Zanim nastąpi rozbiórka...

Redakcja
Przepisy ustawowe nakładają na gminę obowiązek podjęcia działań zmierzających do przekwaterowania najemców z budynku komunalnego grożącego zawaleniem

Lokal dla najemcy

Coraz poważniejszy problem stanowi zły stan budynków miesz- kalnych. Obowiązujące przepisy nałożyły na organy państwowego nadzoru budowlanego obowiązek kontroli obiektów budowlanych i podejmowania działań mających na celu usunięcie istniejących zagrożeń.

Lokal dla najemcy

 Po otrzymaniu decyzji administracyjnej właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany rozpocząć działania niezbędne dla jej wykonania. Powinien on więc opróżnić zajmowany lokal, a jeżeli w budynku mieszkają najemcy, podjąć działania polegające na przedstawieniu każdemu z nich propozycji rozwiązania najmu i opróżnienia przez niego lokalu, w terminie wyznaczonym decyzją organu architektoniczno-budowlanego, a także na zapewnieniu lokali zamiennych tym najemcom, którzy za zajmowane lokale płacą czynsz regulowany. Jeżeli najemca nie wyrazi zgody na rozwiązanie najmu i dobrowolne opróżnienie lokalu w ustalonym terminie, wynajmujący powinien wnieść do sądu powództwo o rozwiązaniu najmu i nakazanie opróżnienia lokalu.

Zadania gminy

 Obowiązki wynikające z decyzji organu nadzoru architektoniczno-budowlanego ciążą także na gminie, jeżeli jest ona właścicielem budynku, którego decyzja dotyczy. W wielu miejscowościach załatwianie spraw z zakresu nadzoru należy do gminy, w ramach zadań zleconych. W takich miejscowościach zarówno wydanie decyzji, jak i jej wykonanie, należą do obowiązków tego samego organu.
 Przepisy ustawowe nakładają na gminę obowiązek podjęcia działań zmierzających do przekwaterowania najemców z budynku komunalnego grożącego zawaleniem, a najemcom służy możliwość podjęcia działań prawnych w stosunku do gminy. W razie stwierdzenia konieczności opróżnienia budynku komunalnego z powodu stanu zagrożenia, na gminie ciążą obowiązki wynikające z wydanej decyzji oraz z obowiązujących przepisów, zaś najemcom lokali mieszkalnych w tym budynku, służy roszczenie o dostarczenie przez gminę lokalu zamiennego i pokrycie kosztów przeprowadzki.
 - Terminowe opróżnienie budynku komunalnego jest możliwe tylko wtedy, jeśli gmina ma możliwość zapewnienia najemcom odpowiednich lokali zamiennych, a najemcy wyrażą zgodę na rozwiązanie najmu i przeniesienie się do zaoferowanych lokali zamiennych na koszt gminy. Zwłoka w opróżnieniu takich budynków nie jest powodowana luką prawną czy niespójnością przepisów - stwierdzają przedstawiciele Departamentu Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Mieszkalnictwa.
 Nie wszystkie urzędy gmin wykazują należytą operatywność w załatwianiu takich spraw. Głównymi przyczynami zwłoki są: brak wolnych lokali zamiennych odpowiadających potrzebom najemców oraz przewlekłość postępowania sądowego w tych sprawach. Gdy najemca odmawia zgody na rozwiązanie najmu i dobrowolne przeniesienie się do dostarczonego przez gminę lokalu zamiennego, a to zdarza się dosyć często, to wówczas zachodzi konieczność uzyskania przez tę gminę wyroku sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.
 Problem opóźnień w wysiedlaniu osób z budynków mieszkalnych, które ze względu na stan techniczny wymagają natychmiastowej rozbiórki, remontu lub modernizacji, będzie w tym roku poddany ponownej analizie w trakcie prac legislacyjnych nad rządowym projektem Ustawy o najmie lokali i ochronie lokatorów, która ma zastąpić aktualnie obowiązującą Ustawę o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

(M)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie