Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkał na wsi, bo jest tu spokój i cisza

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Adam Balawejder ze srebrnym medalem ME przed swoim domem
Adam Balawejder ze srebrnym medalem ME przed swoim domem Aleksander Gąciarz
Siedmiokrotny medalista mistrzostw świata i Europy opowiada o swojej karierze, sukcesach i sportowych planach.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda na siłacza. Jednak ważąc zaledwie 74 kilogramy jest w stanie wycisnąć sztangę, ważącą trzy razy więcej. A gdy ubierze specjalną koszulkę, dźwiga - w pozycji leżącej - nawet 242,5 kilogramów! Kilkanaście dni temu z Mistrzostw Europy w wyciskaniu w fińskim Ylitornio przywiózł srebrny medal z wynikiem 180 kg.

Spokój i dobry dojazd do Krakowa
W gminie Koniusza zamieszkał trzy lata temu. Pochodzi z Nowej Huty, wychowywał się na osiedlu Na Skarpie. - Szukaliśmy z żoną działki od tej strony Krakowa i gdy znaleźliśmy, wybudowaliśmy dom. Zadecydował fakt, że większość interesów prowadzimy z tatą w Nowej Hucie (prowadzą sieć kiosków - przyp. aut.), a stąd jest dobry dojazd, bez korków. Z Michałowic czy od strony Myślenic dojechać do Krakowa jest o wiele trudniej - mówi.

Adam Balawejder ma też rodzinne związki z Proszowicami. Mieszkała tutaj jego babcia Genowefa Kieca, która zmarła dwa lata temu i mieszka wujek Andrzej Kieca, brat mamy. W Proszowicach czterokrotnie startował też w zawodach organizowanych przez Jarosława Goldę. Zapewnia, że przeprowadzki z Krakowa do małej wioski nie żałuje.

- Jest tu spokój, cisza, nic się nie dzieje. Jest dużo lepiej niż w mieście. Wielu moich kolegów przeprowadziło się do Michałowic, Niepołomic, Wieliczki, ale to przeprowadzka do szeregówek, gdzie jeden mieszka obok drugiego. Tu jest inaczej - przekonuje.

Rzeczywiście dom wybudował w okolicy wyjątkowo spokojnej, przy lokalnej drodze bez wielkiego ruchu.

Ze sztangą wyszło lepiej niż z piłką
Adam Balawejder ma 35 lat, z których ponad 20 regularnie ćwiczy. Na siłownię do Nowo-huckiego Centrum Kultury zaprowadził czternastolatka ojciec. Wcześniej Adam próbował swoich sił jako piłkarz. Zaliczył wtedy nawet epizody w Krakusie i Wiarusach Igołomia, ale wielkiej kariery nie zrobił. W wyciskaniu sztangi poszło mu dużo lepiej.

Po dwóch latach treningów wystartował w w pierwszych zawodach młodzików, organizowanych przez małopolski TKKF. Wygrał z wynikiem 107,5 kg. Ważył wówczas 65 kg. - To wtedy poznałem Jerzego Furmanka, który został moim pierwszym trenerem po ojcu. Od tej pory to on mi rozpisywał treningi - wspomina.

W 1998 wygrał mistrzostwa Polski młodzików z wynikiem 117,5 kg. Jako 17-latek był drugi w mistrzostwach Polski juniorów, choć jako jedyny w stawce wyciskał bez specjalnej koszulki. - Wtedy jeszcze założenie koszulki pozwalało dźwigać około 10 kilogramów więcej. W tej chwili w moim przypadku jest to różnica 50 kg, a w wyższych kategoriach wagowych 100 kg, a nawet 120 kg - tłumaczy. Wykonane ze specjalnego materiału koszulki są bardzo ciasne. Niewielu zawodników jest w stanie ubrać je samodzielnie. Po ich założeniu trudno się poruszać, ale dzięki swoim właściwościom pozwalają na ogromny progres wynikowy.

Powrót do czołówki nie był łatwy
Po sukcesach w kategoriach młodzieżowych Adam Bala-wejder zaniechał startów w poważnych zawodach. Cały czas trenował, ale mniej intensywnie. Zaniedbał też dietę. Powodów nie ukrywa: - Jako młody chłopak miałem ciekawsze zajęcia: imprezy, dziewczyny. Potem przyszła praca.

Po ośmiu latach postanowił spróbować znowu i w roku 2008, ważąc 83 kg pojechał na mistrzostwa Polski. Liczył na medal, ale przeżył rozczarowanie. Konkurencja „odjechała”, był szósty ale od podium dzieliło go bardzo dużo. - Uznałem, że najlepszym sposobem na osiąganie sukcesów będzie zbicie wagi - postanowił i w ciągu zaledwie pół roku pozbył się 17 kilogramów, głównie nie dającego siły tłuszczu.

Wyniki nie przyszły jednak od razu. Przez dwa lata nie ukończył żadnych większych zawodów: z powodu błędów technicznych „palił” podejścia. W końcu jednak opanował technikę i wrócił do krajowej, a potem światowej czołówki. Można się o tym przekonać, wertując niepozorny zeszycik, Skrupulatnie zapisuje w nim wszystkie zawody, w których startował. Było ich do tej pory 105, z których większość kończył jako zwycięzca. Ma na swoim koncie siedem medali mistrzostw Europy i świata. Co ciekawe, jako jeden z nielicznych, rywalizuje zarówno w zawodach rozgrywanych w koszulkach do wyciskania, jak i takich, gdzie używane tego sprzętu jest zabronione. Na ścianie w swoim gabinecie na ma certyfikat ustanowienie rekordu Polski w koszulce, natomiast ostatni medal ME zdobył w zawodach bez koszulek. - Zawodnicy w większości specjalizują się w jednym lub drugim. Ja staram się to godzić - mówi.

Przez wiele lat Adam Balawejder reprezentował barwy klubu Pover Kuźnik Chorzów. Teraz startuje jako zawodnik TKKF Azory Kraków. Po śmierci Jerzego Furmanka swoje treningi konsultuje głównie z prezesem krakowskiego klubu Krzysztofem Piwowarem.

Najbliższe sportowe plany to udział w mistrzostwach Małopolski, a następnie październikowych mistrzostwach Polski. W tym roku są też mistrzostwa Europy. Jego start uzależniony jest od tego, jak liczną reprezentację wystawi Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. - Jeżeli związek wyśle na mistrzostwa pełny, ośmioosobowy skład, to na pewno będę w kadrze. Zdarza się jednak, że związek ma środki na mniejszą liczbę zawodników i wtedy jadą ci, którzy maja największe szanse na medale - tłumaczy.

Adam Balawejder jest żonaty z Dagmarą. Mają sześcioletniego syna Mateusza, który już chodzi z tatą na siłownię. Na razie dla zabawy...

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski