18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieńmy się domami

Redakcja
Wakacyjna wymiana domów zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Żeby skorzystać z tej formy podróżowania i wypoczynku, wystarczy zarejestrować się na jednym z portali zrzeszających osoby gotowe do zamiany domów.

Fot. Ingimage

TURYSTYKA. Wyjazd za granicę może kosztować mniej, jeśli zamiast w hotelu zamieszkasz w czyimś domu

Za granicą mamy do dyspozycji kilkanaście takich organizacji. W Polsce najpopularniejsze są "Intervac" i "Dom za dom", który oferuje wymianę na terenie kraju. Serwis jest całkowicie darmowy. Za rejestrację w "Intervac" trzeba zapłacić składkę roczną 290 zł, ale za to mamy możliwość wybrania sobie domu prawie na całym świecie.

Zakładając konto na jednym z portali, zyskujemy dostęp do bazy ludzi, którzy tak jak my szukają atrakcyjnego miejsca na spędzenie wakacji. Należy pamiętać, że wymiana nie dotyczy tylko domów z działką. Równie dobrze ktoś może chcieć spędzić wakacje w naszym mieszkaniu.

Pan Paweł Gałek wraz z czteroosobową rodziną w ubiegłym roku spędził trzy tygodnie w Hiszpanii. - To były najdłuższe, ale i najciekawsze wakacje mojego życia. Do dyspozycji mieliśmy trzypiętrowy apartament i samochód. Sąsiedzi byli bardzo mili i pomocni. Czuliśmy się jak we własnym domu - zachwala wymianę gospodyni z Polski Iwona Gałek. Jej mąż dodaje, że po odliczeniu kosztów urlopu okazało się, że trzytygodniowe wakacje w Hiszpanii dla pięcioosobowej rodziny kosztowały go 5 tys. zł. - Gdybyśmy chcieli skorzystać z biura podróży, cena byłaby dwa razy wyższa - porównuje.

Jeśli zdecydujemy się na wymianę, umieszczamy w serwisie własny dom, opisując go jak najdokładniej, wraz z najbliższą okolicą. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego warto też napisać kilka słów o swojej rodzinie. Podać liczbę domowników i ich wiek. Dobrze jest przybliżyć użytkownikom serwisu nasz region, opisać atrakcje turystyczne lub miejsca, w których można smacznie i tanio zjeść.

Rodzaje wymian:

- wymiana równoczesna - wyjeżdżasz do wybranego domu, tymczasem jego lokatorzy spędzają czas u ciebie. W ten sposób jesteś panem w obcym domu.

- wymiana gościnności - lokatorzy domu przyjmują nas jako gości. Później odwdzięczamy się takim samym zaproszeniem.

- wymiana dzieci - zapraszamy pociechę wybranej rodziny do siebie. W tym samym czasie nasze dziecko spędza czas u nich.

- opieka nad domem - oferujemy opiekę nad domem pod nieobecność właścicieli.

ZERO KOSZTÓW

Zamiana na domy odbywa się całkowicie bezpłatnie, nawet jeśli wymieniane na czas urlopu nieruchomości są o różnym standardzie - nikt nie wyrównuje rachunków, nie dopłaca i nie może żądać dopłat (poza ewentualnymi zniszczeniami). Nie płaci się również czynszu ani za używane w czasie pobytu media. Ta forma wypoczynku popularna jest szczególnie wśród rodzin, które cenią sobie niskie koszty i komfort pobytu, a także wśród tych, którzy uważają, że poznać kraj (miejsce) można wtedy, gdy żyje się wśród mieszkańców, nie w hotelu czy pensjonacie. Wymiana domów to nie tylko ciekawa forma spędzania urlopu. "Intervac" co roku organizuje dla swoich członków spotkania, na których każda rodzina dzieli się doświadczeniami z urlopu.

MARCIN BANASIK

Poznaj Savoir -vivre wymian. Czytaj dalej...

SAVOIR-VIVRE WYMIAN

PRZED WYMIANĄ

Podaj ogólną liczbę dorosłych i dzieci mogących mieszkać w mieszkaniu/domu. Poinformuj, gdzie znajdują się klucze. Zostaw pościel oraz ręczniki i ustal, kto będzie odpowiedzialny za ich pranie. Zaopatrz dom w niezbędną ilość pościeli oraz podstawowych produktów do jedzenia na pierwszych kilka dni, tak aby twoi goście czuli się wygodnie. Przywitaj ich miłym akcentem, na przykład kwiatami czy butelką wina. Zostaw w stosownym miejscu informacje, jak korzystać z urządzeń i gdzie znajdują się niezbędne rzeczy, takie jak np. narzędzia, gaśnica itp. Zostaw też wiadomość, jak dbać o kwiaty i zwierzęta - wraz z nazwiskiem i numerem telefonu weterynarza. Nie zapomnij o pozostawieniu instrukcji, jak zamykać dom, włączać i wyłączać alarm przeciwwłamaniowy. Zrób miejsce w szafie oraz w szufladach na rzeczy gości.

W TRAKCIE POBYTU

Odnotuj odbyte zamiejscowe rozmowy telefoniczne i ich koszt, a notatnik zostaw obok telefonu. W razie potrzeby pozostaw informację o istotnych, napotkanych problemach, wydarzeniach, rzeczach odkupionych czy uszkodzonych (zostaw ekwiwalent pieniężny). Dbaj o dom codziennie, tak by po powrocie właścicieli wyglądał tak samo lub lepiej niż przed wymianą. Poinformuj sąsiadów o swojej obecności - dzięki ich życzliwości możesz poczuć się jak w domu. Możesz zadzwonić lub wysłać e-mail do rodziny, która jest w twoim domu, z krótką informacją o swoich wrażeniach z podróży i pierwszego dnia pobytu. Poinformuj ich, że wszystko jest w porządku. W razie problemów nie bój się zadzwonić do rodziny, u której mieszkasz.

GDY WRACASZ

Uzupełnij podstawowe produkty i zostaw pościel na miejscu. Poinformuj sąsiada lub kogoś z rodziny (kto wie o wymianie), że zamierzacie wyjechać. Zostaw im klucze lub odłóż je w wyznaczone miejsce. Zabezpiecz dom zgodnie z wytycznymi. Posprzątaj go i pozostaw wszystko na tym samym miejscu - choć standardy są różne, zrób to jak najlepiej. List z podziękowaniami czy drobny upominek wyrażający twoją wdzięczność będzie miłym powitaniem. Miłym akcentem może być także wysłany już z Polski e-mail z podziękowaniami i opisem drogi powrotnej czy życzenia świąteczne przysłane kilka miesięcy później. Opisz swój pobyt i podziel się wrażeniami. Wystawienie i otrzymanie komentarza w serwisie internetowym będzie bardzo pomocne przy następnych wymianach.

Redaguje MAŁGORZATA MROWIEC

e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski