konsekwencje jego nadmiaru w diecie to nie tylko przedwczesne starzenie. Powoduje on m.in. otyłość i otłuszczanie narządów wewnętrznych, utrudniając tym samym ich prawidłowe funkcjonowanie. Nadpodaż cukru to nie tylko skutki dla organizmu, ale również psychiki. Badania pokazują, że sprzyja depresji oraz zmniejsza zdolność koncentracji i zapamiętywania. W wielu przypadkach uczucie ciągłego zmęczenia i senności jest wynikiem właśnie zbyt dużej ilości cukru we krwi. Może też powodować zwiększoną podatność na grzybicę, miażdżycę, zawał serca czy udar mózgu. Wykazano w badaniach, że sprzyja nawet rozwojowi nowotworów!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienne spożycie cukru nie przekraczało 10 proc. całkowitych potrzeb energetycznych. A dla uzyskania znacznych korzyści zdrowotnych rekomenduje zmniejszenie dawki nawet do 5 proc.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 25

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski