Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamkowi na ratunek

SYP
OLKUSZ. W najbliższych dniach rozpocznie się remont południowej ściany ruin zamku w Rabsztynie. Prace mają potrwać do końca października.

Jeszcze w sierpniu rozpocznie się remont południowej ściany zamku Rabsztyn. Fot. Jacek Sypień

W Rabsztynie pod koniec ub. roku zawaliła się część południowej ściany zamku. Ustawiono tam drewniane rusztowania, które podpierają mur i metalową kratę, która ma zapobiec osuwaniu się kamieni, na położoną poniżej drogę. Na początku roku władze miasta wystąpiły do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie z wnioskiem o dotację na pilne zabezpieczenie murów zamku. Niestety, władze województwa nie przyznały pieniędzy. Dlatego złożono kolejny wniosek, tym razem do Ministerstwa Kultury, które przekazało gminie 150 tys. zł. Pierwotnie szacowano, że całość prac ma kosztować, ponad 300 tys. zł. - Kwota po przetargu jest mniejsza, niż ta, którą planowaliśmy na ten cel i liczę, że uda się wykonać jakieś prace dodatkowe - mówi Agnieszka Kaczmarczyk, kierownik biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Olkuszu.

Rozważane jest rozpoczęcie podobnego remontu ściany wschodniej zamku, a szczególnie zabezpieczenie łuków nad oknami, które mogą runąć w każdej chwili, albo wymurowanie narożnika. Prace na zlecenie gminy będzie wykonywała krakowska firma budowlano konserwatorska "Vibud", która wygrała przetarg.

Zakres prac jest dość znaczny. Aby wzmocnić kamienny mur trzeba będzie dokonać tzw. iniekcji ciśnieniowych oraz kotwienia najbardziej uszkodzonych i narażonych na wpływy atmosferyczne fragmentów. Konieczna będzie rozbiórka najbardziej nadwątlonych, górnych fragmentów muru, a następnie jego odbudowa. Na murze zostanie założona izolacja pozioma z blachy ołowianej, która zabezpieczy go przed namakaniem i rozmarzaniem oraz będzie stanowiła widoczną granicę pomiędzy starą, a odbudowaną częścią. Otwory okien będą wzmocnione nadprożami z czerwonej cegły.

Nie wiadomo, czy rozpoczęcie prac budowlanych nie będzie oznaczało konieczności zamknięcia zamku dla zwiedzających. Przez ostatnie dwa lata zamek był zamknięty dla turystów z racji na obudowę węzła bramnego. Od kilku tygodni znowu można go zwiedzać. Administrujący zamkiem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu udostępnił zamek do zwiedzania we wtorki, środy i czwartki w godzinach od 10 do 18. Bilet kosztuje złotówkę, dzieci do 7 lat nie płacą. - To, czy mimo prac budowlanych uda się udostępnić zamek dla zwiedzających będzie zależało od inspektora nadzoru oraz wykonawcy. Liczę, że zwiedzanie w jakimś ograniczonym zakresie będzie możliwe - mówi Agnieszka Kaczmarczyk.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski