Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczona woda i azbest

baja
Z informacji Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Dąbrowie Tarnowskiej wynika, że największe problemy dla powiatu stanowią: gospodarka ściekowa, zanieczyszczenie azbestowe oraz stan wody w niektórych wodociągach lokalnych i studniach przydomowych.

Raport dąbrowskiego Sanepidu

   Na siedem gmin powiatu, jedna nie posiada sieci wodociągowej. W powiecie brakuje dużej oczyszczalni ścieków, istnieją tylko lokalne dla potrzeb Dąbrowy, Szczucina, Olesna, Nieczajnej Górnej i Radgoszczy. Za najbezpieczniejszą pod względem zdrowotnym uznano wodę z wodociągów publicznych. Pod względem bakteriologicznym nie budzi ona zastrzeżeń Sanepidu. Stwierdzono natomiast w ciągu roku kilka przypadków nieprawidłowości w parametrach fizykochemicznych. Dotyczyły one okresowo wodociągów w Mędrzechowie, Suchym Gruncie i Ża-
bnie. Badania wykazały przekroczenie dopuszczalnej zawartości manganu i żelaza, przez co woda była mętna i miała zmienioną barwę.
   Najczęściej oceniano negatywnie wodociągi lokalne i studnie przydomowe. W tych obiektach woda bardzo często ma niewłaściwą jakość. Najgorsza pod tym względem sytuacja jest na terenie gminy Gręboszów. Występujące tam skażenie bakteriologiczne terenu, spowodowane jest częstymi podtopieniami, stwarza zagrożenie chorobami zakaźnymi przewodu pokarmowego. Podobne nieprawidłowości stwierdzono w wodzie, pochodzącej z kopanych studni przydomowych na terenie tej gminy.
   Na terenie powiatu, a szczególnie w gminie Szczucin nadal problemem jest zanieczyszczenie azbestowe. Tę szkodliwą substancję zawierają głównie pokrycia dachowe oraz materiały, którymi utwardzano place i drogi. Zanieczyszczone podbudowy były w przeszłości przykrywane nawierzchnią ziemną czy żwirową. Taka sytuacja ma miejsce, na przykład, przy szkołach w Słupcu i Zabrniu.
   W ubiegłym roku zabezpieczono odpady azbestowe przy Zespole Szkół Zawodowych w Szczucinie. Alejki spacerowe przykryto warstwą betonu i kostką brukową. Podobnie odizolowano niebezpieczną warstwę azbestu na placu przy warsztatach szkolnych. Zabezpieczenie pozostałych elementów skażonych w otoczeniu szkoły, ma zostać wykonane do końca sierpnia tego roku.
   Do usuwania i zabezpieczania wyrobów, zawierających azbest z budynków, dróg i placów, zobowiązani są ich właściciele, co prowadzone jest w miarę możliwości systematycznie. W przypadku dróg i placów powinny one zostać odizolowane, pokrycia dachowe z eternitu mają być wymieniane. Dodatkowy problem stanowi w tym przypadku brak składowiska, które mogłoby przyjąć usuwane zanieczyszczone materiały. (baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski