Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim kupisz telewizor

WES
Fot. INGIMAGE
Fot. INGIMAGE
Dojrzewam do kupna nowego telewizora. Będąc niedawno w sklepie RTV, zauważyłam wywieszoną dziwną informację, że jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z jakimiś przepisami umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. O co tu konkretnie chodzi? - pyta pani Romana.

Fot. INGIMAGE

W Polsce do roku 2013 telewizję analogową, czyli tę, którą możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora, całkowicie zastąpi DVB-T - telewizja cyfrowa, nadawana z nadajników naziemnych. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program. Dzięki emisji cyfrowej nadajniki mogą transmitować większą liczbę programów telewizyjnych w obrębie jednego kanału. Na jednym kanale będziemy więc odbierać zestaw (multipleks) kilku kanałów telewizyjnych. Jakość obrazu i dźwięku będzie znacznie lepsza - bez śnieżenia czy odbić, zakłócających często oglądanie tradycyjnej telewizji analogowej. Poprawi się również przesyłany cyfrowo dźwięk.

Jak czytamy na stronie internetowej www.telewizja-cyfrowa.com, będzie też możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji, jak np.: elektoroniczny przewodnik po programach, prezentujący na ekranie program telewizyjny wszystkich kanałów; możliwość nie tylko nagrywania (z możliwością zaprogramowania), ale również zatrzymywania na chwilę programu telewizyjnego, a z czasem nawet korzystanie z wirtualnej wypożyczalni filmów i programów.

Obecnie rozpoczął się etap przejściowy cyfryzacji telewizji. Równocześnie z nadawaniem telewizji analogowej, uruchamiane są multipleksy cyfrowe. Uruchomienie pierwszego multipleksu, zawierającego kilka kanałów (w tym TVP1, TVP2, TVP Info) przewidziane jest na grudzień 2011 r. W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy - niektóre mogą być bezpłatne, za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.

Starsze modele telewizorów, nawet wyposażone w tunery cyfrowe DVB-T, mogą jednak nie odbierać sygnału cyfrowego nadawanego w naszym kraju, co spowodowane jest innym rodzajem dekodera - MPEG2, stosowanego jeszcze w wielu krajach, które wcześniej rozpoczęły proces cyfryzacji (w Polsce wybrano nowszy system kodowania - MPEG4). Dlatego, kupując telewizor z możliwością odbioru DVB-T, należy koniecznie zwrócić uwagę - czy ma on dekoder MPEG4. Wprawdzie istnieje mozliwość dokupienia modułu konwertującego, jednak nie współpracuje on ze wszystkimi modelami telewizorów oraz nie zapewni odbioru kanałów w jakości HD.

Ponieważ w handlu jest jeszcze dużo sprzętu w standardzie MPEG2, wprowadzony został obowiązek informowania nabywców telewizorów, czy wybrany przez nich odbiornik spełnia najnowsze wymagania techniczne.

Przed miesiącem weszła w życie Ustawa z 30 czerwca 2011 r. (DzU nr 153, poz. 903) o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej w zakresie przepisów dotyczących sprzedaży telewizorów. Art. 6 tej ustawy stanowi, że sprzedawca, który dokonuje sprzedaży odbiornika cyfrowego niespełniającego wymagań technicznych i eksploatacyjnych urządzeń służących do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych i telewizyjnych, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie kupującego. Sprzedawca ma też obowiązek zamieszczenia w sklepie informacji o treści "Jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Dodatkowo musi on uzyskać pisemne potwierdzenie zapoznania się przez klienta z tą informacją w chwili zawarcia umowy.

(WES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski