Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie z darmowym biletem dla gimnazjalistów

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Z bezpłatnych przejazdów gimnazjaliści skorzystają od października
Z bezpłatnych przejazdów gimnazjaliści skorzystają od października Adam Wojnar
Radni niespodziewanie i błyskawicznie zdecydowali o darmowych biletach dla gimnazjalistów od października. Tymczasem część rodziców kupiła już bilety semestralne

- Dlaczego nie można było wprowadzić darmowej komunikacji dla gimnazjalistów już od początku września? I poinformować o tym wcześniej - głowi się pani Dominika, która dla swojego dziecka kupiła przed początkiem roku szkolnego bilet semestralny na najbliższe pięć miesięcy za 184.

Autor: Agnieszka Maj

Na ostatniej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie bezpłatnych przejazdów dla gimnazjalistów. O tym, że jest taki pomysł, radni PiS - autorzy tej inicjatywy - poinformowali dwa dni wcześniej.

Dlaczego nie podjęto takiej decyzji przed rozpoczęciem roku szkolnego? - Nie było wtedy na to zgody prezydenta - tłumaczy Adam Kalita, radny PiS.

Przypomina, że prezydent Jacek Majchrowski chciał wprowadzić bezpłatną komunikację dla wszystkich uczniów podstawówek dopiero od lutego. Jednak w czasie wakacji urzędnicy uświadomili sobie, że gimnazjaliści staną się od września formalnie uczniami szkół podstawowych, w efekcie reformy edukacji.

Dzięki temu i tak powinni mieć darmowe bilety, ponieważ przysługują one już od roku uczniom szkół podstawowych. Uchwała precyzuje jednak, że do bezpłatnych biletów mają prawo uczniowie klas I-VII, a nie klas II i III gimnazjów. Dlatego urzędnicy postanowili to uporządkować już teraz, nie czekając na ferie zimowe.

Po środowym głosowaniu w Radzie Miasta od października gimnazjaliści nie muszą więc kupować biletów na autobusy i tramwaje w czasie roku szkolnego.

Co w takim razie z zakupionymi wcześniej biletami semestralnymi? - W każdej chwili można je zwrócić i otrzymać pieniądze za niewykorzystane miesiące - odpowiada Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Sytuacja nieco inaczej ma się w przypadku zwrotu biletów miesięcznych. - Można się o to starać tylko w przypadku niewykorzystania ponad 50 proc. biletu - dodaje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W ubiegłym roku MPK sprzedało ok. 6,3 tys. uczniom w wieku 14-15 lat ponad 23,2 tys. biletów miesięcznych oraz 2,4 tys. semestralnych. Łącznie wpłynęło do gminnej kasy ok. 1,5 mln zł.

W tym roku szkolnym darmowe bilety będą przysługiwać uczniom drugich i trzecich klas gimnazjalnych (pierwszych już nie ma, ponieważ szóstoklasiści przeszli do siódmej klasy zamiast do gimnazjum), a za rok - tylko uczniom klas trzecich. Uczniowie musza mieć przy sobie ważną legitymację szkolną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski