Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zamkomania" z dodatkowymi atrakcjami

Redakcja
11 marca rusza tegoroczna "Zamkomania" - projekt realizowany od trzech lat przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski oraz XVI Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. W tym roku hasłem akcji jest "680 lat miasta Tarnowa".

TARNÓW. W tym roku hasłem akcji jest "680 lat miasta Tarnowa".

Na początek akcji, która potrwa do czerwca, Stowarzyszenie Zamek Tarnowski proponuje wykłady poświęcone historii Tarnowa, a szczególnie powstaniu miasta. Wykłady, połączone z prezentacjami multimedialnymi, poprowadzi dr Krzysztof Moskal.

- Na pierwszy wykład zapraszamy do auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie 11 marca, na godz. 10. Będzie to wykład przede wszystkim dla nauczycieli, których chcemy zarazić naszą pasją - mówi Ewa Kropiowska, prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski.

Kolejne wykłady odbędą się 25 marca i 8 kwietnia. Organizatorzy zapraszają na nie przede wszystkim uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale także wszystkich zainteresowanych historią miasta. Jak podkreśla pani prezes, stowarzyszenie chce, by w ten sposób młodzież poznawała historię swojego miasta, a szczególnie dzieje tarnowskiego zamku.

Kolejną propozycją w ramach "Zamkomanii" są plenery malarskie i fotograficzne w ruinach zamku tarnowskich oraz konkursy: plastyczny, literacki i fotograficzny pod hasłem "680 lat Tarnowa z Zamkiem i Spytkiem w tle". To propozycja dla wszystkich zainteresowanych, od przedszkolaków po osoby dorosłe. Prace zostaną pokazane na wystawie, na której będzie też można zobaczyć projekty odbudowy zamku.

Jak co roku, w maju odbędzie się też porządkowanie zamkowego wzgórza. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych będzie zbierać śmieci i wycinać roślinność z zamkowych murów.

Finałem tegorocznej "Zamkomanii" będzie II Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Ryszarda Ścigały.

Jak zapowiadają organizatorzy, dwudniowa impreza (12-13 czerwca) zapowiada się bardzo okazale. Będą pokazy walk rycerskich, turnieje, warsztaty łucznicze, wikliniarskie, krawieckie, tworzenia biżuterii czy kulinarne. Całość w atmosferze średniowiecznego pikniku, w którym każdy będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

- To ponadregionalna impreza, na którą zamierzamy zaprosić zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z kraju i być może gości zagranicznych - informuje prezes stowarzyszenia. - Oprócz turniejowej promocji ruin zamku, najstarszego zabytku miasta, często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania, przewidujemy promocję marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta.

Jak podkreśla Ewa Kropiowska, organizacja bardziej okazałej akcji jest możliwa również dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta. - Mamy nadzieję, że miasto będzie dożyło także do zakończenia sporów własnościowych, co umożliwi staranie się o fundusze unijne na zabezpieczenie ruin - dodaje prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski. - Umożliwiłoby to dalsze badania archeologiczne, odsłanianie kolejnych elementów ruin oraz ich zabezpieczanie.

Barbara Jaworska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski